Obrázok používateľa CEZ OKNO
V Taliansku odhalili nevyplienenú etruskú hrobku so sarkofágmi a pokladmi

Archeológovia urobili zriedkavý nález blízko malého mestečka Città della Pieve, vedľa Perugie v Taliansku – objavili 2400 rokov starú zapečatenú a nedotknutú etruskú hrobku. Pohrebná komora obsahuje sarkofág a množstvo predmetov, poskytujúcich fascinujúci pohľad na záhadnú civilizáciu, ktorá zmizla asi pred dvomi miléniami.


Etruskovia obývali časť západného stredného Talianska, približne oblasť moderného Toskánska. Naučili sa veľa od Grékov, ale mali svoj vlastný osobitý charakter, ktorý ovplyvnil susedné talianske národy, vrátane románskych – naučili Francúzov, ako vyrábať víno, Rimanov, ako stavať cesty a v Európe zaviedli umenie písania. Staroveká Etrúria bola bohatá na minerálne rudy, poľnohospodárske zdroje a hodnotné drevo z lesov, ktoré im umožnili prosperovať od roku 900 pred Kristom asi do roku 500 pred Kristom. Avšak, ako rástla moc Rimanov, napokon ich Rímska ríša pohltila.

Napriek ich rozsiahlemu vplyvu v Európe zostalo len málo pamiatok, pretože literatúra a jazyk Etruskov neprežili. Jediné vedomosti o Etruskoch pochádzajú z archeologických nálezov spolu so spismi gréckych a rímskych autorov, učiniac najnovší objav o to významnejším, pretože sľubuje odhalenie nových pohľadov na jednu z najfascinujúcejších kultúr starovekého sveta.


Mapa zobrazujúca rozsah Etrúrie a Etruskej civilizácie. Mapa zahŕňa 12 miest Etruskej Ligy a pozoruhodné mestá založené Etruskami. Zdroj: Wikimedia

Objav nedotknutej etruskej hrobky

›› Discovery News prinieslo správu, že hrobku objavil farmár, keď oral pole na svojom pozemku v blízkosti mesta Città della Pieve pri Perugii. Keď zavolali archeológov, boli prekvapení, že našli perfektne zapečatené dvojité dvere vyrobené z ťažkého kameňa. Vo vnútri objavili obdĺžnikovú komoru s dvomi sarkofágmi, štyrmi mramorovými urnami obsahujúcimi pozostatky zosnulých po kremácii, mramorovú hlavu mladého muža zlomenú na úrovni krku, a početné predmety nachádzajúce sa v hroboch vrátane keramiky, obetných váz a nedotknutých keramických džbánov.


Hrobka bola nájdená v blízkosti malebného historického mesta Città della Pieve Zdroj: (corriere pievese)

Sarkofágy a ich nápis

Clarita Natalini z archeologického vedenia Umbrie povedala pre Discovery News, že jeden zo sarkofágov je vyrobený z alabastru, zatiaľ čo druhý je pokrytý maľovanou omietkou.

Mramorový sarkofág obsahuje mužskú kostru a je na ňom dlhý nápis, zahŕňajúci meno „Lars”, ktoré sa môže týkať jednotlivca vnútri truhly. Natalini a jej tím dúfajú, že dokážu z nápisu dešifrovať viac, vrátane priezviska zosnulého, mien jeho rodičov a jeho vek v čase smrti.

Sarkofág pokrytý omietkou tiež obsahoval nápis, avšak truhla bola poškodená už v staroveku a nápis teraz tvoria tisícky fragmentov. Napriek tomu sarkofág zostáva zapečatený a archeológovia očakávajú, že vnútri nájdu ďalšiu kostru.

Objav etruských sarkofágov a nápisov je významný, pretože také nálezy sú nesmierne zriedkavé, a poskytujú možnosť dozvedieť sa viac o tejto starovekej kultúre.

„Problém pochopenia etruskej kultúry pramení zo skutočnosti, že sa z nej nezachovalo veľa,” napísal výskumník Petros Koutoupis na webovej stránke ›› Ancient Origins. „Napriek rozlúšteniu jedinečného etruského jazyka bolo objavených len veľmi málo nápisov, a tieto novoobjavené nám poskytujú ohľadom tejto záhadnej skupiny národov viac otázok než odpovedí. Okrem toho, tieto nápisy nám nikdy neposkytnú vhľad do samotnej kultúry, len do ich rituálov, ktoré boli v tej dobe neznáme dokonca aj ich susedom.”

„Akokoľvek boli tajomné, práve prostredníctvom etruských pohrebov a hrobiek sa odhalila samotná objektívna pravda o tomto záhadnom národe,” Koutoupis dodáva: „Odhalila sa nám ich sociálno-politická organizácia, zvyky a náboženstvo; ich názory na život po smrti, dušu a duchovnosť v rámci prírody a sveta. Aj keď, podobne ako pri ich nápisoch, mnoho otázok zostáva naďalej nezodpovedaných.”


Ležiaca postava na poklope jednej z mramorových urien nájdených v hrobke. Foto: Soprintendenza Archeologia Dell’Umbria


Príklad vypracovanosti etruskej hrobky: Nástenná maľba v pohrebnej komore zvanej Hrobka leopardov a etruské pohrebisko Tarquinia v Lazio, Taliansko. Zdroj: Wikipedia

Discovery News prinieslo správu, že obsah nedávno objavenej hrobky bol prevezený do múzea v Città della Pieve kvôli obnove a ďalšiemu štúdiu. V blízkej budúcnosti sa plánuje vystavenie nálezov verejnosti.

April Holloway

5. december 2015

Zdroj: http://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology/unlooted-etrusca...

© Ancient Origins, Všetky práva vyhradené

Preklad: PH

Korektúry: Sokol

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Etruskovia v skratke
http://www.cez-okno.net/clanok/etruskovia-v-skratke

Etruskovia
http://www.cez-okno.net/etruskovia


december 30, 2015 20:23 popoludní

 

 

Top