Obrázok používateľa CEZ OKNO
Vedecky potvrdené: Imunitný systém je možné kontrolovať vôľou

Výsledky štúdie zameranej na použitie Wim Hofovej metódy naznačujú, že človek sa dokáže naučiť vedome ovládať svoj imunitný systém. Wim Hof je holandský držiteľ svetového rekordu, ktorého celosvetovo preslávila jeho schopnosť odolávať chladu. Pre túto svoju neskutočnú rezistenciu na chlad sa mu často hovorí aj ako „ľadový muž“.

Vedci vedení Mathijsom Koxom z medicínskeho centra pri Radboudskej univerzite v holadnskom Nijmegene študovali jeho metódy. Tie sú dosť podobné tibetským Tummo technikám (jóga vnútorného srdca) a zahŕňajú meditáciu tretieho oka, dychové cvičenia a vystavovanie sa chladu.

Uvedené techniky boli použité na výcvik 12 dobrovoľníkov pre zistenie ich schopnosti sa zbaviť infekcií.

Štúdie sa celkovo zúčastnilo 24 osôb, z ktorých 12 bolo vytrénovaných a 12 ako kontrolná skupina, ktorí neprešli žiadnym tréningom.

Všetci boli vystavení infekčným testom, počas ktorých boli úmyselne nakazení kmeňom baktérií vyvolávajúcich príznaky podobné chrípke.

Štúdia dopadla nad očakávania vedcov

Výsledkom bolo, že dobrovoľníci, ktorí podstúpili tréning Hofovou metódou vykazovali menšie množstvo aj menej intenzívne prejavy podobné chrípke ako tí, čo tréning nepodstúpili.

Vedecký denník PNAS, v ktorom bola štúdia publikovaná, uvádza:

Trénovaní jedinci produkovali menej proteínov spájaných so zápalmi a väčšie množstvo interleukinu-10, teda proteínu, čo proti zápalom bojuje.

Doteraz sa predpokladalo, že tak autonómny nervový systém ako aj vrodený imunitný systém nemôžu byť ovplyvňované vôľou.

Súčasná štúdia však demonštrovala, že prostredníctvom vykonávania praktík naučených počas krátkodobého tréningového programu, môžu byť tieto dva systémy naozaj ovládané vôľou.

Ortodoxní neurobiológovia a imunológovia boli skeptickí.

Mysleli si, že štúdia zameraná na skúmanie interakcií medzi nervovým a imunitným systémom je oblasť „nachádzajúca sa niekde v tieni“.

„Táto štúdia je dobrým príkladom poukazujúcim na uvedenú súvislosť“, hovorí Guiseppe Matarese, imunológ na Univerzite v talianskom Salerne, ktorý nebol priamo na štúdii zainteresovaný.

Austrálski vedci tiež potvrdzujú prepojenie vedomia a imunity

A dokonca nejde o prvú vedeckú štúdiu poukazujúcu na kontrolu imunitného systému mysľou a silou vlastnej vôle. Ďalší na to prišli austrálski vedci.

Ako súčasť experimentu si niekoľko zdravých dobrovoľníkov nechalo do rúk vstreknúť histamín – substanciu, ktorá hrá primárnu úlohu u väčšiny alergií.

Experiment bol konštruovaný tak, aby sa u nich vytvorila ilúzia, že látka bola vstreknutá do falošnej gumenej ruky, pričom reálna injekcia šla do druhej ruky.

Po experimente bola zaznamenávaná intenzita alergickej reakcie v obidvoch rukách a porovnaná s kontrolnou skupinou, u ktorej nebola vyvolaná spomenutá ilúzia.

Výsledok?

Výskumníci zistili, že reakcia bola oveľa silnejšia vo falošnej ruke, o ktorej si dobrovoľníci mysleli, že bol do nej histamín vstreknutý.

Profesor Lorimer Moseley, ktorý experiment viedol, k tomu dodáva:

Takéto zistenie je obzvlášť relevantné pre imunitný systém, pretože jeho primárnou úlohou je rozlíšiť seba samého od „nie seba“.

Podobné výsledky posilňujú argument, že mozog vykonáva určitú kontrolnú funkciu nad špecifickými časťami tela podľa toho, ako silno ich „vlastní“.

Poučenie

Obidve štúdie ukazujú, ako imunitný systém dokáže byť ovládaný vedomím na mnoho spôsobov. To znamená, že vaše myšlienky, presvedčenia a nálada dokážu ovplyvniť vaše telo na fyzickej úrovni.

Ak si to uvedomíte, dokážete sa naučiť kontrolovať svoju myseľ a tým aj imunitný systém a zdravie.

Zamerajte sa na svetlé stránky života, predstavte si samého seba ako šťastného a zdravého, meditujte každý deň a čoskoro uvidíte pozitívne zmeny nielen na svojom zdraví ale v celom vašom živote.

Video o mužovi, ktorý mysľou dokáže robiť neuveriteľné veci

V nasledujúcom videu spoznáte muža z Holandska, ktorý pomocou tréningu mysle získal úžasnú kontrolu nad svojím telom.

Dokáže napríklad ovládať svoj imunitný systém či odolávať extrémnemu chladu (video je v angličtine):
https://www.youtube.com/watch?v=sKT1Wvz3xm0

http://themindunleashed.org/2014/07/science-behind-consciously-controlli...

Zdroj: www.badatel.net


Súvisiace:

BÁDATEĽ Výber
http://www.cez-okno.net/rubrika/badatel-vyber


Sekcie: 
Štítky: 
november 16, 2014 02:22 dopoludnia
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top