UPOZORNENIE: Tento článok/podcast/video nechápte ako jednoznačný návod, nenahrádza konzultáciu s odborníkom! Môže vyjadrovať názory, ktoré sa nemusia zhodovať s názormi redakcie. Autor, prevádzkovateľ ani redakcia nenesú žiadnu zodpovednosť za riziko, poškodenie, či ujmu, ktoré by mohli byť považované za priame či nepriame následky použitia informácií uvedených na týchto stránkach.

Obrázok používateľa CEZ OKNO
Vedomé dýchanie: 4 rady o dýchaní na pomoc pri liečení mysle i tela

Koľkokrát sa vám stalo, že ste boli prepracovaný a niekto vám povedal „dýchaj“? Uvedomili ste si niekedy, koľko sily má v sebe toto jedno slovo? Hneď, ako sa prichytíte so zatajeným dychom, potom príde hlboký nádych. Dýchanie je vrodené, robíte to bez rozmýšľania jednoducho preto, lebo vaše telo to potrebuje k prežitiu. No na dýchaní je čosi viac, ako sa na prvý pohľad zdá.

Čo prezrádza dýchanie?

Vaše dýchanie prezrádza veľa o vašom súčasnom stave. Keď je vám nepríjemne, prežívate stres, úzkosti, alebo dokonca strach, vaše dýchanie je zvyčajne veľmi plytké.

Naopak, keď ste uvoľnený a v pohode, dýchate pomaly.

Môžete sa dostať do stavu hnevu alebo do stavu pokoja a vyrovnanosti len vďaka tomu, ako dýchate.

Existuje nespočetne veľa dýchacích praktík pre zlepšenie telesných, či duševných porúch. Vyvolávajú pocit pokoja a dokonca zvyšujú vaše vibrácie.

Tieto praktiky robia dýchanie oveľa viac ako nevyhnutné, dokonca priam transcendentálne. Je krásne že, dokážete nakopnúť vaše telo prostredníctvom dýchania natoľko, že môžu v ňom nastať pozitívne zmeny.

Praktiky dýchania a 4 rady pre jeho využitie v liečbe

V praktikách ako sú joga, bojové umenia a biofeedback sa dýchanie využíva ako meditácia.

Dýchanie sa vedome zrýchľuje alebo spomaľuje pre dosiahnutie stavu mysle, tela a duše na duchovnej úrovni ako zdroj múdrosti.

Ak ste nikdy necvičili vedomé dýchanie, budú tieto štyri rady užitočné pre dosiahnutie poznania o vašej vnútornej sile, ktorú máte k dispozícii.

1. Dĺžka nádychu a výdychu
V starovekej joge sa predpokladalo, že každý z vás dostane len určité množstvo dychu, ktoré určuje dĺžku vášho života.

Ak to vezmete do úvahy, tak čím sú vaše nádychy plytšie, tým je váš život kratší. Dýchanie zhlboka a pomaly urobí váš deň krajším a šťastnejším,

2. Hĺbka dýchania
Vašu náladu môžete zmeniť prostredníctvom dýchania. Úzkosť, stres a náladovosť sú indikátory, ktoré vás oberajú o dych.

Dlhé hlboké nádychy môžu zvládať stres a záchvaty paniky, nízky krvný tlak a navyše pomáhajú resetovať myseľ a upraviť váš postoj k danej situácii.

3. Dýchanie a zlozvyky v stravovaní
Vedeli ste, že môžete zmeniť svoje návyky pomocou dýchania, vrátane vašej túžby sa prejedať?

Jedlo je nielen potrebné pre život, ale vnímame ho aj ako pôžitok. Farby, vône, prípravu a samozrejme aj chute sú všetko zážitky pre vaše blaho. No mnohí z vás nevedia, kedy treba prestať a to nás odkláňa od zdravej mysle, tela a duše.

Faktom je, že ľudia nachádzajú v jedle útechu v čase zúfalstva. Dychové cvičenia sa môžu využívať pri odstránení nezdravých návykov v stravovaní.

4. Dýchanie pri pôrode, cvičení a iných aktivitách
Dych je vstupnou bránou k zdravému životnému štýlu. Myslite na to, že existuje množstvo spôsobov, ako si spraviť život krajším pri správnom dýchaní.

Dýchanie je základ pôrodu. Používa sa pri prechode medzi pozíciami v joge, ako aj pri lepšej koncentrácií v meditovaní, či modlení a na odvracanie vonkajších vplyvov.

Pri intenzívnom behaní bežca doslova „nakopne“ k lepšiemu výkonu.

Záver

Existuje toľko vecí, ktoré oddeľujú ľudí. Kultúra, prostredie, vzdelanie. Nachádzame toľko vecí, ktoré dávajú zmysel svetu. Ale dýchanie presahuje všetko. Spája každého z nás.

Len si predstavte “om“, ktoré sa nesie v miestnosti plnej mníchov – jednohlasnosť (unisónnosť) ako žiadna iná.

Ako jednotlivcov, či spoločne, má moc nás zmeniť k lepšiemu v mnohých ohľadoch.

Zdroj: http://www.badatel.net/


Súvisiace:

Dýchanie
http://www.cez-okno.net/stitok/dychanie


Autori: 
Štítky: 
apríl 14, 2016 23:07 popoludní
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top