Obrázok používateľa CEZ OKNO
VÍKENDOVÝ KOKTEJL

Ruská pravoslávna cirkev protestuje proti predaju fľaškovanej svätenej vody, ktorá sa objavila na pultoch supermarketov na južnej Sibíri. "Ide o neslýchaný prípad svätokrádeže," napísal v liste dodávateľovi altajský biskup Maxim. Biskup pohrozil podaním žaloby na distribútora horskej vody, ktorá podľa cirkvi v skutočnosti vôbec nebola riadne posvätená. Výrobca naopak tvrdí, že svätenie prebehlo plne v súlade cirkevnými tradíciami počas januárového sviatku Troch kráľov.


Biznis so svätenou vodou


Podľa pravoslávnych veriacich má voda posvätená v tento deň mimoriadne liečivé účinky. "Január je už dávno preč a v kostoloch sú dlhé rady. Čo sa s tým dá robiť? Môžete čakať do budúceho roku, alebo len jednoducho prísť do obchodu," uvádza sa v reklame na vodu, vybavenú etiketou s textom požehnania. Podľa výrobcu je odpor cirkevných kruhov motivovaný hlavne ekonomickými dôvodmi. Majitelia supermarketov na Altaji, ktorí dostali výstražné listu od cirkevných predstaviteľov, zvažujú úplné stiahnutie spornej vody z predaja.
Zdroj: christiantoday.com; Čerpané z Národný Inštitút Francois Marie Voltaire

Prezident ČR Václav Klaus poblahoželal I. Gašparovičovi k znovuzvoleniu za prezidenta Slovenskej republiky


Prezident Českej republiky Václav Klaus poslal v nedeľu 5. apríla 2009 blahoprajný telegram znovuzvolenému prezidentovi Slovenskej republiky Ivanovi Gašparovičovi:
Vážený pane prezidente,
dovolte, abych Vám jménem svým i jménem občanů České republiky srdečně poblahopřál k Vašemu znovuzvolení prezidentem Slovenské republiky.
Jsem rád, že i v následujících letech budeme mít možnost společně navázat na naší dosavadní spolupráci, která je nejen velmi dobrá, ale i mimořádně přátelská. Naše setkání bývají více než jen běžnými oficiálními setkáními nejvyšších představitelů dvou sousedních, partnerských a spojeneckých zemí. Jsou setkáním dobrých sousedů, kteří si rozumějí, a kteří spolu mohou otevřeně hovořit. Tato dimenze nebývá ve vztazích mezi politiky zcela běžná a já si jí velice vážím.
Přeji Vám, vážený pane prezidente, do dalších let mnoho zdraví a úspěchů a doufám, že jedna z prvních zahraničních cest ve Vašem druhém volebním období bude směřovat opět do Prahy.
S úctou
Václav Klaus
Zdroj: www.hrad.cz; Čerpané z Národný Inštitút Francois Marie Voltaire

Francúzska Gendarmerie ušetrila prechodom na open source...


Francúzska organizácia Gendarmerie Nationale (združujúca ľudí v polovojenských policajných jednotkách) svojím postupným prechodom na open source ušetrila milióny eur. Ide hlavne o prechod z proprietárneho OS od Microsoftu na Ubuntu Linux a zároveň celoplošné zavedenie open source webových aplikácií do PC všetkých používateľov. Zaujímavý je fakt, že prechod na open source inicioval účtovník organizácie, ktorý už bol unavený z presviedčania Microsoftu o nákupe nových licencií, čo ho podnietilo k vyskúšaniu balíka OpenOffice. Keď zistil, že OpenOffice dokáže pracovať porovnateľne s predchádzajúcim proprietárnym riešením a je navyše zadarmo, navrhol, aby bol inštalovaný na ďalších 90 000 stolových počítačoch.
Zdroj: itnews.sk; Čerpané z Dôležité.sk

Suverénne štáty, nie bruselský centralizmus


„Ochotná a aktívna spolupráca medzi nezávislými suverénnymi štátmi je najlepší spôsob, ako vybudovať úspešné Európske spoločenstvo. Pokus potlačiť existenciu štátov a koncentrovať moc do jedného centra európskeho konglomerátu by bol vysoko škodlivý a ohrozil by ciele, ktoré sa snažíme dosiahnuť. Európa bude silnejšia práve preto, že Francúzsko má ako Francúzsko, Španielsko ako Španielsko, Britániu ako Britániu, každú svoju krajinu so svojimi vlastnými zvykmi, tradíciami a identitou. Bolo by naivné pokúsiť sa prispôsobiť ich nejakému modelu európskej osobnosti... Skutočne, je ironické, že práve keď také krajiny, ako je Sovietsky zväz, ktoré sa pokúšali riadiť všetko z jedného centra, sa učia, že úspech záleží na rozptýlení moci a prijímaniu rozhodnutí nie v jednom centre, tu sa zdá, že niektorí v Spoločenstve sa chcú vydať opačným smerom. Sféru pôsobenia štátu sme v Británii úspešne nezatlačili iba preto, aby sme ju videli znovu prikázanú na európskej úrovni, s európskym superštátom vyjadrujúcim novú dominanciu z Bruselu."
Zdroj: Margaret Thatcherová: Británia a Európa. Text prejavu predneseného v Bruggách ministerskou predsedkyňou 20. septembra 1988; Čerpané z Národný Inštitút Francois Marie Voltaire

Kríza naberá na sile: Mestá v USA tlačia vlastné peniaze!


Túto myšlienku prijíma čoraz viac miest v USA, ktoré tlačia vlastné bankovky. Pomáhajú tak svojim obyvateľom aj obchodníkom. Miestne meny sa osvedčili už počas veľkej krízy v 30. rokoch minulého storočia. Systém funguje takto: sieť obchodníkov vytlačí svoju menu, ktorú zákazníkom predá so zľavou. Napríklad za 95 skutočných centov si kúpia bankovku v hodnote dolára. To znamená, že zákazník má v obchodoch, ktoré miestnu menu prijímajú, automaticky 5percentnú zľavu. Obyvatelia, ktorí sa musia uskromňovať, takýmito peniazmi môžu platiť v potravinách či na benzínových pumpách... Osoh majú aj obchodníci, lebo ľudia kupujú v mieste bydliska. V USA funguje asi tucet miestnych mien a ich počet sa zvyšuje. V Detroite možno nakupovať za tzv. cheers, v New Yorku obchody prijímajú tzv. ithaca hours, v Severnej Karolíne zaviedli tzv. plenty a v Massachusetts sú v obehu tzv. berkshares. Berkshares začali tlačiť v roku 2006 a v obehu ich je za 2,3 milióna dolárov, ktoré možno míňať v 370 obchodoch v regióne Berkshires.
Zdroj: Nový čas; Čerpané z Dôležité.sk

Lekce náboženství se zaměřením na fotbalový šampionát


Polský episkopát se v minulých dnech rozhodl vytvořit celopolský výbor pro záležitosti mistrovství Evropy v kopané. To spolupořádají Ukrajina a Polsko. Církev se totiž obává výtržností fanoušků.
Polská katolická církev si uvědomuje, že fotbalový šampionát v roce 2012 není jen záležitostí Polského fotbalového svazu, ale jde o celonárodní úkol, do kterého by se měla zapojit i ona. Co bude tedy jejím nejdůležitějším úkolem? Polští milovníci fotbalu často nerespektují hranici mezi fanděním a výtržnostmi. I proto patří v Evropě k nejobávanějším. A Polsko stojí o to, aby mistrovství proběhlo důstojně. Episkopát tedy vytvořil zvláštní výbor kněží pro chystaný sportovní svátek. Co se ví už tři roky před šampionátem. U každého stadionu bude otevřena modlitebna. Církev pochopitelně nehodlá organizovat mše přímo v ochozech fotbalových stánků. Na zvýšený nával věřících budou připraveny pro jistotu i kostely v blízkosti stadionů. Kněží budou povinni naučit se cizím jazykům, to kdyby do modliteben přišli fanoušci jiných zemí a chtěli se ve svém jazyce polskému knězi třeba vyzpovídat. Není to poprvé, co se církev snaží pomáhat organizátorům během mistrovství. Už na tom posledním loni pomáhali v Rakousku tamní kněží. I proto by měla proběhnout setkání polských a rakouských duchovních. Na středních školách připravují základní lekce náboženství se zaměřením na šampionát. A také přednášky o tom, co je důstojné fandění, nebo respekt k jiným národům a vyznáním. Lekce mají probíhat nejen do konce šampionátu, ale i později.
Zdroj: Alexander Tolčinský; Čerpané z Národný Inštitút Francois Marie Voltaire

Ruský profesor vynalieza revolučný typ motora


74 ročný ruský dizajnér Robert Grigorjanc vynašiel nový typ motora, ktorý môže vyvolať revolúciu v automobilovom priemysle. Tento profesor na Volgogradskej poľnohospodárskej akadémii hovorí: "Môj motor je nehlučný. A vôbec neškodí životnému prostrediu. Ide o najekonomickejší motor aký bol kedy vynájdený, ktorý dokáže fungovať dokonca aj bez prevodovky. Už som vypočítal, že desaťtisíc takých motorov o výkone 600 konských síl môže našej palivovej ekonomike ušetriť ročne 2,6 miliárd rubľov (7,5 miliónov dolárov) a ekonomike kovov prinajmenšom 500 000.- dolárov."
Robert Grigorjanc sa už obrátil na ruskú vládu s požiadavkou využívať jeho vynález na území Ruska. Podľa neho sa Rusko vďaka jeho vynálezu môže stať najlepším výrobcom áut na svete.
Zdroj: Pravda: "Russian designer creates revolutionary car engine"; Čerpané z protiprudu.info

Rádio


Na rozhlasových vlnách Slovensko1, sa hovorilo o problematike alchýmie a súvisiacich tém. Reláciu s Milošom Jesenským "Alchymisti" môžete počuť zo záznamu vo formáte mp3 TU

Ďalšie vybrané relácie nájdete TU


Video

Ďalšie vybrané videá nájdete TU


Vtip

- Nechápem, čo sa všetci sťažujete! Miesto toho by ste mali byť radi, že máte o 50 percent vyššie platy!
- O 50 percent vyššie?
- Oproti budúcemu roku!

Kresba


 

© Ľubomír Kotrha - Všetky práva vyhradené

Prevzaté so súhlasom autora z www.kotrha.webnode.sk

Ďalšie vybrané kresby nájdete TU


Foto


Ďalšie vybrané fotografie nájdete TU

Videli ste práve dobrý spot, poznáte top news, vynikajúci vtip, či ste urobili super záber? Pošlite nám ho! Tie NAJ uverejníme! Krásny sviatočný víkend všetkým!


apríl 11, 2009 14:07 popoludní

 

 

Top