Obrázok používateľa CEZ OKNO
Prízrak závislosti

Počítačové hry, komunikácia cez internet a mobilné telefóny sa môžu stať rovnako návykovými ako drogy. Následkom môže byť strata priateľov alebo zamestnania, rozvod či dokonca smrť. Newyorský psychiater Ivan Goldberg zverejnil v roku 1995 správu, že objavil nový typ psychickej závislosti. Ľudia pri nej opúšťajú svoje rodiny, priateľov a celé hodiny sú pri počítači - surfujú po internete alebo hrajú online hry. Goldberg označil túto poruchu termínom IAD - Internet Addiction Disorder, závislosť od internetu. Odvtedy sa tejto závislosti venovalo množstvo odborníkov, ale nie všetci sú presvedčení, že IAD naozaj ­existuje.

Sociálna izolácia

Medzi príznaky IAD patrí únava, zanedbávanie základných potrieb, jedla, pitia, spánku či dokonca hygieny. Ľudia strácajú pojem o čase a v prípade nedostupnosti internetu sa u nich objavujú abstinenčné príznaky v podobe napätia, hnevu či depresívnych stavov. Zároveň sa zamieravajú na získavanie stále lepšej techniky a softvéru a v práci či štúdiu podávajú horšie výkony. Bežné je klamstvo, hádky, sociálna izolácia. Objavujú sa aj psychosomatické choroby. Druhot­ným dôsledkom závislosti od internetu môžu byť bolesti chrbta, poruchy zraku a ďalšie komplikácie spôsobené nedostatkom pohybu.

Nie všetci sú závislí rovnako. Niektorí ľudia prepadajú viac hrám, iní chatu a e-mailu, ďalší venujú nadmerné množstvo času stránkam zameraným na sex.

Veľkú pozornosť venujú závislosti od počítačov odborníci v ázijských krajinách. Zistili napríklad, že závislí užívatelia sú na internete až trikrát dlhšie ako bežní ľudia. V Číne napríklad bežný užívateľ internetu ostáva pri počítači osem hodín týždenne, problémový minimálne dvadsaťpäť. Čína je zároveň prvá krajina na svete, kde bola pred dvoma rokmi závislosť od počítačov klasifikovaná ako choroba. Správa juhokórejskej vlády varuje, že až 30 percent populácie v Južnej Kórei, teda 2,4 milióna ľudí je ohrozených závis­losťou od internetu.

Psychológ Mark Griffiths z univerzity v Nottinghame sa počítačovým závislostiam venuje už vyše dvadsať rokov. Tvrdí, že len množstvo času pri počítači nemôže byť východiskom pre klasifikáciu no­vej formy závislosti. Veľa záleží na ďalších okolnostiach. Grffiths na­príklad pracoval s dvojicou mužov, ktorí boli pri počítači približne rovnaký čas. Jeden mal 21 rokov, bol slobodný, bezdetný a nezamestnaný, druhý bol 38-ročný účtovník. Prvý hral hru EverQuest, pri ktorej sa zoznámil s dievčaťom a začal sa s ním stretávať. Našiel si prácu a s hraním úplne prestal. Druhý muž, naopak, prišiel o prácu, pretože sa nedokázal odpútať od hry. Prvý muž závislosti neprepadol, druhý áno.

Anonymita internetu

Podľa štúdií sú závislosťou od internetu ohrození viac muži ako ženy. Ide predovšetkým o mužov s nízkou sebadôverou, ktorí majú ťažkosti s nadväzovaním vzťahov. V sieti hľadajú uspokojenie z komunikácie s ostatnými užívateľmi. Silným motívom je aj potreba hľadať nové podnety a skúsenosti a túžba niekam patriť, mať pocit spolupatričnosti.

Ako je možné, že človek zahodí celý svoj život pre internet? Štúdie dokazujú, že internet je médium, ktoré samo osebe človeka neohrozuje. Poskytuje však užívateľom anonymitu a umožňuje prejavovať emócie rýchlejšie ako v reálnom živote. Ľudia cítia uspokojenie.

Online hry ako EverQuest, World of Warcraft alebo Ultima Online ponúkajú tým viac uspokojenia, čím viac času im človek venuje. Pri odpojení sa dostaví nepríjemný pocit straty.

Mark Griffiths uskutočnil ne­dávno výskum so siedmimi tisíc-mi hráčov online hier. Použil kritériá závislosti schválené Sveto-vou zdravotníckou organizáciou (WHO) a zistil, že 12 percent hráčov vykazovalo najmenej tri znaky závislosti.

Návykové sú nielen počítačové hry, ale aj prenosné zariadenia - mobily, vreckové počítače, prenosné herné konzoly. Podľa prieskumu z roku 2008 používa takéto prístroje jeden z piatich Ameri­čanov. Šesťdesiat percent z nich si prístroj berie aj do postele a štyridsať percent si ho necháva blízko seba aj počas spánku. Údajne viac ako polovica Britov pociťuje úzkosť, ak nemá pri sebe mobilný telefón. Ako dôvod ľudia uvádzajú starosť o príbuzných a blízkych, odborníci však hovoria o istom druhu závislosti. Veľmi ťažko nesie stratu mobilu a podobných prístrojov dospievajúca mládež.

Tragické následky

Závislosť od internetu môže mať aj tie najvážnejšie následky. V roku 2005 zomrel na zastavenie srdca Lee Seung Seop z Južnej Kórey po tom, ako nepretržite hral 50 hodín hru StarCraft. V roku 2007 zomrel v Číne učiteľ Xu Yan po 15 dňoch hrania rôznych hier. O dva roky neskôr spáchal samovraždu skokom z výškovej budovy 13-ročný chlapec Zhang Xiaoyi po tom, ako sa sťažoval, že nedokáže prestať hrať online hry.

V roku 2008 utĺkol Tyrone Spellman vo Filadelfii svoju 17-mesačnú dcéru, keď rozbila jeho prístroj Box. V Ohiu zastrelil 17-ročný Daniel Petric matku a postrelil otca, keď mu zabavili hru Halo 3.

Následkom správania vo virtuálnom svete môže byť aj skutočný rozvod. Amy Taylorová z New­quay vo Veľkej Británii sa rozviedla s manželom preto, lebo jeho digitálny dvojník z hry Second Life si odskočil k digitálnej prostitútke.

Spoločnosti, ktoré hry vyrábajú, odmietajú akúkoľvek zodpovednosť za tieto udalosti. Poukazujú na vysoký počet bežných užívateľov, ktorí hrajú počítačové hry pre zábavu a v únosnej miere.

Nezdravá závislosť od počítačov je v niektorých krajinách dlhší čas klasifikovaná ako stav nepríčetnosti, ktorý vylučuje trestnú zodpovednosť. V roku 1993 v Británii oslobodili študenta Edinburskej univerzity Paula Bedwortha, obžalovaného z na­padnutia počítačov niekoľkých bánk. S pirátskymi útokmi na počítače nedokázal prestať a porota ho uznala za nepríčetného, a teda nezodpovedajúceho za svoje prečiny.

Možno vyliečiť závislosť od počítačov? V Číne experimentujú s prístrojmi s nanometrovými vlnami. Postihnutí sú izolovaní od okolitého sveta a dostávajú mierne elektrošoky. Liečba vyzerá drasticky a na čínske pomery je drahá. Mnohí rodičia ju však pre istotu zaplatia deťom už vtedy, keď sú pri počítači niekoľko hodín denne.

Európski odborníci pri liečbe postupujú podobne ako pri iných závislostiach. Každému pacientovi sa venujú individuálne. Ak sa dostane do depresií, pretože nemôže hrať, predpisujú mu lieky. Dôležité je definitívne prestať s hraním hier. Vzhľadom na vývoj techniky a čoraz dokonalejšie hry je to však veľmi ťažké.

Peter Filipko

Zdroj: Mesačník EXTRA PLUS, www.extraplus.sk

Sekcie: 
jún 06, 2010 16:32 popoludní
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top