Obrázok používateľa CEZ OKNO
Francúzsko - Akty X zbavené tajomstva

Odkedy americké médiá rozšírili správy o tom, že ľudia pozorovali na oblohe lietajúce taniere, veľa ráz sa takýto titulok objavil v novinách. Vlády sveta jednohlasne tvrdia, že toto je úplný nezmysel. Pritom venujú do výskumu UFO miliardy. Dosiaľ len jedna z nich – francúzska bola ochotná svoje ,,akty X“ zverejniť. "Pravda je mimo nás," tvrdí hlas v americkom televíznom seriáli Akty X. Naozaj, nie všetky javy pozorované na oblohe sa dajú vysvetliť rozumom. Nedá sa vylúčiť, že niektoré pochádzajú spoza hraníc Zeme od vyvinutejších civilizácií, pripustili to aj niektorí výskumníci, ktorí pracovali na vládnych projektoch.

Všetky správy, ktoré si vlády doteraz objednali a ktoré takýto záver vyslovili, boli vraj alebo utajené, alebo zničené. A tam, kde si politici tvrdia svoje a veda nemá vysvetlenie, nastupuje ľudská fantázia, konšpiračné teórie a viera v nadpozemské javy. UFO sa stalo mytológiou dneška, v minulosti si ľudia predstavovali víly a škriatkov, moderný človek vidí zelených mužíkov a lietajúce taniere. UFO sa stalo náboženstvom, staré vierouky sa vysvetľujú zásahom mimozemšťanov.

Aj veda pripúšťa, že sú javy medzi nebom a zemou, no jej záver znie – niektoré veci sa jednoducho iba nepodarilo vysvetliť. K takému prístupu sa prihlásila francúzska vláda, keď na konci marca na internete zverejnila archívy svojho výskumu UFO. Tento jav je podľa nej predmetom vedeckého bádania ako každý iný.

„Za posledné roky si len niekoľko desiatok objektov vyslúžilo pomenovanie UFO,“ tvrdí Jacques Patenet, ktorý je poverený projektom GEIPAN Strediska národného výskumu vesmíru (CNES). Na internete sa teraz dá čítať asi desaťtisíc dokumentov z archívu GEIPAN – svedectvá, policajné záznamy, fotografie o štvrtine všetkých 1 600 javov pozorovaných vo Francúzsku od päťdesiatych rokov. Postupne pribudnú ďalšie.

Zastavte paniku!

Lietajúce taniere, cigary, záblesky svetla a iné javy nazval neidentifikovanými lietajúcimi objektmi – UFO riaditeľ projektu amerického letectva Modrá kniha Edward Ruppelt. Spojené štáty ich začali skúmať od roku 1947 a po nich nasledovala asi desiatka štátov vrátane USA, Británie, Číny a Ruska.

Vedci ani politici však nedokázali uspokojiť hlad verejnosti rozrušenej správami z médií. Americká vláda sa v roku 1960 (na základe odporúčania správy Brookinského inštitútu) rozhodla obmedziť informovanie verejnosti iba na vysvetlené prípady. Komisia CIA v roku 1953 dokonca odporučila vláde kampaň, aby sa záujem verejnosti o UFO znížil.

A keď niektorí vedci odišli z vládnych výskumov a podporili hypotézu o mimozemskom pôvode UFO, ľudia sa začali spytovať, či im vláda niečo netají. Odpadlíci od oficiálnej, odmietavej, verzie sa však našli všade – v USA, Británii aj vo Francúzsku: Roscoe Hillenkoetter, prvý riaditeľ CIA, Lord Hill Norton, náčelník britskej armády a NATO, alebo Nick Pope, bývalý poverenec výskumu UFO na britskom ministerstve obrany.


   Nemôžete tvrdiť, že UFO nemá žiaden vojenský význam a zároveň zatajovať určité skutočnosti.
Nick Pope, bývalý poverenec výskumu UFO na britskom ministerstve obrany


Faktom však ostáva, že bezpečnostné sily považujú nevysvetliteľné lietajúce objekty za dôvod na veľkú ostražitosť.

Sfinga bez tajomstva

„Nastal čas, aby bol závoj tajomstva odhalený a pravda mohla vyjsť najavo, aby mohla vzniknúť dobre informovaná debata o jednom z najdôležitejších problémov našej planéty,“ tvrdil v roku 2005 Paul Hellyer, bývalý kanadský minister obrany. Podľa neho USA pripravujú zbraň proti mimozemšťanom a môžu tak Zem vtiahnuť do „hviezdnych vojen“.

Obhajcovia myšlienky dôrazného zavrhnutia hypotézy o mimozemských civilizáciách sa bránia, že nepriatelia USA alebo teroristi by to mohli zneužiť, prípadne maskovať svoj útok za mimozemšťanov. Práve tu prichádza Francúzsko so svojím gestom otvorenosti, jeho vládny výskum vraj nemá čo tajiť.

„Nič v archívoch Francúzskeho inštitútu pre vesmírny výskum (CNES) nie je utajené z bezpečnostných dôvodov a nikdy som podobný príkaz nedostal,“ tvrdí Patenet.

No ani Francúzom sa fenomén UFO nepodarilo celkom zbaviť tajomstva. Ich štúdia tvrdí, že z objektov pozorovaných od roku 1990 len 14 percent lietajúcich objektov ostáva „neidentifikovaných“. Vysvetliť bez akýchkoľvek pochybností sa francúzskym vedcom podarilo ich prípady UFO len v 9 percentách.

Vlády a výskum UFO

USA

O lietajúce taniere sa americká tlač začala prvý raz zaujímať v roku 1947, po tom, čo prvý medializovaný prípad Kennetha Arnolda vyvolal veľký rozruch. V tom čase sa zrazu vyrojili tisíce podobných svedectiev a tajné služby letectva spolu s FBI začali oficiálne vyšetrovanie. Niekoľko navzájom na seba nadväzujúcich výskumov vyústilo do projektu Modrá kniha.

Obhajcovia hypotézy o mimozemskom pôvode týchto objektov tvrdili, že Modrá kniha je len krycí manéver pre verejnosť a vláda niečo tají. Viacerí vedci, ktorí pracovali na tomto projekte, vyslovili názor, že v niektorých prípadoch túto hypotézu nemožno vylúčiť. Projekt bol v roku 1969 zastavený.

Veľká Británia

Ani Londýn nikdy nepripustil, že UFO má mimozemský pôvod. Britská pozícia je však o niečo miernejšia, tvrdí, že to nie je možné celkom zavrhnúť, pokým sa niektoré javy dôkladne nepreskúmajú. Malú časť svojich archívov UFO Briti zverejnili na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám.

Francúzsko

Prvý vládny výskum UFO sa začal v roku 1954, a to aj vďaka fascinovanosti Charlesa de Gaula týmto fenoménom. Prvý väčší projekt GEPAN sa začal v roku 1977 a v roku 1987 naň nadviazal projekt SEPRA. Podobne ako americkú Modrú knihu, aj správu GEPAN/SEPRA z roku 1999 obvinili, že zatajuje niektoré skutočnosti.

Na prelome tisícročí UFO už akosi vyšlo z módy, SEPRA mala čoraz nižší rozpočet, až napokon zanikla. Pri audite v rokoch 2000 až 2002 sa však vláda rozhodla, že výskum obnoví. V roku 2005 vzniká v rámci Strediska pre vesmírny výskum (CNES) skupina GEIPAN pre informácie o neidentifikovaných objektoch.
Zdroj: Tajomstvá.org

Rubriky: 
november 01, 2009 19:45 popoludní

 

 

Top