Obrázok používateľa CEZ OKNO
Väčšina Američanov nie je na dôchodok dostatočne zabezpečená

Počas finančnej krízy stratila stredná spoločenská vrstva vysoký podiel svojich úspor na akciovom trhu. Dôchodcovia preto nemajú dostatok peňazí na udržanie si svojej životnej úrovne. Pracujú preto až do smrti, najčastejšie za dumpingové platy. Mnohí z nich by boli radi, keby im v starobe ich deti poskytli strechu nad hlavou.


Väčšina Američanov nie je na dôchodok dostatočne zabezpečená a preto vždy viac a viac z nich pracuje za nízke mzdy vo fast-foodoch.

Dokonca ani mnoho bohatých Američanov nemá na konci svojej kariéry dosť našetrené, uvádza americká televízna spoločnosť Bloomberg. Experti odporúčajú, aby si ľudia odložili 10 až 20-násobok svojho ročného príjmu na udržanie si svojej životnej úrovne v starobe.

Najmä pozícia strednej spoločenskej vrstvy s ročným príjmom okolo 100 000 dolárov je zlá. Okrem iného finančná kríza v roku 2008 výrazne znížila ich úspory.


Američania s nízkym príjmom sa už dlho spoliehajú na nízke sociálne dávky štátu. Momentálne žije viac ako 23 miliónov Američanov zo stravných lístkov americkej vlády - toľko ako nikdy predtým. V priemere dostávajú 274 dolárov mesačne.


Aj príslušníci strednej spoločenskej vrstvy si chcú udržať svoj životný štandard. A tak kedysi dobre platení manažéri pracujú teraz v sektore s nízkymi mzdami. Je to prakticky koniec dôchodku.

Približne 7,2 miliónov Američanov vo veku nad 65 rokov bolo ešte v minulom roku zamestnaných. To je o 67% viac ako pred desiatimi rokmi. Viac než polovica z nich (59%) nemá v súčasnosti žiadne úspory.

"Ľudia, ktorí majú za sebou úspešnú kariéru, ktorí zaplatili deťom vysokoškolské štúdium a ktorí nasporili čo mohli, sa napriek tomu nachádzajú pred pádom nadol“, hovorí ekonómka Teresa Ghilarducci, ktorá zisťovala a skúmala financie dôchodcov.

A situácia sa zhoršuje, pretože vždy viac príslušníkov generácie Baby boomers dosahuje dôchodkový vek. Približne 8000 Američanov denne dosiahne vek 65 rokov. Ide o prvú generáciu, od ktorej sa očakáva, že sa o svoj dôchodok postará úplne sama. Avšak toto sa neuskutočnilo v dostatočnej miere.

Zamestnanecké dôchodky ešte sotva existujú. Za posledné 3 desaťročia boli nahradené štátom regulovaným, dôchodkovým plánom (401k), ktorý musí byť riadený zamestnancom samým. Priemerná hodnota pri ľuďoch medzi 54 a 65 rokom života je 120 000 dolárov. Na odchod do dôchodku to však ani zďaleka nestačí, najmä keď sa priemerná dĺžka života neustále zvyšuje.

Tieto úspory umožňujú ročné výdavky vo výške 4800 dolárov, v prípade, že sa rozdelia na 25 rokov, ako to odporúčajú experti. To je len 400 dolárov (300 eur) mesačne. Polovica generácie Baby boomers preto neverí, že budú mať dostatok úspor na prechod do dôchodku.


"Dlhý život by mal byť požehnaním, avšak keď sme sa na to nepripravili, budeme pracovať oveľa dlhšie, než sme si vysnívali“, hovorí Larry Fink, šéf nadnárodnej investičnej spoločnosti Blackrock. "Alebo by sme mali so svojimi deťmi zaobchádzať čo najlepšie, pretože je dosť pravdepodobné, že v starobe budeme bývať u nich.“


Mnohí Američania si na dôchodok začali sporiť príliš neskoro. Alebo nemohli prispieť do svojho dôchodkového plánu 401k, pretože boli nezamestnaní. Alebo použili svoj dôchodkový plán, aby vyplatili vysokoškolské štúdium svojim deťom. Alebo stratili veľkú časť úspor na akciovom trhu, do ktorého boli zlákaní výhodami štátnych dôchodkových plánov.


Keď krachne svetová ekonomika, dôchodcovia budú najviac stratoví. Pretože skrachované štáty západného sveta nebudú môcť dodržať svoje sociálne sľuby. Dôchodcovia tak ostanú bez peňazí alebo s úsporami, ktoré budú následkom inflácie úplne bezcenné.


Zdroj: http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2013/10/01/keine-rente-amerik...

Preklad: akinom

exkluzívne.cez.okno


Podrobné správy na tému "DÔCHODOK" nájdete na tejto adrese.

Súvisiace:

Jeseň a zima života
http://www.cez-okno.net/rubrika/jesen-a-zima-zivota


Autori: 
október 09, 2013 22:20 popoludní

 

 

Top