Obrázok používateľa CEZ OKNO
UČEŇ ĽADU: Šesť dní s Wimom Hofom II.

Extravagancia prírody

„Ak to dokážem ja, dokáže to ktokoľvek.“
Wim Hof

Ako vravievali naše babičky, „kde zdravie chýba, všetko chýba“. I keď s genetikou toho veľa nenarobíme, svoje zdravie predsa len môžeme do istej miery ovplyvniť. Napriek tomu však túto „superschopnosť“, možnosť aktívne vplývať na svoj zdravotný stav, mnohí ľudia nielenže naplno nevyužívajú, ale dokonca často premrhávajú.

Wim Hof je výnimka. Nepovažuje vlastné telo za „schránku“, ktorá mu bola pridelená pri narodení alebo za nádobu plnú orgánov, ktorá sa jedného dňa skrátka pokazí. Neakceptuje svoju zraniteľnosť. Ľudské telo považuje za nezmapované teritórium a úlohu prieskumníka vlastného tela si určil za svoju životnú misiu, na ktorú sa vydal už v puberte. Hof mapuje všetky svoje telesné funkcie, objavuje skryté fyziologické poklady a používa ich pod dozorom trénovanej mysle. Všetky jeho pokusy, úspechy, predsavzatia a plány vychádzajú z tejto túžby rovnako ako jeho horlivosť prispieť k zdravej spoločnosti. Podobne ako v prípade ktorejkoľvek inej známej osobnosti, či už sa jedná o politika, speváka alebo športovca, názory na Hofa a jeho extravagantné techniky sa rozchádzajú. Niektorí ho považujú za výnimočného človeka s mimoriadnymi schopnosťami, iní za blázna a extrémistu.

Jedna vec je však istá – o Hofových výnimočných fyzických schopnostiach niet pochýb. Svedčí o tom takmer tridsať svetových rekordov vrátane
• plávania pod ľadom v Laponsku na jeden nádych v krátkych nohaviciach
• maratónu za polárnym kruhom v krátkych nohaviciach
• výstupu na Kilimandžáro za dva dni v krátkych nohaviciach
• maratónu v púšti Namíb bez prísunu tekutín v teplotách dosahujúcich 40°C
• pobytu v ľade počas 1 hodiny a 52 minút v krátkych nohaviciach

Kto je teda Wim Hof? Superman alebo genetický zázrak? Aby dal Hof všetkým jednoznačne najavo, že nie je ani jedno ani druhé, rozhodol sa svoju metódu vyučovať, a dokázať tak, že vďaka správnemu tréningu dokáže ktokoľvek to,čo zvládne on.

Slová chlad, ľad a zima majú zväčša negatívny podtón. Pocit telesného chladu si automaticky spájame s nachladnutím, o mŕtvych zvykneme hovoriť, že sú studení ako ľad a o živých s ľadovým srdcom si takisto nemyslíme nič dobré. „Chladní“ ľudia nás odpudzujú. Kedykoľvek očakávame, že nám bude chladno, zababušíme sa do hrubých šálov a čiapok, aby sme sa pocitu zimy vyhli. Súvisí to samozrejme s našim vžitým inštinktom na prežitie, ale pravda je taká, že ak je zima fyzicky zvládnuteľná, nemáme dôvod s ňou bojovať.

Hofov prístup k chladu je revolučný práve preto, že poskytuje úplne nový pohľad na vzťah chladu a človeka. Pretvára náš hlboko zakorenený negatívny názor na zimu a stavia ju do pozície, v ktorej predstavuje výzvu a skvelý tréningový priestor. Chlad nám môže pomôcť stať sa silnejšími. Zima tu bola vždy a ľudské telo sa jej vo väčšine prípadov dokázalo prispôsobiť. Prečo sa teda dnes staviame do pozície jej otrokov?

Počas takmer štyridsiatich rokov experimentovania dokázal Hof svoju metódu vykryštalizovať do komunikačného kanálu medzi telom a mysľou. Vystavovanie sa chladu, alebo ako hovorí sám Hof, „otváranie dverí do duše“, dokáže myseľ paralyzovať do takej miery, že sa napokon koncentruje iba na dýchanie. Na myšlienky, trápenia, strach alebo fyzické zlyhanie nezostáva žiadny priestor. V chlade sa vyparujú všetky starosti a myseľ sa sústreďuje na jedinú aktivitu, ktorú telo nesmie prestať vykonávať: dýchanie.

Najmimoriadnejšou vlastnosťou Metódy Wima Hofa je jej jednoduchosť. Je to prirodzená cesta k liečeniu tela a mysle prostredníctvom „obyčajného“ dýchania; ten najlacnejší, najjednoduchší a najdostupnejší spôsob, akým si zabezpečiť zdravie.

Tieto jednoduché cvičenia majú paradoxne mimoriadne komplexné dôsledky: vedomé ovplyvnenie imunitného a autonómneho nervového systému, cielené uvoľňovanie adrenalínu, efektívne využívanie fyzickej energie a ďalšie. Podľa Hofa prechádzajú vďaka tejto metóde mnohé samostatné fyziologické odpovede tela pod našu vedomú kontrolu, takže ich dokážeme ovplyvniť a presmerovať tam, kde sú potrebné. Dokážeme ich využiť vo svoj prospech doslova na požiadanie, a tak si zabezpečiť to, čo Hof nazýva tromi základnými piliermi života: šťastie, zdravie a silu.

Aby sa Hof odlíšil od mnohých samozvaných mesiášov súčasnej doby, obrátil sa so svojou metódou na vedu. Načrtol tak jasnú hranicu medzi vlastnými technikami a populárnymi pseudovedami plnými podozrivých teórií zaručujúcich maximálne fyzické a mentálne zdravie. Veda bola v posledných rokoch kľúčovým aspektom k Hofovmu úspechu, keďže neustále inšpiruje, presviedča a motivuje tak laikov ako aj profesionálov vrátane lekárov, fyzioterapeutov, športovcov a biológov. Fyziologické merania dokázali číselne vyjadriť zmeny, ku ktorým v Hofovom tele pred a po jeho cvičeniach dochádzalo. Práve tieto údaje pomohli vedcom vysvetliť, akým spôsobom jeho metóda funguje a prečo sa výkony, ktoré boli v minulosti považované za nemožné, stali zrazu reálnymi. Ak vedecká obec dokáže potvrdiť, že nejaký človek je schopný dych berúcich výsledkov, a čo je dôležitejšie, ak dokáže, že sa k nim môžu dopracovať aj iní, fiktívne predpoklady sa pretvoria v reálne výsledky.

Chlad viac nie je naším nepriateľom. Naopak! Mali by sme ho premeniť na nášho dobrého známeho a osobného trénera. Otužovanie nie je dobrovoľné akceptovanie agónie. Chlad nám ukazuje, ako jednoducho a prirodzene dokážeme prekonať sami seba. Voda a vzduch, stupne Celziove a atómy kyslíka, to je veda, na ktorú sa musíme sústrediť, ak sa chceme stať silnými, zdravými a šťastnými ľuďmi. Človek toho vydrží oveľa viac, ako si myslí. Je však ťažké uvedomiť si to, keďže sa neustále rozmaznávame kúrením, klimatizáciou a funkčným oblečením. Bez prestávky žijeme vo svojej komfortnej zóne a akonáhle nás z nej niečo na pár sekúnd vytrhne, či už je to vírus, baktéria alebo zlé počasie, naše telá s danou situáciou nedokážu bojovať. Vzdajú sa. Existujú samozrejme lieky, ktoré nás z choroby dokážu dostať, ale okrem nežiaducich účinkov vedú i k opätovnému vyhýbaniu sa nepohodliu. Telo vďaka nim zabudne využívať svoju prirodzenú schopnosť boja proti nepriazňam okolia.

Počas šiestich dňoch strávených v poľských horách Hof svojich žiakov učí, ako sa znovu vrhnúť do boja. Vytrháva ľudí z komfortnej zóny neustáleho pohodlia a učí ich mierumilovne odolávať a bojovať. Ich najúčinnejšou zbraňou sú pľúca, jediný arzenál, ktorý potrebujú na to, aby z boja vyšli ako víťazi. Stačí sa zhlboka nadýchnuť a zľahka vydýchnuť...

Hana Moravčíková

Úryvok je z autorkinej knihy “Učeň ľadu: Šesť dní s Wimom Hofom”


KNIHU môžete zakúpiť i na tejto adrese


-pokračovanie-

S láskavým dovolením autorky


Súvisiace:

Seriál: UČEŇ ĽADU – Šesť dní s Wimom Hofom
https://www.cez-okno.net/rubrika/serial-ucen-ladu-sest-dni-s-wimom-hofom

Sněžný muž Wim Hof přichází
https://www.cez-okno.net/clanok/snezny-muz-wim-hof-prichazi

Tajomstvo muža, ktorý ovláda imunitný systém vôľou svojej mysle
https://www.badatel.net/vedecky-potvrdene-imunitny-system-je-mozne-kontr...

WIM HOF
http://www.tarak.cz/wim-hof/


máj 15, 2019 03:03 dopoludnia

 

 

Top