Obrázok používateľa CEZ OKNO
UČEŇ ĽADU: Šesť dní s Wimom Hofom

Cesta za silou, zdravím a šťastím s držiteľom 26 svetových rekordov

Na bunkovej úrovni si telo dokáže vytvoriť obraz o svojom momentálnom vnútornom stave i o všetkých aspektoch vonkajšieho prostredia, ktoré tento stav ovplyvňujú. Svojim vlastným naprogramovaným spôsobom si je vedomé všetkých okolitých poveternostných podmienok i všetkých globálnych vzorcov, na ktorých počasie na danom mieste závisí. Vďaka tomu sa telo dokáže vopred pripraviť a adaptovať na akúkoľvek situáciu, ktorú mu životné prostredie postaví do cesty.
Jane Roberts

Uvoľnené, hlboké dýchanie je jedným z najväčších pôžitkov v živote človeka.
Alexander Lowen

Predhovor Wima Hofa

Milý čitateľ,
táto kniha vznikla ako dôsledok bláznivého týždňa v poľských Krkonošiach. Moji slovenskí priatelia odviedli kus dobrej práce a som im za to veľmi vďačný.

Kedysi dávno som sľúbil sebe i svojej milovanej, že spolu na fínskej strane Snežky strávime krásne chvíle. Určite sa pýtate, čo tou „fínskou“ stranou poľsko-českej hory vlastne myslím...

Za polárnym kruhom sa mi podarilo urobiť mnoho rekordov súvisiacich s extrémnym chladom. Tam, v snehom pokrytom Laponsku, som naboso odbehol polmaratón a preplával pod ľadom rekordnú vzdialenosť. Podujal som sa tu prijať mnoho ďalších výziev a keď som jedného dňa uvidel zimné podmienky na Snežke, objavil som tu tie isté ľadové diamanty a mystické ticho ako v ďalekom Fínsku. A práve tu, v tienistých častiach pod lanovkami Snežky, som sa rozhodol žiť. Lenže po čase ma moja milovaná opustila. Sľub, ktorý som dal čiastočne i sám sebe, bol však už vtedy v mojej mysli pevne ukotvený.

Kúpil som teda v Przesieke schátraný dom neďaleko Wodospádu, krásneho ľadového vodopádu. Do rekonštrukčných prác som sa pustil s malým obnosom financií ale s veľkým zápalom. Za pomoci niekoľkých priateľov sme teda začali dom rekonštruovať. Prešlo niekoľko rokov a ja a môj syn Enahm sme tu začali usporiadavať zimné tréningové pobyty.

Na začiatku sme pracovali s tým, čo sme mali k dispozícii. Zistili sme, že ľudia sem našťastie neprichádzajú hľadať prepych. Boli sme naozaj radi,pretože tu žiadny nebol... Pamätám sa, ako sme sa snažili tlačiť autá do kopca. Ukázalo sa, že to je nemožné... Autá nedokážu zvládnuť sneh tak ako my ľudia... Luxus a nádheru sme však spolu nakoniec objavili v bosonohých prechádzkach po snehu, pri trénovaní vo vodopáde a pri dýchaní.

Čoskoro sme sa pustili aj do výskumu s univerzitou Radboud. Po štyroch dňoch tréningu a po niekoľkohodinovom výstupe v teplotách dosahujúcich -27 °C sme dorazili až na samotný vrch Snežky. Výsledky výskumu o zápalových procesoch v ľudskom tele, ku ktorým sme sa vďaka tomu dopracovali, dnes menia učebnice na univerzitách po celom svete a sú publikované v tých najlepších lekárskych časopisoch.

Okrem iných sa tu v Przesieke za posledný čas objavil aj investigatívny reportér Scott Carney, ktorý mi prišiel osobne dokázať, že som šarlatán. Dnes je známy ako autor bestselleru Čo nás nezabije, pretože aj on sa stal verným nasledovníkom metódy, ktorá vo svojom názve nesie moje meno.

Tienistá strana hory, ktorú stále nazývam „fínska“, sa stala miestom osvietenia, prebudenia, znovuobjavenia vnútornej sily a hlbokého psychického uvoľnenia. Vítame tu skupiny ľudí z celého sveta, s ktorými zdieľame všetko, čo tu v Krkonošiach máme. Láska a sila je bez akejkoľvek špekulácie v každom z nás. Vždy, keď sa obrátime na svoje pravé nefalšované ja, objavíme v sebe prírodu.

Aj naďalej pokračujeme s vedeckým výskumom(dnes však už na mnohých svetových univerzitách), pretože veríme a chceme svetu ukázať, že príroda v sebe ukrýva kľúč, ktorý dokáže odomknúť náš skutočný potenciál. Dokáže nás previesť od úzkosti, cez vyrovnanosť až po mentálnu a fyzickú silu.

Máme Vás radi!

Wim Hof

Predhovor vydavateľa - Prečo som vydal Učňa ľadu

V jednoduchosti je krása.

Je zaujímavé, ako ťažko sa prostota nachádza, ale keď sa k nej konečne prepracujeme a spolu s ňou objavíme ten správny spôsob správania a zmýšľania, divíme sa, ako sme bez toho všetkého mohli doteraz žiť.

Koľko kníh na tému života v prítomnosti sa vám už dostalo do rúk? Koľkokrát ste sa pokúšali žiť tu a teraz, mať svoje myšlienky pod kontrolou, zabudnúť na problémy z minulosti a nevšímať si strach z budúcnosti?

Je jednoduché pochopiť veci na intelektuálnej úrovni. Ťažká je však ich aplikácia do praktického života.

Práve v takejto situácii prichádza na scénu Wim Hof. Keď som ho uvidel po prvý raz, stál vo vchodových dverách hotela a vítal každého člena novej sedemdesiatčlennej skupiny, ktorá práve dorazila do poľských Krkonôš, aby s ním trénovala. Naše pohľady sa síce nestretli na viac ako tri sekundy, ale aj taký krátky čas mi stačil na to, aby som si uvedomil, že tento muž je vizionár, a že všetko čo učí, vychádza z jeho srdca.

Sú Hofove myšlienky revolučné?

Vôbec nie! Ako sa píše na stránkach tejto knihy, hlboké dýchanie a otužovanie za účelom liečby zdravotných problémov využívalo ľudstvo po celé storočia. Dôkazom sú napríklad tibetské metódy dýchania Tummo alebo prístup nemeckého kňaza a liečiteľa, jedného z prvých hydroterapeutov vôbec, Sebastiána Kneippa.

Hof svoju metódu praktizuje a testuje na vlastnom tele už niekoľko desaťročí. Staroveké techniky zbavil ezoterických rituálov a zachoval z nich len to, čo je praktické a vedecky dokázateľné. Vďaka odborným pokusom, ktoré vedci prevádzajú nie len na ňom, ale aj na jeho žiakoch, bolo jednoznačne dokázané, že Hof môže svoju metódu naučiť kohokoľvek už behom jedného týždňa.

Ďalšou unikátnou vlastnosťou tejto metódy je jej uplatnenie na širokom spektre potenciálnych užívateľov. Každý človek je, samozrejme, mentálne aj fyzicky jedinečný. Preto podporuje Metóda Wima Hofa postupné zdokonaľovanie praxe takým tempom, aké dokáže každý jednotlivec zvládnuť. Hofova metóda rešpektuje potreby a schopnosti každého človeka.

Keď som sa Wima spýtal, akým spôsobom mám cvičenia praktizovať, povedal jednoducho: „Tak ako ti to vyhovuje.“

Nejde o súťaž.

Pointou Hofovej metódy nie je dosiahnutie nových svetových rekordov. Nepraktizujeme ju kvôli iným ľuďom ale kvôli sebe. Nie na to, aby sme sa pred inými predviedli, ale aby sme zlepšili kvalitu svojho života. To je určite ten najvzácnejší cieľ zo všetkých, ktoré táto metóda zabezpečuje.

Telo vie, čo má robiť.

Ak mu to, samozrejme, dovolíme; ak vieme, čo chceme dosiahnuť, a ak jeho fungovanie nenarúšame zbytočným strachom a nerozhodnosťou.

Vďaka správnemu tréningu je naše telo schopné dosiahnuť ohromné veci. Dokazuje to aj sám Hof, ktorý má na konte už 28 svetových rekordov. Vďaka vedeckým výskumom dnes vieme, že jeho techniku sa môžu naučiť všetci ľudia: starí aj mladí, silní i slabí, zdraví a chorí. Každý človek dokáže posunúť svoje hranice a dosiahnuť až na to, čo doposiaľ považoval za nemožné.

Vykročte za hranice svojej komfortnej zóny.

Naše telá boli stvorené za účelom prežitia a rozmnožovania. Vydržia aj tie najkrutejšie podmienky, ako hlad, teplo, chlad, záplavy, suchá, vietor aj búrky. Známa schopnosť organizmu odpovedať na stres bojom alebo útekom sa u nás predsa vyvinula za konkrétnym účelom.

Kto však dnes túto schopnosť využíva? Možno domorodci v Amazonskom pralese, ktorí sú ešte stále odtrhnutí od modernej civilizácie...

My ostatní sme však prepli z programu starovekého boja o prežitie na novodobú vojnu proti obezite, chronickým ochoreniam, únave, stresu a tzv. syndrómu vyhorenia. Ľudia sa dnes síce dožívajú vyššieho veku ako pred sto rokmi, ale o kvalite nášho súčasného života toto číslo nijako nevypovedá.

Vykročte zo svojho pohodlia. Je to predsa také ľahké... Môžete tak urobiť kdekoľvek a kedykoľvek. Začnite však postupne. Výsledky sa aj tak objavia okamžite a sú úplne grátis. Simulujte vo svojom živote boj o prežitie a staňte sa slovami Wima Hofa znovu „zdravými, šťastnými a silnými ľuďmi“.

Šesťdňový pobyt v Poľsku skutočne zmenil môj život k lepšiemu. Domov som sa vrátil ako nový človek. Uvedomil som si, že naše fyzické schopnosti nemajú takmer žiadne hranice. Zbavil som sa presvedčenia, že prechladnutie je dôsledkom pôsobenia chladu. Nadobudol som pocit jednoty s prírodou. Metóda Wima Hofa vo mne prebudila vášeň, ktorú chcem prostredníctvom tejto knihy šíriť ďalej. Tento príbeh som nezažil len ja, ale i autorka Hana Moravčíková a mnohí ďalší učni Wima Hofa, ktorí sa túto metódu naučili za necelých šesť dní.

Navyše som vďaka tomuto pobytu získal nových priateľov. Pocítil som silu ľudí, ktorí pomáhajú jeden druhému. Túto metódu sa môže človek určite naučiť i sám za pomoci kníh a videí, ale skupina dokáže každému dodať enormnú silu a vieru.

A presne o tom je i táto kniha. Ponorte sa do nej a užite si výlet do novej dimenzie.

Andrej Maťko

Vydavateľ

Predslov

Otužovanie je praktika, ktorú ľudstvo využívalo na posilnenie zdravia už odjakživa. Ibaže na rozdiel od minulosti, kedy bolo súčasťou života každého človeka s aspoň minimálnym záujmom o hygienu, v dnešnej dobe predstavuje kontakt s chladom občasnú aktivitu, ktorú vo voľnom čase praktizuje iba úzka skupinka nadšencov.

Metóda Wima Hofa je oproti klasickému otužovaniu výnimočná v tom, že prácu s chladom prenáša do bežných situácií: počas prechádzky v parku, cestou do práce, ráno v sprche, na túre v prírode, pri veslovaní alebo pri plávaní v jazere. Rúca naše predstavy o jeho neznesiteľnosti a stavia chlad do roly jedného z najlepších moderných liečiteľov.

Metóda Wima Hofa je tou najprirodzenejšou cestou k znovuvybudovaniu tolerancie chladu. Prináša vedecký dôkaz o tom, že život bez funkčného oblečenia, horúcich radiátorov a vani plnej vrelej vody je nie len zvládnuteľný, ale dokonca zdraviu prospešný. Zima je súčasťou života Stredoeurópanov najmenej päť mesiacov do roka. Nemusíme ju nenávidieť a nemusíme sa pred ňou skrývať. Môžeme sa v jej prítomnosti uvoľniť a urobiť si z nej dokonalú „telocvičňu“ na rozvíjanie svojich schopností a upevnenie zdravia.

O Wimovi Hofovi už bolo za našimi hranicami publikovaných niekoľko kníh, článkov a vedeckých štúdií. Stále nové výskumy na tejto osobnosti prinášajú poznatky o mnohých zdravotných prínosoch vedomého, hlbokého dýchania a súžitia s chladom. Hofova metóda však nepriťahuje iba milovníkov zimy, ale i slabých, chorľavých, zimomravých, vystresovaných, ťažkomyseľných a psychicky labilných ľudí. A presne všetkým tým je určená aj táto kniha... Ak zlepší súčasný stav aspoň niekoľkým z nich, spolu s Metódou Wima Hofa splnila svoj účel.

Hana Moravčíková

Úryvok je z autorkinej knihy “Učeň ľadu: Šesť dní s Wimom Hofom”


KNIHU môžete zakúpiť i na tejto adrese


-pokračovanie-

S láskavým dovolením autorky


Súvisiace:

Seriál: UČEŇ ĽADU – Šesť dní s Wimom Hofom
https://www.cez-okno.net/rubrika/serial-ucen-ladu-sest-dni-s-wimom-hofom

Sněžný muž Wim Hof přichází
https://www.cez-okno.net/clanok/snezny-muz-wim-hof-prichazi

Tajomstvo muža, ktorý ovláda imunitný systém vôľou svojej mysle
https://www.badatel.net/vedecky-potvrdene-imunitny-system-je-mozne-kontr...

WIM HOF
http://www.tarak.cz/wim-hof/


máj 04, 2019 22:55 popoludní

 

 

Top