Obrázok používateľa CEZ OKNO
O kapitalizme s láskou

Odporcovia tohto kontroverzného režiséra mu v každom filme vyčítajú jednostrannosť, zaujatosť, nedostatok faktov, generalizácie na základe drobných „detailov“ a individuálnych osudov, atď. Lenže práve tieto detaily, je to, čo mňa osobne v jeho filmoch vždy najviac dostane – rovnako ako aj v iných „protisystémových“ dokumentoch. Drobné detaily, nie všeobecné reči. Práve vďaka ním je možné lepšie pochopiť celok. Autentické zábery bežných ľudí, ulíc, miest, príbehy zo životov obyčajných ľudí. Je to tak obrovský kontrast v porovnaní s vyšperkovanou realitou amerického filmového a televízneho priemyslu, ktorou sme zaplavovaní.

Iste, presvedčivé argumenty podložené kvantom faktov z rôznych zdrojov v jeho dokumentoch hľadať netreba. Preto v ideálnom prípade pred pozeraním filmu je dobré mať naštudovanú tému z čo najviac uhlov - prečítané názory odborníkov, vysvetľujúcich celú históriu finančnej krízy, fungovanie Federálneho rezervného systému, hypotekárnu a úverovú bublinu, princípy fungovania kapitalizmu v Amerike – moc korporácií, atď.

Keď to človek už má naštudované, nemusí si klásť otázky, odkiaľ ten Moore dospel k týmto tvrdeniam a kriticky krútiť hlavou nad nedostatkom faktov (čo veľa ľudí robí a je to Moorova najslabšia stránka). Ale na druhej strane, s týmto zjednodušujúcim prístupom, svojou drzosťou a teatrálnymi akciami,  Moore oslovuje širší okruh divákov, je známy po celom svete a to je dobré. Lebo podstata jeho dokumentov (Fahrenheit 9/11, Sicko, Bowling for Columbine),  ich hlavné myšlienky, sú jednoznačne platné. Ak človek pozná problematiku aj z iných zdrojov, musí mu  dať za pravdu.

Kríza, Obama, prasacia chrípka a čo bude ďalej?

Najviac ma vo filme zaujali nasledovné scény. Keď sa po páde banky Lehman Brothers išla schvaľovať prvá finančná injekcia (bailout) na podporu bankám, členovia Kongresu zapálene rečnili proti, ľudia, ktorých zastupovali im volali, písali, nech to neschvaľujú... A odhlasovali NIE. Ale samozrejme to nepomohlo, rozhodli vyššie inštancie. Načo ten Kongres vôbec majú... Takže bailout bol schválený a potom ďalšie a ďalšie stimulačné balíky. Tu je ich kompletný zoznam. 

Bežní Američania išli protestovať do ulíc  - naozaj veľké demonštrácie, veľmi zaujímavé zábery. Celá továreň robotníkov ktorých išli prepustiť (samozrejme polka Mexičania, polka černosi) sa napríklad vzbúrila a vyhlásila stávku v budove továrne dovtedy, kým im aspoň nevyplatia posledné mzdy a bonusy, o ktoré ich chceli pripraviť. Ľudia im nosili jedlo. Biskup im došiel vyjadriť podporu, média sa postavili na ich stranu... Normálne sa človeku nechcelo veriť, že to majú byť akože zmanipulované hlúpe ovečky? To sú ľudia, ktorí hája svoj názor! Využívajú svoje demokratické právo na protest!

Ale potom na scénu prišiel Obama. A čuduj sa svete, podporil búriacich sa ľudí...  A už bolo jasné, ktorá bije. Hoci práve toto Moore nevysvetlil – škoda.  Obamu otvorene nazýva socialistom, čo samozrejme nie je žiadna novinka. Socializmus začal byť zrazu  populárny - ó aké prekvapivé, v čase krízy. Takže ďalší prezident v štýle Bush by bol asi ťažko zvolený. Obama bol ten správny kandidát. Škoda len, že Moore to nepovedal tak na rovinu ako tento obrázok.  Ale to by už asi zašiel priďaleko. Dovolil si len takú informáciu, že banka Goldman Sachs „keď videla, aký je úspešný“ sa rozhodla financovať jeho kampaň.

Mňa pritom okamžite napadol ďalší krok, ktorý sa udial: prasacia chrípka. Úvahy v článkoch, ktoré uverejňujeme o tom, ako je chrípka umelá, ako sa môže použiť ako nástroj kontroly, dokonca zbraň hromadného ničenia... Práve pri pohľade na tú demonštráciu ma to hneď napadlo. A tiež pri pohľade na zdevastované prázdne domy, z ktorých boli vysídlení ich majitelia, neschopní splácať hypotéky. Ruiny niekdajších továrni, biedne slumy... Celá Amerika skutočne nevyzerá ako Beverly Hills. Sú tam miesta, ktoré by si človek v pohode pomýlil s krajinou tretieho sveta. Aj to je Moorova zásluha, že také miesta točí a ukazuje ľuďom v tak širokom merítku. Lebo dokumentov je určite veľa, ale ani zďaleka nie všetkým sa podarí to dotiahnuť až do kinosál.

No a keď si človek predstaví, ako to môže pokračovať, keď takýchto chudobných a naštvaných ľudí bez práce a bez strechy nad hlavou bude stále viac a viac, možno to je tá chvíľa, pre ktorú je prichystaná prasacia chrípka, vakcíny proti nej, všemožné karanténne opatrenia, možno celé karanténne tábory... Čo robiť s prebytočným obyvateľstvom? Tento dokument tvrdí, že Bilderbergská tajná svetovláda by zo všetkého najradšej zlikvidovala aspoň 80 a ideálne 95 percent obyvateľstva. No a epidémia „nákazlivej smrteľnej choroby“ poskytuje kvantum zámienok na izoláciu celých skupín nepohodlných ľudí do karanténnych táborov, povinnú vakcináciu kontaminovanými vakcínami, atď. – celé spektrum možností, ako sa zbaviť nepotrebných, prebytočných ľudí. Niečo vám to pripomína?

Veľmi dúfam, že sa to nestane. Že sa nájde dostatok uvedomelých ľudí, ktorí tomu zabránia. Tiež by pomohlo, keby bolo viac uvedomelých novinárov, snažiacich sa šíriť pravdivé a potrebné informácie, a nie len povinnú mainstreamovú propagandu. Veľmi v to dúfam.

Polina Chelemendiková

Zdroj: Chelemendik.sk


CAPITALISM: A LOVE STORY: Movie Trailer - Watch today’s top amazing videos here

Zdroj: Metacafe.com


Film V PLNOM ZNENÍ s CZ titulkami nájdete na tejto adrese.

Sekcie: 
november 29, 2009 21:17 popoludní

 

 

Top