Obrázok používateľa CEZ OKNO
Tajomstvá Vilcabamby, nazývanej aj údolie večnej mladosti, či miesto oddychu Inkov

Hlboko v údolí Ánd je zastrčená nenápadná, ale malebná dedinka Vilcabamba. Mnohí ju poznajú aj ako „Údolie dlhovekosti“, pretože Vilcabamba je známa tým, že sa tam nachádza mimoriadne veľký počet dlhovekých ľudí, vrátane veľkého počtu storočných obyvateľov a tiež zopár obyvateľov, ktorí majú údajne 140 rokov.


Názov „Vilcabamba“ je odvodený od domorodého slova “huilco pamba”, jazyka Quichua (vyslov „kičua“), čo v preklade znamená posvätné údolie. Miesto bolo pôvodne útočiskom vládcov Inkov, známe aj ako „miesto oddychu Inkov“. Inkská šľachta cestovala do údolia kvôli zlepšeniu zdravia a niet sa čo diviť, keď si vybrali práve Vilcabambu. Je to totiž oblasť s dostatkom krištáľovočistej vody, čistého vzduchu, úrodnej pôdy a počasím, kde je jar najdlhším ročným obdobím, takže ovocie, zelenina a liečivé bylinky dozrievajú po celý rok.


Posvätný strom Huilco nájdený vo Vilcabambe Obr. zdroj «

V jazyku kičua, slovo „huilco“ označuje aj posvätný strom, ktorý bol nájdený v údolí. Strom Anadenanthera colubrine (známy aj ako Willka, Vilca, alebo Huilca) sa považuje za poklad Ekvádoru a Kečuánci ho pokladajú za posvätný strom. Jeho listy sa využívajú na liečbu respiračných ochorení a astmy. Strom je tiež cenný pre svoju schopnosť vytvárať kyslík a zabraňovať znečisteniu ovzdušia, pričom mnohí veria, že je hlavným faktorom, ktorý prispieva k dobrému zdraviu a dlhovekosti obyvateľov.

Z Vilcabamby je krásny výhľad na horu nazývanú El Mandango, v preklade „Spiaci Ink“. Miestne legendy hovoria, že duch hôr chráni oblasť pred zemetraseniami, sopkami a ďalšími prírodnými katastrofami.


Mandango, Spiaci Inka Obr. zdroj «

Posvätné údolie bolo storočia pokojne obývané s minimálnym kontaktom s vonkajším svetom. V roku 1973 však doktor Alexander Leaf z Harvardskej medicínskej školy pritiahol medzinárodnú pozornosť na Vilcabambu potom, čo napísal článok pre časopis National Geographic o dlhovekosti jej obyvateľov. Ďalšie dve knihy len zvýšili renomé mestečka. V roku 1975 vydal anglický gerontológ, doktor David Davies, knihu, „Storoční ľudia Ánd“, v ktorej popisoval svoj výskum vo Vilcabambe a v roku 1976 vydal populárny autor Grace Halsell knihu „Los Viejos: Tajomstvo dlhovekosti v posvätnom údolí“.

Odvtedy sa široko-ďaleko začali šíriť správy a klebety o dlhovekosti a neuveriteľnom zdraví „Los Viejos“ („starých ľudí“). Spolu s vedeckými štúdiami o dobrom zdraví a starobe, sa objavovali aj príbehy o ľuďoch z Vilcabamby, ktorí sú vraj imúnni voči smrti. Tvrdilo sa, že „Zubatá“ prechádzala popri údolí, ale nikdy tam vraj nevstúpila. Cestovateľské magazíny začali nazývať Vilcabambu ako ‘Šangri La’, čiže miesto zázrakov, či krajina večnej mladosti, dávne rajské záhrady či ostrov imunity. Do malého, malebného mestečka sa začali hrnúť vedci a reportéri, a uverejňovali reportáže o starých obyvateľoch v najznámejších časopisoch ako napr. National Geographic, Reader’s Digest, ako aj v iných známych médiách.

Vysoký vek vo Vilcabambe

Keď doktor Alexander Leaf spolu s doktorom Haroldom Elrickom z Kalifornskej univerzity v San Diegu, a skupinou odborníkov z univerzity Quito navštívili v roku 1973 Vilcabambu, zistili, že viacerí obyvatelia tvrdili, že majú vyše 100 rokov, a zopár ich uviedlo, že majú viac ako 140 rokov, pričom sa ich tvrdenia zhodovali s rodnými ako aj krstnými listami.

Sčítanie ľudu v Loji (regióne, v ktorom sa Vilcabamba nachádza) nasledujúci rok len potvrdilo tieto údaje. Z celkového vtedajšieho počtu 819 ľudí, malo 9 ľudí viac ako 100 rokov, jeden muž, Miguel Carpio, povedal, že má 123 a ďalší muž, Jose David, tvrdil, že má 142 rokov. To znamenalo, že Vilcabamba mala 1100 storočných ľudí v pomere ku 100 000 populácii, v porovnaní s iba 3 storočnými zo 100 000 populácie v USA.

Dobré zdravie v posvätnom údolí

Tím vedcov po vedením doktora Leafa zistil, že obyvatelia Vilcambamby majú veľmi nízku hladinu cholesterolu a doslova nulový výskyt srdcových a chronických ochorení. Neskorší výskum ukázal, že očné sietnice starších obyvateľov boli porovnateľné so sietnicami 45-ročných ľudí.

V roku 1981 najala ekvádorská vláda novinára s lekárskym vzdelaním, doktora Mortona Walkera, aby obyvateľov pozoroval. V jeho knihe s názvom „Tajomstvo dlhej mladosti“ Walker písal o dobrom zdraví starších dedinčanov, čo pripisoval vode vo Vilcabambe, bohatej na minerály. Voda priteká do údolia z chránenej ekvádorskej rezervácie Národného parku Podocarpus, ktorý ako jeden z mála nedotknutých dažďových pralesov údajne obsahuje mikroorganizmy z obdobia pred dobou ľadovou.

Anglický biochemik, držiteľ Nobelovej ceny za chémiu a zároveň muž, ktorý objavil aminokyseliny, doktor Richard Laurence Millington Synge uviedol, že v rastlinstve Vilcabamby sa našli pozoruhodné liečivé vlastnosti, najmä antioxidanty.

Prehnané údaje o veku?

Je úplne zrejmé, že obyvatelia Vilcabamby oplývajú dobrým zdravím, našli sa však aj skeptici, ktorí sa snažili spochybniť neuveriteľný vek obyvateľov.

V knihe anglického historika, Petera Lasletta, “The Bewildering History of the History of Longevity“ sa píše, že „zemepisné odchýlky vo výskyte dlhovekosti sú bezpochyby faktom, avšak celková lepšia odolnosť zjavne nezvyšuje pravdepodobnosť extrémne vysokého veku a systematické a skeptické analýzy týchto zaručene presvedčivých tvrdení ich zavrhli ako úplne neopodstatnené.“

Po počiatočnom výskume doktora Leafa sa skutočne sa začalo objavovať niekoľko nezrovnalostí vo vekových údajoch. Napríklad, v roku 1971 stretol muža, ktorý tvrdil, že má 122 rokov. Keď sa však doktor Leaf vrátil do Vilcabamby v roku 1974, ten istý muž vyhlasoval, že má 134 rokov. Zistilo sa, že sklony preháňať a zvyšovať svoj vek sa spája s kultúrou, kde starí ľudia požívajú veľkú úctu, t.z. čím boli starší, tým sa im prejavovalo viac rešpektu. Hoci sa tento trend vyskytuje už storočia, doktor Leaf vyslovil teóriu, že medzinárodná publicita spolu s nárastom turizmu mohla prispieť k tomu, že miestni obyvatelia začali poskytovať prehnané údaje o svojom veku.

Pri skúmaní skutočného veku staršej populácie vo Vilcabambe podali doktorovi Leafovi pomocnú ruku doktori Richard Mazess z Wisconsinskej univerzity (The University of Wisconsin-Madison) a Sylvia Forman z Kalifornskej univerzity (The University od California Berkeley). Tento výskum odhalil problémy pri zisťovaní veku z rodných a krstných listov, pretože veľa rodinných príbuzných mali to isté meno a priezvisko. Znamenalo to, že dátum narodenia strýka, alebo otca s presne tým istým menom a priezviskom len potvrdzovalo extrémnu dlhovekosť obyvateľov. Výskumný tím napokon dospel k záveru, že dlhovekosť určitých osôb vo Vilcabambe sa odlišuje málo, ak vôbec, od ostatných osôb, ktorých našli po celom svete.

Zatiaľ čo mnohí stále trvajú na tom, že Vilcabamba má neúmerne vysoké množstvo dlhovekých ľudí, fámy o ‘Šangri Le’ a krajine večnej mladosti môžeme pokojne pustiť z hlavy. Ľudia z Vilcabamby nežijú pravdepodobne dlhšie ako ľudia z iných častí sveta, zdá sa však, že žijú nepochybne lepšie. Vďaka ťažkej práci vo vysokej nadmorskej výške, spojenej s vynikajúcou stravou, kvalitnou vodou, dostatkom slnečného svetla, ako aj minimálnym vonkajším vplyvom sa darí generáciám Vilcabamby žiť v zdraví a šťastí. Dnes je Vilcabamba populárnou destináciou pre návštevníkov a turistov, ktorí hľadajú únik od každodenného stresu, presne tak, ako to robili pred storočiami vládcovia Inkov.

April Holloway

Zdroje

Bland, A. (2013). Vilcabamba: Paradise Going Bad? Life in this legendary town in Ecuador's Valley of Longevity may be too good—and too long—to be true. Smithsonian.com
http://www.smithsonianmag.com/travel/vilcabamba-paradise-going-bad-21774...
Laslett, P. The Bewildering History of the History of Longevity. Max Planck Institute for Demographic Research
http://www.demogr.mpg.de/books/odense/6/02.htm
Mazess, R.B. & Forman, S.H. (1979). Longevity and age exaggeration in Vilcabamba, Ecuador. Journal of Gerontology. 34(1): 94-98
Vilcabamba: the town of very old people – Hoaxes.org
http://hoaxes.org/archive/permalink/vilcabamba_the_town_of_very_old_people
Vilcabamba, Ecuador – Lonely Planet
http://www.lonelyplanet.com/ecuador/the-southern-highlands/vilcabamba

Zdroj: http://www.ancient-origins.net/ancient-places-americas/secrets-vilcabamb...

© Ancient Origins, Všetky práva vyhradené

Titulný Obr. zdroj «

Preklad: Magdaléna

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Inkovia
https://www.cez-okno.net/rubrika/rubriky/inkovia

Dlhovekosť
http://www.cez-okno.net/dlhovekost

ANCIENT ORIGINS Výber
http://www.cez-okno.net/rubrika/ancient-origins-vyber


Sekcie: 
máj 13, 2020 23:26 popoludní

 

 

Top