Obrázok používateľa CEZ OKNO
Taliansko-španielski archeológovia začali s vykopávkami hrobky v Luxore

Taliansko-španielsky tím sa pripravoval na začatie vykopávok nezvyčajnej hrobky, ktorej objav bol oznámený pred šiestimi mesiacmi.


Hrobka patrí Mayovi, dôležitému vládnemu úradníkovi z 18. dynastie, éry, počas ktorej vládli faraóni Tutanchamon a „heretický" Achnaton, ktorý okrem iného zaviedol kult slnka venovaný slnečnému disku Atonovi. Hrobka sa datuje do obdobia 3500 rokov dozadu a nachádza sa na západnej strane Luxoru, na pohrebisku v Tébach.


Obr.: Freska v Mayovej hrobke, Luxor

„Bude trvať 10 rokov práce, kým bude otvorená verejnosti," vysvetľovali talianske a španielske vedúce projektu, Irene Morfini a Mila Alvarez Sosa. Tieto dve mladé, nadšené archeologičky vedú Min Project, vykopávky Minovej hrobky (TT109) a jej rozšírenie Kampp-327.

Projekt sponzorujú Fiat a Nile Engineering, povedal riaditeľ Fiat Chrysler Egypt Maciej Ratynski na slávnosti na Talianskom veľvyslanectve v Káhire.

Nálezisko môže ukrývať senzačné objavy. Tím našiel Mayovu hrobku prostredníctvom horizontálneho tunela nachádzajúceho sa v oblasti boha Mina, ktorý pred dvomi storočiami navštívil aj legendárny Jean-Francois Champollion, považovaný za otca egyptológie.

„Bola to len prehliadka náleziska, nič sme nevykopávali," uviedol tím.

Niekoľko dostupných obrázkov ukazuje výnimočné fresky na všetkých stenách, ale čaká sa schválenie povolenia od Egyptského ministerstva starožitností, ktoré na projekte spolupracuje. Vedľa dvoch hlavných hrobiek je ďalšia, Kampp-327, ktorá je stále zahalená záhadou.

Mayova identifikácia bola umožnená vďaka pohrebnej pochodni, ktorá sa náhodou našla, keď tím vstúpil do hrobky.

Začiatok vykopávok, plánovaný na polovicu októbra, sa začal od „nádvoria", ktorého obrysy je možné vidieť na obrázkoch náleziska.

„Ale tu môžete vidieť nejaký tmavý piesok, znak toho, že sú tam pravdepodobne múmie," vysvetlili dve archeologičky.

Museli čakať na návrat k úzkym priechodom prerušovaných gigantickými miestnosťami starovekej hrobky, keďže vykopávky v Egypte sú obmedzené na niekoľko zimných mesiacov. Sú to len týždne od odstránenia kameňa, ktorý blokuje prístup k Mayovým tajomstvám.

Claudio Accogli, ANSAmed, 26. 9. 2014

Zdroj: http://www.ansamed.info/ansamed/en/news/nations/italy/2014/09/26/italian...

Preklad: PH

Korektúry: Sokol

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Egypt a mainstream
http://www.cez-okno.net/egypt-a-mainstream


Sekcie: 
november 10, 2014 21:51 popoludní
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top