Obrázok používateľa CEZ OKNO
ZÁHADNÝ SIGNÁL JE RÝCHLEJŠÍ AKO SVETLO

Rádiový signál prichádzajúci z ďalekého vesmíru zaznamenaný vedcami bočnou trajektóriou (sideways trajectory) sa pohybuje väčšou rýchlosťou ako svetlo. Tento divný jav je lokalizovaný niekde v blízkosti galaxie M82, prvý krát zaregistrovaný vlani v máji keď astronómovia v Jodrell Bank centre pre astrofyziku (blízko Macclesfieldu vo Veľkej Británii) sledovali hviezdny výbuch.

Zdá sa, že objekt vysiela rádiové vlny, ktoré sa ale nesprávajú podľa tradičných vzorcov aké poznáme z astronomických javov. Galaxia M82 (tiež známa ako Messier 82) je približne na RA 9h55m52.72s Dec 694050.30" (pre prípad, že by niekto chcel použiť astronomický vyhľadávací program alebo Messiera 82 vypátrať).

Svetlý bod frustruje a mätie vedcov a mnohí z nich veria, že signál indikuje objekt umelého pôvodu. Mohol by toto byť ten život, po ktorom pátrame na oblohe tak dlho? Alebo možný, zatiaľ neznámy prírodný fenomén či dokonca hoax? Ak by sa z toho naozaj vykľul hoax, potom by ale vedci neboli schopní určiť, ako to všetko mohlo prebiehať za posledné dva roky odkedy to bolo pozorované. (Tu je v článku rozpor, keď v úvode píšu, že prvý záznam bol vlani v máji - last May - a teraz až dva roky - for the last two years that it has been observed, pozn. prekl.)

Najviac mätúci aspekt však nie je to, že sme pozorovali objekt vysielajúci rádio vlny, pretože existuje množstvo prirodzených javov schopných vysielať rádiové signály. Problém je, že nikto si nie je istý, ako by to mohlo emitovať rádiové vlny v ustálenom signáli, za predpokladu, že sa jedná o mikrokvazar, a súčasne nevysielať röntgenové žiarenie. Mikrokvazar je objekt vytvorený vybuchnutou hviezdou. Zádrhel s teóriou mikrokvazaru je dvojitý. Za prvé, žiaden známy mikrokvazar nikdy nevyslal tak silný signál ako to, čo bolo pozorované v anomálii M82. A za druhé, neprítomnosť röntgenového žiarenia jasne ukazuje, že je tam niečo iné. Samozrejme, čo by to malo byť, je vedcom úplne neznáme.

Jedna z teórií predpokladá, že by to mohol byť signál mimozemského pôvodu. Taký, aký program SETI hľadá snímaním oblohy už mnoho rokov. Ďalej sa myslí, že jediný spôsob ako by mohla byť rýchlosť svetla prekročená, je vyrobiť vesmírnu loď schopnú dosiahnuť nadsvetelnú rýchlosť. Lenže opäť, naše chápanie tohto konceptu je zatiaľ v plienkach, keďže my dokonca ani nevieme, či by bolo pozorovanie takéhoto objektu možné.

Iná teória to popisuje ako čiernu dieru alebo neznámy zväčšujúci sa objekt, čiernej diere podobný, pohlcujúci všetku okolitú energiu do seba. Ak by bol takýto objekt v mnohých iných neprebádaných typoch prostredí vo vesmírnom priestore, je možné, že by sa to pohybovalo ako reťazová postupnosť akoby v domnení pohybu. Ale v skutočnosti sa len vytvárajú zdroje nových rádio vĺn súčasne, cez obrovský priestor práve keď predošlý zdroj zanikne. Nech je už zdroj čokoľvek, sme si istí, že niečo málo sa dozvieme z M82. A možno časom zaznamenáme aj iné javy (či už umelého alebo prirodzeného pôvodu), ktoré pomôžu ako model k dekódovaniu zdroja a zmyslu.

Chris Capps, 24. 4. 2010

http://www.unexplainable.net/Simply-Unexplainable/Mystery-Signal-Faster-...

pilgrimdou

Zdroj: Dôležité.sk

Sekcie: 
Rubriky: 
apríl 30, 2010 22:44 popoludní

 

 

Top