Obrázok používateľa CEZ OKNO
Prečo Sarkozymu ukradli štokerlík

„Poctivosť je taká krásna a občerstvujúca svojou jednoduchosťou! Žiadne nečestné motívy. Žiadny skrytý zmysel. Totálna neprítomnosť pokrytectva, dvojtvárnosti, žiadne politické hry, ani verbálna vyumelkovanosť. Keď bude naše životy charakterizovať poctivosť a naozajstná integrita, nebude treba manipulovať druhých.“
Chuck Swindoll

O tom niet pochýb, že vzhľad človeka je dôležitý - zvlášť, keď sa chce uchádzať o verejný úrad. Ľudia sú raz takí; škaredosť odpudzuje. Preto chcú všetci vyzerať čo najpríťažlivejšie a neváhajú siahať aj k rizikovým prostriedkom, aby svoj imidž vylepšili. Dokonca aj "fešák" Juščenko si pred predchádzajúcimi voľbami nechal napichať do líc botox, ale keďže potom nemierne pil, malo to preňho neblahé dôsledky.

Ľuďom záleží na tom, kto ich pred svetom reprezentuje. Nech sa Dzurinda nečuduje, že Slováci sa zaňho hanbili. Jeho počerná, úlisná, potkania tvár, ktorú bolo navyše stále vidieť len v poníženom predklone pred západnými politikmi, ktorými väčšina z nás pohŕda, to veru nie je obraz, ktorý by Slovensko chcelo premietať von do sveta. A obyvateľov Slovenska nesmierne popudzuje aj ten obraz Slovenska, ktorý presakuje zo zahraničím platených médií alebo slovenských filmov, kde Slovákov zásadne hrajú neslovenské tváre a ich predlohy píšu autori neslovenského pôvodu, čo má potom za následok pokrivený obraz dejinných udalostí a skutočnej slovenskej reality. Ako si títo tvorcovia môžu namýšľať, že svet oklamú? Jediné, čo sa im darí je to, že v nás prebúdzajú tie najnižšie pudy.

Ľudia vedia, že telesná výška nerobí z človeka velikána a že početnosť automaticky neurčuje veľkoleposť národa. Preto platí, že hoci nie všetci prominenti sú telesne príťažliví, ľudia im to väčšinou radi odpustia. A to platí zvlášť vtedy, keď svojím správaním dokazujú, že prekročili svoj tieň. Keď sa niekto už od začiatku snaží svoju vrodenú nevýhodu prekonať mimoriadnym duševným úsilím, v neskorších rokoch si môže vyslúžiť nielen rešpekt, ale aj veľké pocty a uznania. Ale beda, keď toto neplatí! Ľudia okamžite začnú poukazovať na telesné nedostatky niekoho keď zistia, že tie presne vystihujú jeho úbohé vnútorné kvality.

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy je stále nadurdený ako moriak a očividne sa nevie ovládať. Kedysi na tlačových konferenciách zlostne vyletoval na zástupcov médií, keď ho kritizovali, ale teraz už necháva radšej hovoriť len svojho hovorcu. Pretože v hneve vždy nechtiac vyjdú najavo naše necnosti. A to, čo vychádza na povrch v prípade francúzskeho prezidenta, veru vôbec nie je obdivuhodné a žiaduce. Už pri jeho inaugurácii v januári 2008 sme začali tušiť, s kým máme asi do činenia. Jeho ľudia veľmi opatrne vybrali prítomné "krovie" - údajných priaznivcov a obdivovateľov, o ktorých však väčšina prítomných novinárov usúdila, že išlo len o úbohých pätolízačov, ochotných tlieskať hocikomu, kto dobre zaplatí alebo takých, ktorí v tom vidia príležitosť uchmatnúť si odrobinky z bohatého stola. Agnés Poirier píše, že Sarkózy úplne ignoroval nepríjemné otázky a keď na ne odpovedal, všetkých popudzoval svojou morálnou nezrelosťou a aroganciou. Na otázku o sobáši s Carlou Bruniovou odvetil, že si ju vzal preto, lebo vraj "dosť už bolo odsúdeniahodných tradícií pokrytectva a lží", ale tým sa v skutočnosti snažil len ospravedlniť nedostatok zmyslu pre diskrétnosť a chýbajúcu vnútornú dôstojnosť.

Povedal, že prezident si tiež zaslúži šťastie ako hocijaký človek z ulice. Lenže Sarkozy nie je obyčajný "človek z ulice"! Dostal sa do funkcie prezidenta a to so sebou nesie nielen veľké privilégiá, ale predovšetkým isté povinnosti. Prezident musí mať vo svojich prioritách jasno: jeho prvoradou milenkou - veľmi požadovačnou a pritom najvďačnejšou - musí byť francúzska krajina, nie nejaká žena. A v takej funkcii musí smerom von, na verejnosť, premietať obdivuhodné cnosti, hodné nasledovania. Ale tejto odvekej múdrosti tento trápny "pán prezident" očividne nerozumie. Nečudo, že jeho strana teraz v regionálnych voľbách utrpela porážku. Veď čo z toho, s čím prišiel, sa môže obyčajnému Francúzovi páčiť?

Pochybní poradcovia mu radia, že musí pôsobiť mladistvým dojmom, a tak sa necháva fotografovať ako behá. Ale keďže telesne na to nemá, je to veľmi nedôstojné, ba až smiešne - zvlášť keď si pritom oblečie tričko s nápisom NYPD (Newyorský policajný department)! Známy francúzsky filozof Alain Finkielkraut mu v televízii verejne odkázal, aby s tým "behaním" radšej prestal: "Chôdza je citlivý duchovný akt. Behanie predstavuje vládu nad telom." Vraj Sarkozy sa môže nanajvýš tak "prechádzať voľným krokom ako Rimbaud".

Ale Sarkozy sa snaží čo najviac podobať americkým prezidentom a z Francúzska urobiť "Ameriku". Zmenil francúzsku ústavu, aby mohol ako prezident naraz pred senátom a parlamentom predniesť čosi ako "správu o stave únie", hoci toto je vo Francúzsku od roku 1873 zakázané, aby si parlament mohol uchovať nezávislosť v rozhodovaní. Na dovolenku cestuje do Disneylandu alebo New Hampshire v Amerike a nevyberá si žiadne z francúzskych letovísk. Ďalej chce, aby Francúzi museli povinne pracovať aj v nedeľu a navyše si zobral za manželku Talianku, nie Francúzsku. Vysmieva sa z "francúzskej arogancie", ale pritom svojím správaním dokazuje, že trpí aroganciou oveľa podradnejšieho druhu. A je až smiešne ješitný.

Vlani v septembri si vyslúžil veľký posmech, keď počas nakrúcania televízneho prejavu vo veľkom priemyselnom podniku jeho ľudia podrobili účinkujúcich nemilosrdnej previerke, pokiaľ ide o výšku. Na javisku nesmel byť nikto, kto by telesnou výškou prevyšoval zakomplexovaného "pána prezidenta". Z 1400 zamestnancov zámerne vybrali dvadsať osôb mimoriadne nízkej postavy. Sarkozy je asi 163 cm vysoký, čo môže u muža predstavovať problém, ale smiešne je, koľko starostí mu to spôsobuje. Pri príležitosti osláv výročia vylodenia spojeneckých vojsk trval na tom, aby vedľa prezidenta Baracka Obamu a britského premiéra Gordona Browna mohol stáť na štokerlíku. A keď sa potom s manželkou Carlou a americkým prezidentským párom fotografoval, fotografi verne zachytili, že stojí na špičkách. A teraz už dokonca neváha zachádzať tak ďaleko, že je odhodlaný vyvolať kvôli tomu aj medzištátne diplomatické nedorozumenie a požadovať ospravedlnenie od cudzej krajiny za každú zmienku zahraničných novinárov či politikov o jeho nízkej postave.

Naposledy sa stal terčom jeho "štátnického" hnevu predseda britskej konzervatívnej strany David Cameron. Keď Cameron diskutoval o spoločnom fotografovaní s pánom Sarkozym, medzi rečou utrúsil poznámku o "trpaslíkoch, ktorých nevidno". A toto teraz vyvolalo mimoriadnu búrku rozruchu aj preto, že pán Sarkozy sa len pred troma dňami oficiálne sťažoval britskej vláde kvôli incidentu na konferencii, zorganizovanej časopisom Spectator. Šéf tieňovej vlády George Osborne totiž tesne predtým, ako mal Sarkozy predniesť prejav, odniesol spoza rečníckeho pultu prihotovený štokerlík a trúsil žarty o "Sarkozyho krabici".

Le Monde tento Osborneov kúsok odsúdil a prehlásil ho za "ľahkú váhu", pokiaľ ide o inteligenciu. Lenže podstata problému nespočíva v tom, že pán Sarkozy by mal smolu na škodoradostných, hlúpych ľudí, neschopných prejavovať vo vzťahu s ním základnú slušnosť. Sarkozy popudzuje ľudí hlavne preto, že sa silou-mocou snaží vyzerať ako nejaký veľký vodca národov a pritom na to nemá.

Aj iní štátnici nie sú veľmi vysokí a pritom by nikoho nenapadlo dávať im príučku verejným výsmechom. Ruský prezident Dmitrij Medvedev je tiež príliš nízky, ale ten svojím správaním dokazuje svoje vnútorné kvality, preto to ľuďom vôbec neprekáža. Ale keď si niekto o sebe namýšľa, že je nový Napoleon a pritom je to len úbohý žiadostivý záletník, ktorému chýba zmysel pre adekvátne morálne správanie a vnútorná dôstojnosť a navyše je to vyložene neschopný politik, ktorý sa len opičí po všelijakých módnych trendoch, nesmie sa čudovať, keď mu spoza pultu kradnú štokerlíky.


Pavol Hriňovský, Kanada

Komentár k článkom:

Peter Allen, Daily Mail: "Sarkozy`s shortlist: 5ft 5in French President packs stage with tiny staff to make himself look taller"

http://www.dailymail.co.uk/news/worldnews/article-1211630/Sarkozy-height...

http://www.telegraph.co.uk/news/newstopics/politics/david-cameron/744051...

Hugo Rifkin: "Why Sarkozy is not fond of being a Frenchman"

http://women.timesonline.co.uk/tol/life_and_style/women/the_way_we_live/...

Agnes Poirier: "His Majesty Sarkozy"

http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2008/jan/10/hismajestysarkozy1

Pravda: "Kam zmizla krásna Carla? Prvá dáma šokovala, má vizáž obete plastík!"

http://koktail.pravda.sk/tlac.asp?r=sk-kkoktail&c=A100306_101029_sk-kkok...

Zdroj: protiprudu.info

marec 26, 2010 21:43 popoludní
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top