Obrázok používateľa CEZ OKNO
Lidé, jste součástí experimentu aneb V čem se liší film The Box od Avatara

"Pokud si nedokážete odepřít své osobní touhy a obětovat je ve prospěch svého druhu, nemá váš druh naději na přežití."
Lidé, zcela ve stylu své myšlenkové primitivnosti, mají rádi, když jim někdo jasně označí, co je dobro a co je zlo. Kapitalismus je dobro a komunismus byl zlo. Máslo bylo dřív dobré a umělé tuky zlé, teď je máslo zlé a umělé tuky dobré. Je jen málo filmů, které donutí diváky přemýšlet a které neoznačí nikoho za viníka, ale ukáží příčiny jeho chování.

V Avataru (má recenze Od Terminátora k Avatarovi: malý krůček pro lidstvo, ale velký pro loutkovodiče) jsou modří domorodci z Pandory a příroda dobro a vetřelci lidé zlo. I mezi zlými lidmi se však najde jeden - Spasitel, který dokáže všechny zlé jednotlivce zachránit / vykoupit.

Jenže mnozí už vědí, že tomu tak není a toto schéma jen udržuje falešnou iluzi lidí, že nejsou zodpovědní za svůj život, respektive okolnosti a následky, které svým myšlením a konáním tvoří. Že nakonec vždy přijde někdo, kdo za ně zaplatí dluhy, kdo je tzv. vykoupí a spasí. Je potřeba se probudit ze sna, opravdu tomu tak není a nikdy ani nebylo. To jen lidské ego vymýšlí nové scénáře, jak omluvit své vlastní nedostatky a nechuť je odstraňovat.

Pokud se lidem ukáže, kdo je nepřítel, nemusejí už přemýšlet a mohou tedy masově taková díla navštěvovat. Ano, lidé chodí na Avatara, aby se jim potvrdilo, co již dávno vědí. Lépe řečeno, v co doufají. Vše je jasně dané a viditelné: Dobro, zlo i Spasitel. Naopak, pokud takové autoritativní rozřazení nezazní, začnou tápat v nejistotě a velmi často se při tom objeví i strach. S tím si neumí poradit, potom ho vrhají všemi směry, nejčastěji samozřejmě na tvůrce: Proč nás proboha strašíte?, říkají.

Nemám příliš rád filmy, které v lidech vzbuzují pocit výjimečnosti lidského druhu a zvyšují již tak neoprávněně dost vysoké ego. Mám rád naopak filmy, které až na dřeň ukáží lidskou nedokonalost, závislost a obrovský a všudypřítomný strach ze všeho a ze všech, ve kterém žijí a který si sami vytvářejí.

Na film The Box jsem se dostal tak trošku náhodou, ale jak známo, náhoda je jen dlouze připravovaná objektivní nutnost. Takže jaképak náhody. Když se těsně před znakem Warner Brothers objevil ten známý několikavteřinový pohled na přízemní baráčky či bunkry či co to je, zpozorněl jsem. Je to totiž úvodní znak toho zlého Hollywoodu, že tento film je určen pro moudřejší z populace, kteří se - pokud budou chtít a pokud na to budou mít - mohou z filmu poučit.

Po úvodním delším rozjezdu už vás tvůrci nenechají vydechnout. Jen ve stručnosti: dvěma manželům nacházejícím se v bezvýchodné finanční situaci doručí neznámý muž krabici s klíčem. Mají 24 hodin na rozmyšlenou, zda na krabici zmáčknou vypínač. Pokud ano, získají 1 milión dolarů, ovšem jeden člověk, pro ně zcela neznámý, zemře. Ukazuje se, že nejsou jediným párem, kterému tajemný muž předložil svou nabídku. Den po dni dostává nabídku nový pár. Den po dni umírá další člověk. Vinou výhradně své chtivosti, nikoho a ničeho jiného.

Opravdu jen málo kdy se podaří v umění zachytit dopady zcela spravedlivého karmického kladiva tak dobře, jako právě v tomto filmu.

Avatar je zlo a The Box je dobro. Nebo obráceně?

Nevím. V každém případě se běžte na tenhle film, jenž vznikl podle novely knihy z roku 1970, podívat do kina. Chvílemi vás bude mrazit z toho, že jste součástí tak jednoduché a slabé civilizace, která si říká lidé, ale přitom je jen množinou chtivých jednotlivců. Lidé, kteří se domnívají, že jsou pány tvorstva, jsou ve skutečnosti jedním z nejagresivnějších vesmírných druhů. Jsme takoví skutečně všichni? Pak ovšem nemáme nejmenší naději na přežití... a je jen otázkou času, kdy budeme ukončeni.

Happyend se v tomhle filmu nekoná. Odkrývá realitu až na dřeň. Takoví tedy jsme. Nejsme ani modří, ani svatí. Ba naopak.

Jsme padlí. Čekáme společně na okamžik, kdy kdosi, nebo cosi řekne: Konec experimentu, nepovedli se? Pokolikáté již? Anebo máme tentokrát naději? To nezáleží na lidstvu. To záleží na každém z vás. Jste srovnáni se svým svědomím? A jak se rozhodnete, až dostanete nabídku? Jak se rozhodnete, budete-li si muset vybrat jednu ze tří bran? Život, nebo věčné zatracení?

Skutečně není úniku?

S těmito základními otázkami KAŽDÉHO Z NÁS nám věru nepomůže ani samotný Avatar, i kdyby na něj šel do kina celý svět.


Trailer a krátký popis filmu v češtině ZDE, oficiální stránky filmu jsou ZDE

Jiří Mašek

Zdroj: OSUD.cz

Sekcie: 
február 26, 2010 23:59 popoludní
 • krát komentár

4 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymfebruár 27, 2010 10:15 dopoludnia

  Komentár: 

  v avatarovi ma zaujal najviac prenos psychiky. inak suhkas s autorom článku. aj ked film je skor taká rozpravka , ale vnimam ten dej akoby z buducnosti. je to odkaz? the box sa chystam pozrieť.

 2. Obrázok používateľa Gadget Hackwrench
  Gadget Hackwrenchfebruár 27, 2010 16:38 popoludní

  Komentár: 

  Nesúhlasím s autorom. Bola som na spomínanom filme viac krát, no rozhodne nie z dôvodov, o korých on tvrdí, že ich ľudia majú a preto naň chodia. Skôr som získala dojem, že on sám má ten problém a podľa seba posudzuje všetkých osatných. Odmietam názor typu ,,bol si na xy filme, pretože prijímaš dobrovoľne manipuláciu", bola som na ňom z úplne iných dôvodov a vytváram si názory samostatne. Myslím si, že Avatara použil práve z dôvodov manipulácie - skritizovať nejaký známy film, aby v protipóle manipulaívnym spôsobom prilákal na iný film. A o om, že ľudia sú sebeckí, ignorantskí a peniazmi posadnutí - nie všeci, ale väčšina áno, je každému priemerne morálnemu človeku jasné, neporebuje na to akýkoľvek film. Takže celý článok vnímam skôr ako šikovne otočenú propagandu.

 3. Obrázok používateľa jozef
  jozefjún 16, 2012 08:26 dopoludnia

  Komentár: 

  stlacil by ste tlacitko??? ale uprimne odpovedzte sam sebe

 4. Obrázok používateľa Milan
  Milanfebruár 27, 2010 19:27 popoludní

  Komentár: 

  Je viacero možností: buď má dotyčný autor článku pravdu, alebo je to cielená propaganda na iný film, alebo to autor tak vidí sám, alebo... V tomto svete je dosť ťažké sa orientovať. Na človeka zo všetkých strán a smerov útočia informácie, ktoré musí roztriediť a analyzovať a záleží len na ňom ako ich príjme. AVATAR má jednoduchý dej: dobro a zlo, ale po vzhliadnutí filmu som ďakoval chlapcom,ktorí mi ukázali toto dielo.Pointa ma chytila za srdce. U človeka je to tak zariadené, že duša dáva na prvý dojem, ktorý v nej zanechá stopu. Tak je to aj pri stretnutí človeka s človekom. Ten prvý dojem je rozhodujúci pri sympatii, alebo antipatii a nič na tom nezmení ani neskoršie kamarátstvo, alebo spoločná práca. Takže pozrieť si ten druhý film, aleb nepozrieť, toť otázka. Všetko je len na človeku, zatiaľ...

 

 

Top