Obrázok používateľa CEZ OKNO
VRAŽEDNÁ ENERGIE

Omezení týkající se energetických nápojů, jejichž nadměrné požívání je spojováno s řadou úmrtí bezprostředně po požití, už uzákonili v mnoha zemích. Prodávané „energetické nápoje“ se v posledních letech stávají stále populárnějšími u dospívajících dětí a studentů. Staly se symbolem extrémních sportů, zábavy a sexuality. Tyto nápoje mohou obsahovat až 10-krát více kofeinu než běžné kofeinové nápoje bez alkoholu. Současně s dalšími přísadami, jako jsou aminotaurinové kyseliny, vitamíny a rostlinné výtažky tak mohou vznikat v nekontrolovatelných chemických reakcích zdraví škodlivé sloučeniny. Výzkumníci z Johns Hopikins Univerzity tvrdí, že by tyto nápoje měly nést viditelné upozornění na vysoký obsah kofeinu a varování před dalšími potenciálními riziky.

Vědci varují před přílišnou konzumací energy-drinků

Omezení týkající se energetických nápojů, jejichž nadměrné požívání je spojováno s řadou úmrtí bezprostředně po požití už uzákonili v mnoha zemích. V Kanadě jsou vyžadovány viditelné varovné nápisy. Ve Francii, Turecku, Dánsku, Norsku, Uruguayi a na Islandu je už prodej nápojů s vysokým obsahem kofeinu úplně zakázán.

Přestože vědci před přílišnou konzumací energetických nápojů varují, jejich obliba, a tím i nadměrná spotřeba, vzrůstá zejména u mladých lidí, kteří si neuvědomují potencionální zdravotní riziko. A reklama na energetické nápoje je stále agresivnější…

http://www.sciencedaily.com/releases/2008/07/080724150438

http://well.blogs.nytimes.com/2008/09/25/warning-labels-for-caffeinated-...

Při míchání alkoholu s energy drinky vzrůstá riziko zranění

Výzkum říká, že univerzitní studenti často míchají alkohol s energetickými nápoji, mohou tak pít více a déle. Tato strategie však může vést k vyšší míře zranění spojených s konzumací alkoholu.

Fox News 5. listopadu sdělila, že výzkumníci z Wake Forest University School of Medicine zjistili, že studenti, kteří míchají alkohol s nápoji jako je Red Bull, měli dvojnásobné riziko zranění, potřeby lékařské péče, jízdy s opilým řidičem, sexuálního obtěžování nebo že budou sexuálně obtěžovat jiného.

Vedoucí výzkumu, Mary Claire OBrianová, řekla, že ona i její kolegové "byli překvapeni, jak vysoké je riziko vážných a potencionálně smrtelných následků pro toho, kdo míchá alkohol s energetickými nápoji." "Studenti, jejichž motorika, doba reakcí a úsudek jsou ovlivněny alkoholem, nemusí vnímat svoji opilost, pokud užívají i nějaký stimulant.", říká OBrianová. "Omezeny jsou pouze symptomy opilosti, nikoliv opilost sama. Nedokáží říci, zdali jsou opilí, ani jestli je opilý někdo jiný. Mohou tak přijít k úrazu, nebo zranit druhého."

Tato zjištění vycházela z internetového průzkumu, jehož se zúčastnilo více jak 4.000 studentů z 10 univerzit. Čtvrtina těch, kteří v průběhu posledního měsíce pili alkohol, ho míchala s energy drinky. Míchání alkoholu s energetickými nápoji bylo více časté mezi muži, bělochy, staršími studenty, rekreačními sportovci a členy studentských spolků/bratrstev.

Výsledky výzkumu byly předneseny na výroční schůzi Americké asociace veřejného zdraví (American Public Health Association) ve Washingtonu.

Článek v anglickém jazyce nalezenete na www.drugfree.org/join-together
Shrnutí výzkumu v anglickém jazyce naleznete na www.apha.org


Zdroj: WM magazín č. 88

Uverejnené s láskavým dovolením redakcie WM magazínu

Sekcie: 
júl 27, 2009 22:36 popoludní

 

 

Top