Obrázok používateľa CEZ OKNO
V Kambodži objavili stratené stredoveké mesto ukryté v džungli

Stratené mesto, ktoré bolo známe iba z nápisov a údajne existovalo niekedy pred 1200 rokmi v blízkosti chrámového komplexu a mesta Angkor nachádzajúceho sa v Kambodži, bolo nedávno objavené pomocou leteckého laserového skenovania LIDAR.


Na obrázku je znázornené pomocou tieňovanej mapy reliéfu s prevýšením stratené mesto Mahendraparvata, objavené pod vrstvami vegetácie v preskúmavanej oblasti Phnom Kulen. Mapa bola vyhotovená z digitálneho modelu terénu LIDAR v rozlíšení 0,5 m a 4x vertikálnom zväčšení. Zelenou farbou sú označené skôr zdokumentované archeologické objekty, červenou farbou sú v oblasti vyznačené novozdokumentované objekty, príznačné pre rozsiahlu mestskú štruktúru


Predtým neprebádané územie mesta nazývaného Mahendraparvata je ukryté pod nepreniknuteľným hustým pralesom na posvätnej hore Phnom Kulen, čo v preklade znamená „Hora liči.“

Plán mesta bolo jasne vidieť spolu s ohromným priestorom, ktorý vytvoril z Veľkého Angkoru obrovské územie, kde sa nachádza jeden z vôbec najväčších postavených náboženských monumentov — Angkor Wat v preklade „mesto chrámov“ – ktoré bolo vybudované medzi rokmi 1113 až 1150 n.l.


Letecká fotografia chrámového komplexu Angkor Wat zachytáva vodný kanál s hrádzou a centrálnu vežu chrámu obklopenú štyrmi menšími vežami

Stopy chrámov

V sérii projektov archeologického mapovania vedci už predtým použili diaľkové snímkovanie na zmapovanie aj tých najnepatrnejších zachovaných ruín Angkoru. Ale podľa zistení vedcov aj tak hustá nepreniknuteľná vegetácia doteraz zakrývala najväčšiu časť komplexu, ktorá bola nedostupná pre tradičné techniky diaľkového snímkovania.

Pri najnovšom prieskume pod vedením Archeologickej a rozvojovej nadácie (ADF) Phnom Kulen program, sa výskumný tím spoľahol na letecké laserové skenovanie – známe pod skratkou LIDAR (light detection and ranging), aby v roku 2012 preskúmal približne 140 štvorcových míľ (363 kilometrov štvorcových) územia nachádzajúceho sa v severozápadnej Kambodži.


„Technológia LIDAR poskytuje jedinečnú schopnosť preniknúť cez hustú zacláňajúcu vegetáciu a zmapovať tak archeologické objekty nachádzajúce sa pod povrchom lesa,“ uviedli vedci v predloženom rukopise prijatom časopisom Proceedings of the National Academy of Sciences.


V rukopise ďalej vedci píšu, že najnovší prieskum „s neobyčajnou jasnosťou“ odkryl stopy mestských priestorov skrytých pod hustou vegetáciou pralesa v okolí hlavného angkorského chrámu. Okrem toho vedci potvrdili existenciu rozsiahleho, slabo osídleného mestského predmestia siahajúceho ďaleko za hlavné angkorské chrámy.
Toto slabo osídlené mestské územie naznačuje, že Angkor Thom nebol centrálnym múrom obohnaným mestom ako niektorí predpokladali, ale skôr iba časťou z väčšieho rozptýleného mesta s husto obývaným územím vo svojom centre.

„Je to podobný typ usporiadania mesta ako je napríklad Los Angeles – s veľmi husto zastavaným stredom, ktorý ale súvisí s rozľahlými predmestiami, spojenými obrovskými cestami a kanálmi rovnakým spôsobom ako dnes diaľnice spájajú Los Angeles,“ povedal Roland Fletcher z Univerzity v Sydney.

Stratené stredoveké mesto

Na sever od centrálnej časti Angkoru odhalili údaje získané pomocou systému LIDAR predtým neznáme mesto, skryté pod vegetáciou pralesa s cestami, chrámami a ostatnou mestskou infraštruktúrou, zarytou do povrchu posvätnej hory Phnom Kulen. Novoobjavený mestský priestor existoval medzi 8. až 9. storočím (oveľa skôr ako bol postavený Angkor Wat) a zdá sa, že sa zhoduje s jedným z prvých hlavných miest kmérskej ríše Mahendraparvata. Podľa vedcov bolo doteraz mesto Mahendraparvata známe iba z písomných záznamov datovaných do roku 802 n.l.

Keď údaje získané zo systému LIDAR odhalili vyvýšeniny pod hustou pralesnou vegetáciou hory Phnom Kulen, vedci vedeli, že objavili niečo veľké.

„S pomocou tohto prístroja sme zrazu videli v okamihu jasný obraz mesta, o ktorom nikto nevedel, či existovalo, čo je pozoruhodné,“ povedal pre Australia's The Age Damien Evans, vedúci výskumného archeologického centra Univerzity Sydney v Kambodži.

Zvláštna krajina


„Systém LIDAR taktiež objavil úplne nový druh angkorskej architektúry,“ uviedol Roland Fletcher.


Na juh od chrámového komplexu Angkor Wat datovaného do 12. Storočia,“ sa nachádza súbor absolútne unikátnych , veľmi nezvyklých tvarov, ktoré my nazývame ploché špirály. Sú podobné obrovským násypom z piesku s kanálmi medzi nimi. Nemajú nijaký náprotivok kdekoľvek v celom Angkore. Nikdy predtým sme nevideli tento druh konštrukcie, ktorý nikdy predtým nebol zaznamenaný v angkorskej architektúre,“ povedal Roland Fletcher pre LiveScience.

Roland Fletcher si myslí, že násypy predstavovali záhrady, ale ich presný účel zostáva neznámy. Podľa jeho predstáv mohli kanály privádzať vodu pre rozličné rastliny a stromy rastúce v záhradách.

Na výskume sa taktiež spolupodieľali francúzsky archeológ a vedúci programu ADF Jean-¬Baptiste Chevance, Christophe Pottier z Francúzskej školy pre Blízky Východ (EFEO) a ostatní vedci.

Jeanna Bryner

Vydané: 18. júna 2013

Zdroj: http://www.livescience.com/37520-lost-medieval-city-discovered-beneath-c...

Preklad: Pavol

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Objav strateného stredovekého mesta v blízkosti komplexu Angkor Wat (fotogaléria)
http://cez-okno.net/clanok/objav-strateneho-stredovekeho-mesta-v-blizkos...

Chrámy Angkor
http://cez-okno.net/chramy-angkor

ARCHEOkienko
http://cez-okno.net/archeokienko


jún 23, 2013 21:19 popoludní

 

 

Top