Obrázok používateľa CEZ OKNO
V Turecku objavili Plutónovu bránu do podsvetia

Podľa tvrdení talianskych archeológov sa z ruín v juhozápadnom Turecku vynorila „Brána do pekla“. Jaskyňa preslávená v grécko-rímskej mytológii a tradíciách ako vstup do podsvetia, bola známa pod názvom Plutónova brána – Ploutonion v gréčtine a Plutonium v latinčine.


Počítačová vizualizácia znázorňuje pravdepodobnú podobu starovekého Plutónia, presláveného miesta, ktoré považovali v grécko–rímskej mytológii za bránu do podsvetia


Historické pramene, ktoré toto miesto otvorene popisovali ako plné smrtiacich a zapáchajúcich výparov, ho umiestnili do starovekého Frýgického mesta Hierapolis, ktoré je v súčasnosti známe ako mesto Pamukkale v juhozápadnom Turecku.


„Toto miesto je plné pary a hmla je v ňom taká hustá, že človek sotva dovidí na zem. Každé zviera, ktoré prejde okolo, nájde vnútri okamžitú smrť,“ napísal grécky geograf Strabón (64/63 p.n.l – približne 24 n.l.).


„Hodil som dnu vrabca a okamžite vydýchol,“ dodáva učenec.

Ako oznámili tento mesiac na konferencii talianskej archeológie v tureckom meste Istanbul, nález urobil vedecký tím pod vedením Francesca DAndriu, profesora klasickej archeológie na Salentskej univerzite.

Francesco DAndria viedol rozsiahly archeologický výskum na nálezisku Svetového kultúrneho dedičstva v Hierapolise. Pred dvoma rokmi prehlásil, že objavil údajnú hrobku svätého Filipa, jedného z dvanástich apoštolov Ježiša Krista.

Mesto Hierapolis založil okolo roku 190 p.n.l. pergamonský kráľ Eumenes II. (197 p.n.l. – 159 p.n.l.) a v roku 133 p.n.l sa dostalo pod nadvládu Rimanov. Pôvodne helenistické mesto sa rozrástlo do prekvitajúceho, hrdého rímskeho mesta s chrámami, divadlom a kúpeľmi s presláveným posvätným horúcim prameňom, o ktorom sa predpokladalo, že má liečivé účinky.

„Pri rekonštrukcií Plutónia sme zistili pôvodnú trasu termálneho prameňa. A skutočne - Pamukkalské pramene, ktoré vytvárajú známe biele travertínové terasy, pôvodne vyvierali z tejto jaskyne,“ povedal Francesco DAndria pre Discovery News.

Charakteristickým rysom tohto náleziska bolo obrovské zoskupenie opustených rozbitých ruín, možno následkom zemetrasení, ktoré doplnili ešte ďalšie ruiny odkryté po začatí vykopávok.

Archeológovia objavili iónske polostĺpy, na vrchole ktorých bol vytesaný nápis, zasvätený božstvám podsvetia - Plutónovi a Kore.

Francesco DAndria taktiež našiel pozostatky chrámu, kúpeľov a rad schodov umiestnených nad jaskyňou - všetko presne tak, ako toto miesto popisovali súdobé pramene.


„Ľudia mohli sledovať priebeh posvätných obradov z týchto schodov, ale nemohli sa dostať až do priestoru v blízkosti otvoru. Iba kňazi mohli stáť pred vchodom do podsvetia,“ uviedol Francesco DAndria.


Podľa archeológa fungoval na posvätnom mieste dokonca určitý druh organizácie turistického ruchu. Každý pútnik dostal do rúk malého vtáčika, aby mohol otestovať smrtiace účinky jaskyne, kým kňazi omámení halucináciami obetovali býky Plutónovi.

Súčasťou obradov bolo aj zavedenie zvierat do vnútra jaskyne a vyťahovanie ich späť mimo dosahu smrti.

„Sami sme mohli dobre vidieť smrtiace vlastnosti jaskyne v priebehu vykopávok. Niekoľko vtákov zomrelo potom, ako sa skúsilo priblížiť k hrejivému otvoru. Okamžite ich zabili výpary oxidu uhličitého,“ povedal Francesco DAndria.

Jedine eunuchovia, slúžiaci starovekej bohyni úrodnosti Kybelé, boli schopní vstupovať do pekelnej brány bez toho, aby utrpeli akúkoľvek ujmu.

„Zadržiavali dych, ako len vládali,“ píše o nich staroveký učenec Strabón a dodáva, že ich imunita mohla byť spôsobená vzhľadom na ich poškodenie zásahom „božskej prozreteľnosti“ alebo nevysvetliteľnými fyzikálnymi silami,“ ktoré pôsobili ako protilátka voči škodlivým výparom.


Podľa Francesca DAndria bolo miesto slávnym cieľom vďaka rituálom spojením s veštením. Pútnici si brali vodu z bazénu v blízkosti chrámu, spali neďaleko od jaskyne a prijímali vízie a proroctvá v podobnom duchu, ako sa dialo vo veštiarni v Delfách. Výpary pochádzajúce z hĺbok spolu s vyvierajúcou podzemnou vodou v Hierapolise skutočne spôsobujú halucinácie.


"Jedná sa o výnimočný objav, ktorý potvrdzuje a upresňuje informácie, ktoré máme zo starovekých literárnych a historických zdrojov," povedal pre Discovery News odborník na rímsku históriu Alister Filippini, pôsobiaci na univerzitách v Palerme a Kolíne nad Rýnom.

Až do 4. storočia nášho letopočtu bol Hierapolis plne funkčným sídlom, ktoré reprezentovalo významné pútnické miesto pre posledných pohanských intelektuálov neskorej antiky, ktorí ho príležitostne navštevovali ešte v priebehu nasledujúcich dvoch storočí, “ uviedol Alister Filippini.

V priebehu 6. storočia nášho letopočtu bolo Plutónium znefunkčnené kresťanmi a neskoršie zemetrasenia potom dokončili jeho úplné zničenie.

Francesco DAndria spolu so svojim tímom v súčasnosti pracuje na digitálnej rekonštrukcií tohto miesta.

Rossella Lorenzi, 29. marca 2013

Zdroj: http://news.discovery.com/history/archaeology/gate-to-hell-found-in-turk...

Foto: Francesco DAndria

Preklad: Pavol

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

„Pekelná brána“ bola skutočná (fotogaléria)
http://cez-okno.net/clanok/pekelna-brana-bola-skutocna-fotogaleria

Nahliadnutie za oponu smrti
http://cez-okno.net/clanok/nahliadnutie-za-oponu-smrti

ARCHEOkienko
http://www.cez-okno.net/archeokienko


Sekcie: 
apríl 10, 2013 23:03 popoludní

 

 

Top