Obrázok používateľa CEZ OKNO
V Egypte bola odkrytá 4600 rokov stará stupňovitá pyramída

Archeológovia pracujúci v blízkosti starovekého osídlenia v Edfu nachádzajúcom sa v južnom Egypte odkryli stupňovitú pyramídu, ktorej vek sa datuje do obdobia spred 4600 rokov.


Je to prinajmenšom o pár desaťročí viac ako vek Veľkej pyramídy v Gíze.

Znovu odkrytá stupňovitá pyramída dosahovala kedysi výšku okolo 43 stôp (13 metrov) a je jednou zo siedmich tzv. "provinčných" pyramíd postavených buď v dobe vlády faraóna Huneja (panoval približne 2635-2610 p.n.l), alebo Snofru (panoval približne 2610-2590 p.n.l). V priebehu doby boli kamenné bloky stupňovitej pyramídy poškodené ľuďmi a monument bol neustále vystavený poveternostným vplyvom, takže v súčasnosti je vysoký iba okolo 16 stôp (5 metrov).

Provinčné pyramídy boli vo svojej dobe postavené v blízkosti veľkých osídlení a sú roztrúsené po celom strednom a južnom Egypte. Na rozdiel od veľkých pyramíd v sebe neukrývajú žiadne pohrebné komory a neboli určené k pochovaniu zosnulého. Šesť zo siedmich pyramíd má takmer rovnaké rozmery, vrátane tej objavenej, ktorá bola znovu objavená v blízkosti Edfu, približne 60 x 61 stôp (18,4 x 18,6 m).

Presný účel týchto siedmich pyramíd zostáva stále nevyriešenou záhadou. Je pravdepodobné, že mohli slúžiť ako symbolické monumenty v rámci kráľovského kultu, ktoré potvrdzovali moc kráľa v južných provinciách.

"Podobnosť týchto pyramíd je naozaj úžasná, určite boli postavené na základe spoločného plánu," povedal Gregory Marouard, vedecký pracovník Orientálneho ústavu na Chicagskej univerzite, ktorý viedol práce na výskume pyramídy v blízkosti Edfu. Na východnej strane novo odkrytej pyramídy našiel jeho tím pozostatky stáleho obetiska, kde boli obetované predovšetkým rôzne potraviny – tento objav je dôležitý pre pochopenie účelu tohto typu pyramíd a poskytuje domnienku na čo boli používané.

Výskumný tím taktiež objavil, hieroglyfické nápisy vytesané na vonkajších plochách pyramídy. Nápisy sú umiestnené vedľa pozostatkov novorodencov a starších detí, ktoré boli pochované pri základni pyramídy. Výskumníci sa domnievajú, že nápisy a pohreby sa datujú do omnoho mladšieho obdobia než ako bola pyramída postavená, a že pôvodná stavba nebola zamýšľaná ako pohrebisko.

Prvé výsledky z výskumu boli nedávno prezentované na sympóziu uskutočnenom v Toronte v Spoločnosti pre štúdium egyptských starožitností.

Odkrytie pyramídy

Hoci o existencii pyramídy v blízkosti Edfu vedeli už vedci skôr, nikdy nebola jej stavba preskúmaná pred výskumom uskutočnením Marouardovým tímom, ktorý tu začal pracovať v roku 2010, uviedol vo svojej štúdii Gregory Marouard. Jeho tím zistil, že pyramída bola pochovaná pod hrubou vrstvou piesku, odpadkami z modernejšieho obdobia a troskami z rozoberania jej kamenných blokov.

„Nevyzeralo to vôbec ako pyramída,“ napísal vo svojej štúdii, a ľudia v neďalekej obci si dokonca mysleli, že stavba bola hrobkou šejka, alebo miestneho moslimského svätca. Následnou postupnou prácou a čistením stavby sa tímu podarilo odkryť starovekú pyramídu.

Pyramída bola postavená z pieskovcových kvádrov a hlinenej malty a kedysi mala podobu trojstupňovej pyramídy. Vnútorné bloky sa dvíhajú vertikálne, s dvomi vrstvami blokov vedľa nich, jeden na druhom. To vytvára pyramídu tak, že pôsobí, akoby mala tri stupne. Štýl je podobný ako u stupňovitej pyramídy v Sákkáre postavenej za faraóna Džosera (panoval približne 2670-2640 p.n.l), ktorý nechal postaviť prvú pyramídu v Egypte na začiatku obdobia tretej starovekej egyptskej dynastie. Použité stavebné techniky sa zhodujú s tými, ktoré sú zreteľné na pyramíde v Majdúme, ktorá bola postavená buď za faraóna a Snofru alebo Huneja a bola konštruovaná ako stupňovitá pyramída a len neskôr ju zmenili na pravú tým, že stupne zaplnili a vyrovnali jej steny. 

"Samotná stavba vykazuje známky určitého stavebného dozoru a skutočných skúsenosti v ovládaní stavby kamenných stavieb, a to najmä pre úpravu najdôležitejších blokov," povedal Gregory Marouard vo svojom príspevku. Georgy Marouard taktiež poznamenal, že pyramída bola vystavaná priamo na podloží a bola postavená výhradne z miestnych surovín. Lom v ktorom sa ťažil pieskovec pre stavbu bol objavený v roku 2011, a nachádza sa približne iba pol míle (800 m) severne od pyramídy.

Rozširovanie súčasného cintorína a modernej zástavby obce predstavuje reálne nebezpečenstvo pre novo odkrytú pyramídu. S cieľom ochrániť pamiatku a zabrániť jej ďalšiemu poškodeniu a drancovaniu bolo vďaka finančnej podpore z Amerického výskumného centra v Egypte a Národnej nadácie pre humanitné vedy postavené oplotenie okolo starovekého monumentu.


FOTOGALÉRIU nájdete na tejto adrese.

Owen Jarus, LIVESCIENCE

Vydané: 3. februára 2014

Zdroj: news.discovery.com/history/ancient-egypt/4600-year-old-step-pyramid-uncovered-in-egypt-140203.htm

Preklad: Pavol

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Našli sa dlhú dobu stratené pyramídy?
http://www.cez-okno.net/clanok/nasli-sa-dlhu-dobu-stratene-pyramidy

Byly s pomocí Google Earth objeveny další egyptské pyramidy?
http://cez-okno.net/clanok/badanie/byly-s-pomoci-google-earth-objeveny-d...


Sekcie: 
február 11, 2014 23:39 popoludní

 

 

Top