Obrázok používateľa CEZ OKNO
Vitajte v druhom kole!

Potrvá až do 9.9.2008 do polnoci! Ak ste sa nestihli zúčastniť toho prvého, nezúfajte - nič nie je stratené, všetko môžete dobehnúť v nasledujúcich. Poznáte niekoho o kom by sa dalo povedať, že je "Čajomil"? Viete o tom NAJ príbehu o čaji? Alebo ste ho sami zažili? Neváhajte a napíšte nám na redakčný mail :) Okrem úspešných riešiteľov (sledujte stálu rubriku Čajová kultúra, stránky našich partnerov www.povabcaju.com a www.opium.sk a nijaká otázka Vás nezaskočí) odmeníme i víťazov "čitateľskej súťaže"! A ceny neustále pribúdajú ;)O čaji existuje množstvo legiend, no akiste nemenej príbehov píše čaj. Niekedy sa dostanú na papier, niekedy ostanú skryté ako najvzácnejšie poklady hlboko v nás. Sú však i poklady určené pre nás pre všetkých. To sú tie príbehy a ponaučenia, s ktorými sa rozhodneme podeliť. Čomu všetkému vie naučiť čaj? To je veľmi dlhý a veľmi starý príbeh...

Pozrime sa spoločne na uplynulé kolo i na správne odpovede úvodných otázok. Na vaše príbehy sa teší
Sokol


                              ■Čaj je známy už takmer 5000 rokov a po vode je najrozšírenejším nápojom na celom svete. Na začiatku sa používal iba ako liek, ale neskôr sa rozšíril aj ako osviežujúci a povzbudzujúci nápoj s priaznivým účinkom na ľudský organizmus.

Prvá z legiend rozpráva o čínskom cisárovi, učencovi, vynálezcovi a liečiteľovi v jednej osobe Šen-nungovi, tiež prezývanom a uctievanom ako "Božský oráč". Jedného dňa roku 2737 pred Kristom si Šen-nung v prírode preváral v kotlíku vodu na pitie. Z neďalekého stromu mu ľahký vánok zavial niekoľko suchých listov do kotlíka s horúcou vodou. Keď cisár po chvíli ochutnal vodu z kotlíka, zistil, že mu vznikol nevšedný nápoj so skvelou, jemnou chuťou a povzbudzujúcim účinkom na organizmus. A tak bol objavený čaj ako nápoj.

Druhá legenda je zo 6. storočia n. l. Budhistický mních Bódhidharma sa utiahol do jaskynného chrámu k meditáciám a dal si zbožný sľub, že nebude už nikdy spať, ale iba meditovať. Po dlhých meditáciách ho napokon premohla únava a zaspal. Keď sa Bódhidharma prebral, strašne sa nahneval nad svojím pokleskom a v rozčúlení na znak toho, aby už nikdy nezatvoril oči, si odrezal očné viečka a zahodil ich. Po čase na mieste, kde dopadli Bódhidharmove odrezané viečka, vyrástli dva kríčky. Z listov týchto rastlín sa dal pripraviť nápoj zaháňajúci únavu a spánok.
1. Organic Tea je:

všeliek - čaj vhodný na všetky druhy orgánov
ľadový nápoj vhodný pre kulturistov
čaj pestovaný bez použitia chemických látok2. Jiaogulan je:

staročínsky hrdina – premožiteľ bájneho draka
morský prúd omývajúci Japonsko
„bylina nesmrteľnosti“3. Daisy je:

pomenovanie rôznofarebnej rodiny chryzantém od fialovej až po červenú
familiárne označenie pre obsluhu v čajovniach čínskych veľkomiest
označenie pre expresný rozvoz čaju4. Kráľovná noci je:

raz do roka volená najkrajšia čajomilka v krajinách Blízkeho Východu
pomenovanie pre jazmín v Indii pre jeho opojnú vôňu, ktorá sa uvoľňuje práve v noci
titul pre najúspešnejšiu zberačku čaju5. Najstarší čaj na svete je:

pu-erh
dilmah
darjeeling6. Najrozšírenejší nápoj na svete je:

voda
čaj
pivo7. Šen-nung je:

čínsky cisár, „objaviteľ“ čaju
zlatá miska určená na špeciálne čajové obrady
vzletný výraz pre jarnú dažďovú vodu – ideál na prípravu čaju8. Čaj poznáme:

približne od čias Krista
5000 rokov
od konca 16. storočia9. Tai Mu Long Zhu – dračie oči

ručne rolované vyberané lístky Dragon Pearls Jasmine z provincie Yunnan
čínsky výraz pre pohľad „sčajovaného“ čajomila
povera, podľa ktorej tento druh čaju prináša nadprirodzené psychické sily10. Oraculum z Jingde je:

veštba z čajových lístkov na dne šálky
proroctvo veštiace záchranu ľudstva
exkluzívny porcelán biely ako jadeit, nebesky modrý, jasný ako zrkadlo, tenký ako papier, so zvukom čistým ako tón zvonu

Naši partneri

   Pôvab čaju je pomerne mladá firma, pôsobiaca na trhu vyše roka, no i za túto krátku dobu si dokázala získať dôveru a priazeň zákazníkov a mnohých veľkoodberateľov zo Slovenska i Čiech. O kvalite jej práce a produktov svedčia aj stovky spokojných zákazníkov. Ako jediní ponúkajú najširší výber vzácnych čajových kvetín v Európe. Okamžitý odber čajov hneď po spracovaní a osobné vzťahy s výrobcami, zaručujú najvyššiu kvalitu a čerstvosť našich produktov.

Spokojnosť zákazníkov je naším najvyšším cieľom. Vstúpte teda bránou Pôvabu čaju do voňavého sveta dokonalej chuti a pôžitku...

Prečo nakupovať u nás?

• ponúkame najširší výber čajových kvetín a ručne tvarovaných čajov v Európe
• ponúkame len prémiovú kvalitu čaju, vždy z čerstvého zberu
• naše čaje dodávame starostlivo balené
• veľkoodberateľom ponúkame výhodné podmienky a spolu s objednávkou zasielame množstvo vzoriek podľa vlastného výberu zdarma
• pri každom nákupe nad 500 Sk dostanete malý darček a pri nákupe nad 1900 Sk poštovné zdarma (platí pre objednávky za ceny uvedené na www.povabcaju.com)

   Čajovňa ÓPIUM existuje momentálne vo virtuálnej podobe a je prvou čajovňou svojho druhu na Slovensku. Nájdete tu on-line obchod otvorený 24 hod denne, kde môžete nakupovať čaje a čajové príslušenstvo z pohodlia Vášho domova. Momentálne je v ponuke vyše 230 druhov čaju. Zastúpenie má čaj zelený, biely, žltý, čierny, oolong, aromatizovaný, liečivý pu erh (čaj na chudnutie), či bylinné liečivé, andské, himalájske a iné čaje. Najnovšie sú to aj kvalitné ručne tvarované exkluzívne čaje, medzi ktoré patria aj čaje ovoňané (sú obohatené vôňou čerstvých jazmínových kvetov - po dokončení procesu navoňania sa jazmínové kvety ručne vyberajú, takže zostáva čistý ovoňaný čaj) určené pre skutočných fajnšmekrov. Taktiež je v ponuke čajové príslušenstvo, ako misky na čaj, konvičky, zhongy, hrnčeky, čajové súpravy, dózy na čaj, ale aj prestierania, sitká rôznych materiálov, vonné tyčinky a pod. V neposlednom rade tvoria našu ponuku vodné fajky s príslušenstvom.

Pripravujeme sekciu, ktorá sa bude venovať Ajurvéde, kde postupne nájdete všeobecné informácie, ako aj postupy, opisy použitia a účinky čajov a ostatných komodít.

V našej čajovni nájdete informácie o čajoch z celého sveta, dočítate sa o histórii čaju, jeho pôvode, určovaní kvality ale aj postup, ako uvariť dobrý čaj - kvalita vody je dôležitá. V rubrike o liečivých rastlinách zistíte, aké liečivé účinky má bylinkový čaj, ako zbierať a sušiť vlastné bylinky a základné informácie o zbere takmer 300 druhov liečivých rastlín. V prípade že Vás zaujali vodné fajky, máme pre Vás pripravenú stránku aj na tému VODNÁ FAJKA. Ak chcete vyjadriť svoj názor, alebo diskutovať s ostatnými užívateľmi, navštívte naše čajové fórum . V prípade akýchkoľvek otázok nás kontaktujte na www.opium.sk. Radi Vám pomôžeme.

   Sme špecializovaný obchod zameraný na predaj kvalitného čaju, čajovej keramiky a čajového príslušenstva. Na našich stránkach sa snažíme ponúknuť všetko čo je s čajom spojené, a čo by ozajstný čajomil mohol potrebovať k príprave a vychutnaniu, toho najlepšieho na svete, šálky dobrého čaju.

29.5.2008 sme verejne spustili nový webshop. Cesta to bola dlhá a tŕnistá, ale veríme, že prinesie zaslúžené ovocie. Budeme sa snažiť v čo najkratšom čase doplniť na všetky fotografie, a staré nahradiť novými. Teraz už neváhajte a ráčte vstúpiť - www.teatrade.sk.


   Extra plus je celoslovenský politicko-spoločenský mesačník, ktorý kladie dôraz na politické, spoločenské, ekonomické i kultúrne dianie na Slovensku. Jeho súčasťou sú exkluzívne rozhovory, články o dianí v zahraničí, náučné články a oddychové rubriky.

Periodikum sa k čitateľom dostáva nielen prostredníctvom novinových stánkov a iných predajných miest, ale aj formou predplatiteľskej služby, vďaka ktorej Extra plus čítajú aj naši krajania v Česku, Nemecku, Srbsku, Švajčiarsku, Nórsku, Fínsku, USA, Kanade a Austrálii. V tomto roku sa pripravuje jeho internetová stránka na adrese www.extraplus.sk

   Vztah člověka k přírodě je tématem, o kterém se v poslední době hodně diskutuje. Živelných katastrof a extrémních výkyvů počasí přibývá, takže si mnoho lidí začíná uvědomovat, že hrozba klimatických změn je reálná. Neméně vážným problémem je masové vymírání živočišných a rostlinných druhů. Tyto otázky už nelze přecházet s lhostejností. Ekologické problémy se dotýkají života každého z nás a jejich řešení je v zájmu celé společnosti. Domnívám se, že naše civilizace bude ve střednědobém horizontu poznamenána řetězcem podstatných změn. Vynutí si je nepříznivé okolnosti, které mohou být interpretovány jako reakce obranného mechanismu naší planety. Globální regulační procesy nás donutí pochopit, že boj proti přírodě je nesmyslný a nemůže skončit jinak než naší potupnou porážkou.

Je třeba, aby každý začal sám u sebe. Chceme-li žít opravdu šťastným a smysluplným životem, musíme být sami nástrojem smysluplnosti a vnitřního štěstí. Láska, moudrost a pravé poznání nejsou jen prázdné pojmy.

exkluzívne.cez.okno

Sekcie: 
september 01, 2008 00:00 dopoludnia

 

 

Top