Obrázok používateľa CEZ OKNO
V Údolí kráľov objavili slnečné hodiny z čias starovekého Egypta

Podľa vedcov môžu byť slnečné hodiny objavené mimo hrobiek v egyptskom Údolí kráľov celosvetovo najstaršími slnečnými hodinami pochádzajúcimi z obdobia starovekého Egypta. Slnečné hodiny datované do obdobia vlády 19. dynastie alebo 13. storočia p.n.l., boli objavené na podlahe robotníckej chaty v Údolí kráľov, pohrebisku panovníkov Egypta z obdobia Novej ríše (približne 1550 p.n.l. až 1070 p.n.l.)


„Význam tohto nálezu je v tom, že je zhruba o tisíc rokov starší než obdobie, o ktorom sa všeobecne predpokladá, že v ňom bol používaný tento typ zariadenia na meranie času, povedala výskumníčka Susanne Bickel z Univerzity v Bazileji vo Švajčiarsku. Predchádzajúce objavy slnečných hodín sú datované do Grécko – rímskeho obdobia, ktoré trvalo približne od roku 332 p.n.l. do roku 396 n.l.

Slnečné hodiny sú zhotovené z plochého kusu vápenca nazývaného ostrakon s čiernym polkruhom rozdeleným na 12 úsekov, nakresleným na povrchu. Malé bodky v strede každého z 12 úsekov, ktoré sú vzdialene približne 15 stupňov od seba, slúžili pravdepodobne na presnejšie meranie času.

Otvor nachádzajúci sa v strede ostrakonu je pravdepodobne miesto, kde sa nachádzal drevený alebo kovový krátky šíp, ktorý vrhal tieň a ukazoval čas dňa.

„Slnečné hodiny boli objavené s ďalšími ostrakonmi (vápencovými úlomkami) s malými nápismi, robotníckymi náčrtmi a obrázkami božstiev, ktoré boli napísané alebo namaľované čiernou farbou,“ napísala vo svojom e-maile pre LiveSciense Susanne Bickel.

Susanne Bickel a jej kolegovia si nie sú úplne istí, na aký účel mohli robotníci slnečné hodiny používať, hoci sa domnievajú, že by mohli predstavovať cestu slnečného boha naprieč podsvetím.


„Jednou z hypotéz by bolo vidieť v tomto meracom zariadení paralelu k zobrazeným textom na stenách faraónskych hrobiek, ktoré predstavujú nočnú cestu slnečného boha cez podsvetie, ktorá je rozdelená na jednotlivé hodiny noci,“ píše Susanne Bickel. „Slnečné hodiny mohli byť používané na zobrazenie dĺžky týchto hodín.“

Zariadenie mohlo byť taktiež používané na meranie pracovnej doby. „Uvažovala som, či by hodiny nemohli slúžiť na riadenie pracovnej doby robotníkov, napríklad na nastavenie prestávky v určitom čase,“ uviedla Susanne Bickel. Hoci poznamenáva, že polhodina nemohla mať pre týchto ľudí veľmi veľký význam.

V rovnakej oblasti Susanne Bickel a jej kolegovia uskutočnili niekoľko úžasných objavov, vrátane nálezu hrobky, ktorá obsahovala dva hroby. Jeden pochádzajúci z obdobia 18. Egyptskej dynastie a druhý z obdobia 22. dynastie, ktorý bol pridaný do hrobky nejaký čas po vykradnutí prvého hrobu. Drevená rakva súvisiaca s neskorším hrobom obsahovala múmiu speváčky boha Amona, ktorá sa volala Nehmes-Bastet. Vedci si nie sú istí, kto bol pôvodne pochovaný v originálnej hrobke, hoci objavili pozostatky múmie bez obväzov na podlahe stavby. „Táto silno poškodená múmia je pravdepodobne pôvodný prvý vlastník hrobky,“ píšu výskumníci na svojich stránkach.


Ako uviedla Susanne Bickel, ona a jej kolegovia pracujú v tejto oblasti od roku 2008 a majú v pláne pokračovať v práci ešte niekoľko nasledujúcich rokov.

Jeanna Bryner, 20. marca 2013

Zdroj: http://www.livescience.com/28057-ancient-egyptian-sundial-discovered.html

Preklad: Pavol

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

ARCHEOkienko
http://www.cez-okno.net/archeokienko

Egypt a Mainstream
http://www.cez-okno.net/egypt-a-mainstream


Sekcie: 
marec 25, 2013 23:31 popoludní

 

 

Top