Obrázok používateľa CEZ OKNO
Teplo, teplejšie...

Na svete sú prvé výsledky infračerveného skenovania Tutanchamonovej hrobky.
Podľa všetkého sa za stenou niečo nachádza.

Egyptské ministerstvo pamiatok – povestné svojím konzervatívnym postojom – pripustilo možnosť, že v Tutanchamonovej hrobke sa nachádza skrytá komora. To pridáva na dôveryhodnosti teórie egyptológa Nicholasa Reevesa, ktorý tvrdí, že hrobka v skutočnosti patrí kráľovnej Nefertiti ukrytej za falošnou stenou.


Tím odborníkov z Fakulty inžinierstva na univerzite v Káhire a Inštitútu francúzskeho dedičstva, vývoja a ochrany vykonal prieskum hrobky pomocou infračervenej termografie, ktorá meria rozloženie tepla na určitom povrchu. Myšlienka je taká, že stena, za ktorou sa nachádza prázdny priestor je teplejšia ako stena vytesaná z pevnej skaly. A presne tomu aj zodpovedali výsledky.

Netreba sa však predčasne tešiť – ešte sú naplánované ďalšie termografické testy, ktoré majú odhaliť kde presne sa „zdroj tepla“ nachádza.

Doktor Reeves tento rok publikoval prácu, v ktorej tvrdí, že hrobku Nefertiti sme mali celý čas pod nosom! Tutanchamonova hrobka ako ju poznáme dnes je jednoducho súčasťou oveľa väčšej stavby. Pri študovaní snímok vo vysokom rozlíšení, ktoré slúžili ako podklady pre vytvorenie repliky hrobky si Reeves všimol čosi, o čom sa domnieva, že by mohli byť obrysy dvoch dverí, ktoré boli zapečatené a zamaskované maľbami, pričom jedny z nich majú skrývať hrob kráľovnej Nefertiti.

Podľa teórie Tutanchamonova skorá smrť donútila dvorných úradníkov pripraviť hrobku kráľovnej Nefertiti v Údolí kráľov na ďalší kráľovský pohreb. Chodbu, ktorá končila maľbou a mala obalamutiť zlodejov rozšírili tak, aby sa do nej zmestil Tutanchamonov veľký sarkofág aj pozlátené pohrebné nástroje.

Na severnej stene hrobky je zobrazený Tutanchamon (alebo Nefertiti!). Maľba je súčasťou steny, o ktorej sa Nicholas Reeves domnieva, že vznikla po smrti Nefertiti a za ňou sa nachádza jej kráľovnin nedotknutý hrob. Vrásky v kútikoch pier vyobrazené na postave sú podľa Reevsa poznávacím znamením portrétov kráľovnej Nefertiti.

Na november je naplánované aj radarové skenovanie, aby sme získali ešte jasnejšiu predstavu o tom, čo sa ukrýva za stenami hrobky. Čo sa však stane, keď radar odhalí, že za stenou sa skutočne nachádza ďalšia komora? Potom to ešte len bude zaujímavé...


Pozn. Sokol: ›› Nedávno vyšiel článok (EN), v ktorom sa k objavu Nicholasa Reevesa hlási samotný Zahi Hawass. Zdá sa teda, že objav je reálny. Začína tu „boj o prvenstvo“ ešte prv, než bude potvrdený a slávnostne predstavený verejnosti?


›› Väčší obrázok

Jeff Burzacott

7. november 2015

S láskavým dovolením NILE MAGAZINE

http://www.nilemagazine.com.au/2015-november/2015/11/7/getting-warmer

Preklad: Homer

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

JE TO KRÁĽOVNÁ – NO NIE TÁ, KTORÚ MYSLÍME
http://www.kemet.sk/clanok/je-to-kralovna-no-nie-ta-ktoru-myslime

Tutanchamonova posmrtná maska bola vyrobená pre Nefertiti, tvrdí archeológ
http://www.kemet.sk/clanok/tutanchamonova-posmrtna-maska-bola-vyrobena-p...

Čo sa ukrýva na druhej strane?
http://www.kemet.sk/clanok/co-sa-ukryva-na-druhej-strane

Spoznajte pravého majiteľa Tutanchamonovej hrobky. A možno tam stále je
http://www.kemet.sk/clanok/spoznajte-praveho-majitela-tutanchamonovej-hr...

Spoločná hrobka Tutanchamona a Nefertity
http://www.kemet.sk/clanok/spolocna-hrobka-tutanchamona-a-nefertity


Sekcie: 
november 20, 2015 17:57 popoludní
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top