Obrázok používateľa CEZ OKNO
THOTHOVA BÚRKA: Nový dôkaz, že v Írsku boli starovekí Egypťania? II.

“Nedávne objavy v DNA výskumoch však pridali k overeným archeologickým nálezom súčasný scenár, ktorý je už ťažšie odmietnuť.”
Napriek týmto legendám, až donedávna bolo veľmi málo silných akademických dôkazov spájajúcich Írsko s dolným Stredomorím. Avšak v decembri 2015 sa to zmenilo.


Majestátny a osamotený Skellig Michael pri írskom pobreží. Zdroj: ›› CC BY-SA 3.0

Priekopnícke nálezy DNA

Vedci z Trinity College v Dubline a Queen's University v Belfaste uverejnili nové nálezy v časopise “Pojednávania Národnej akadémie vied.” To, čo zistili, bolo to, že starovekí Íri neboli len príbuznými ľudí z južnej Európy, ale že mali spojenie aj so Stredným Východom.

S týmito novými vedomosťami prichádza udivujúce vysvetlenie opičej lebky v starovekom Írsku a ktoré súvisí s predtým nevysvetleným etymologickým spojením s Tuatha De Danann.

Zvyčajne bol význam tejto záhadnej rasy chápaný ako “Ľud Danu,” matky bohyne z írskej mytológie. Avšak, najskoršie záznamy Tuatha nezahŕňajú posledné slovo Danann, namiesto toho bola opisovaná ako Tuatha De alebo Tuatha Di. V skutočnosti bol súčasný opis Danu učencami širšie prijímaný len od 19. storočia.

Možno je načase pozrieť sa na týchto ľudí s využitím nových informácií, ktoré teraz máme o ich koreňoch, a čo je najdôležitejšie, o bohoch, ktorých uctievali a velebili.


Thoth, staroveký egyptský boh často zobrazovaný ako muž s hlavou ibisa. Zdroj: ›› CC BY-SA 4.0

Jedným z najvýznamnejších egyptských bohov bol Thoth, ktorého neskôr Gréci nazvali Hermes. Thoth bol mesačný boh, o ktorom sa hovorilo, že svetu priniesol múdrosť a písmo. Často ho predstavoval a symbolizoval pavián alebo severoafrická opica. Mohol by to byť dôvod nájdených kostí opice na írskych náleziskách?


Vyobrazenie Thotha ako paviána, asi v roku 1400 pred Kristom. Zdroj: ›› CC BY-SA 3.0

Dokonca zvláštnejšími sú prehliadané etymologické varianty Thotha; Thoout a Thaut. Keď sa pozrieme na fonetické porovnania v rámci egyptských hieroglyfov, nájdeme veľmi výstižné popisy príchodu Tuatha De Danann do Írska.

Thoout Dai sa prekladá ako ‘Thothova preplavba’, Thoout Dat sa prekladá ako ‘Thothova plavba loďou’ a Thoout Da sa prekladá ako ‘Thothova búrka’ (Podľa Lebor Gabála Érenn, Tuatha prišiel do Írska „v tmavých oblakoch“).

Všetky z týchto fonetických podobností sú v súlade s popismi, týchto legendárnych ľudí a toho, ako pricestovali do Írska.


Ilustrácia Thotha s hlavou ibisa a paviána na lodi. Zdroj: ›› Verejná doména

Ďalším pôsobivým faktorom pri vynechaní týchto prekladov učencami v 19. storočí je to, že Rosettská doska a dešifrovanie hieroglyfov Champollionom sa uskutočnilo len v 20. rokoch 19. storočia. Skorí kresťanskí mnísi, ktorí zaznamenali tieto príbehy ako prví, nemali žiadne znalosti o týchto fonetických prekladoch.

Naozaj, väčšina učencov írskej mytológie v 19. storočí si Champollionovho diela pravdepodobne nebola ani vedomá. Väčšina verila, že Danann pochádza z védskej Bohyne Danu.

Keď odstránime imaginárnejšie prvky mýtu a ľudovej tradície, stále nám zostane mnoho nezodpovedaných otázok, ktoré nás núti klásť nový vedecký dôkaz. Niektoré z odpovedí už vyvrátili predchádzajúci akademický názor a s každým technologickým pokrokom objavujeme nové prostriedky pátrania ďalej do minulosti.

Hoci staroveké spojenie medzi Írskom a Egyptom bolo považované za pritiahnuté za vlasy a nebolo vo vedeckých kruhoch akceptované, teraz máme na preskúmanie týchto spojení viac dôvodov než kedykoľvek predtým, aby sme znovu žasli nad Tuatha De alebo, možno, nad Thothovou búrkou.


Úvodný obrázok: Deriv – staroveký keltský dolmen z Poulnabrone v Írsku (Flickr/›› CC BY 2.0) a egyptský boh Thoth (Jon Bodsworth)

-koniec-


Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.


Referencie:

Ireland’s Druid School. “Primate Skeleton at the Henge in Tara Valley?”. 2008. DruidSchool.com:
http://www.druidschool.com/site/1030100/page/937849
Brunet, Lynn. “A Course of Severe and Arduous Trials: Bacon, Beckett and Spurious Freemasonry in Early Twentieth-Century Ireland”. 2009.
Moriarty, Colm. “A Barbary Ape Skull from Navan Fort, Co. Armagh”. 2014. IrishArchaeology.ie:
http://irisharchaeology.ie/2014/05/a-barbary-ape-skull-from-navan-fort-c...
UCD School of Archaeology .“Piecing Together the Past”. 2006. UCD.ie:
http://www.ucd.ie/ucdtoday/mar06/mar06/the_mound_of_hostages.pdf
The Kerryman. “Councillors call on Scottish kin to preserve Queen Scotia's grave”. 2000. Independent.ie:
http://www.independent.ie/regionals/kerryman/news/councillors-call-on-sc...
Smith, Charles. “Ancient and Present State of the County of Kerry”. 1756
Rincon, Paul. “Ancient DNA sheds light on Irish Origins”. 2015. BBC.com:
http://www.bbc.com/news/science-environment-35179269
Lara M. Cassidy, et al. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America. “Neolithic and Bronze Age migration to Ireland and establishment of the insular Atlantic genome”
PNAS 2015: 1518445113v1-201518445:
http://www.pnas.org/content/early/2015/12/22/1518445113?cited-by=yes&leg...
Dictionary: English-to-Hieroglyphs. 2015. Hieroglyphs.net:
http://hieroglyphs.net/0301/cgi/lookup.pl?ty=tr&ch=D&cs=1

© David Halpin 2016

Zdroj: http://www.ancient-origins.net/opinion-guest-authors/thoth-s-storm-new-e...

© Ancient Origins, Všetky práva vyhradené

Preklad: PH

Korektúry: Sokol

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Prepísanie austrálskej histórie - Spojenie s Egyptom!
http://www.kemet.sk/serial-prepisanie-australskej-historie-spojenie-s-eg...

Druidi
http://www.cez-okno.net/rubrika/rubriky/druidi


Autori: 
Sekcie: 
marec 06, 2016 23:02 popoludní

 

 

Top