Obrázok používateľa CEZ OKNO
Tökes tvrdí, že Rumunsko a Slovensko sú "nepriateľmi Európy"!

K aktuálnym politickým roztržkám medzi Maďarskom a jeho susedmi, ktoré sa prejavili v súvislosti s voľbami do Európskeho parlamentu, sa vyskytnú aj celkom triezve hlasy z viac-menej nezávislej liberálnej časti maďarského mediálneho spektra. Svedčí o tom aj doleuvedený článok v denníku Pester Lloyd z 27.05.09, ktorý vychádza v nemeckom jazyku. V utorok prijal maďarský prezident László Sólyom dvoch vedúcich parlamentných poslancov z Rumunska a Slovenska, ktorí reprezentujú tamojšie maďarské menšiny týchto krajín.Edit Bauer vedie zoznam kandidátov Strany maďarskej koalície na Slovensku (SMK) pre európske voľby, László Tökes zasa Demokratický zväz Maďarov v Rumunsku (RMDSZ). Pritom došli do reči aj najnovšie napätia medzi maďarskou materskou krajinou a susedmi, pričom stanoviská a ich mediálne rozširovanie nepredstavuje nič iné, ako pomoc vo volebnej kampani pre maďarské strany v oboch krajinách.

Iritácia Slovenska a prudká reakcia premiéra Roberta Fica na Fidesovské predvolebné úlety v Ostrihome boli komentované pani Bauerovou slovami, že je predsa „celkom prirodzené“, že si „spojené“ strany navzájom pomáhajú v európskej volebnej kampani. László Tökes, ktorý sa už predtým sťažoval na "etnické čistky“ v Rumunsku, bol ešte jasnejší. Preňho "ukazuje súčasná politika dvoch krajín Európskej únie, menovite Rumunska a Slovenska, že sú nepriatelia Európy", cituje ho MTI. On k tomu dodáva, že prezident ho ubezpečil, že sa bude v každom čase zasadzovať za nároky etnických Maďarov na druhej strane hraníc vždy, keď budú porušované ich práva.

V súčasnosti hovorí Fidesz o "nepriateľskom nedorozumení" zo strany slovenského premiéra Roberta Fica, keď si myslí, že vyjadrenia na predvolebnom zhromaždení spochybňujú teritoriálnu integritu jeho krajiny. Orbán hovoril na hraničnom moste v Ostrihome o tom, že jedna celá krajina a zjednotený ľud prekoná socialistické obdobie a európske voľby rozhodnú, koľko poslancov bude zastupovať Maďarov z Karpatskej kotliny. Fico chce so svojou konštrukciou len umelo vnášať napätie do vzťahov oboch krajín. Fico si medzi iným myslí, že je absurdné, definovať Karpatskú kotlinu ako určitý druh štátu. Presne toto ale urobili Fidesz a slovenskí Maďari, keď predstierajú túto imaginárnu teritoriálnu jednotku.

Pester Lloyd

Zdroj: Präsident empfing demonstrativ Auslandsungarn; http://www.pesterlloyd.net/2009_22/0922skro/0922skro.html

Čerpané z: protiprudu.info


Rubriky: 
máj 03, 2009 12:28 popoludní
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top