Obrázok používateľa CEZ OKNO
CO ČTENÁŘ MOŽNÁ NEVÍ

Pojďme si trochu zavzpomínat a připomenout nejzajímavější události z let minulých. Pro naše věrné čtenáře to může být nostalgické zavzpomínání. Pro vás, kteří jste objevili WM magazín až teď, to bude možná překvapením.

Jak vznikl WM magazín?

Logo časopisu tvoří dva znaky, W a M. Každé představuje počátečním písmeno příjmení dvou zakladatelů a tvůrců stále populárnějšího měsíčníku. Jsou to Jiří Wojnar, spisovatel a publicista, autor dnes již beznadějně vyprodaných knih Ufo, Bible a konec světa, Tunel do kosmu, Hlubina návratu a Bestseller v kameni. Druhým autorem je Jiří Matějka, vydavatel, stavitel a cestovatel.

Oba publicisty spojuje společný názor na dávnou historii lidstva, společnost, vědu a celkovém dění kolem nás. Nespokojí se s oficiálně předkládanými názory, vždy se snaží najít pohled na věc z druhé strany. Že se jim to daří, dokazuje velký počet stálých čtenářů. WM magazín objevují po letech stále noví čtenáři.

Vznik časopisu byla náhoda, nebo předurčená událost? Oba budoucí autoři se setkali v roce 2001 na Trnavském středoevropském sympoziu věnovanému historii, objevům, vědeckým novinkám a novým trendům v alternativní medicíně.

Vydávat nový časopis na přeplněném trhu nebyl asi ten správný podnikatelský nápad

WM magazín nevznikl jako komerčně zaměřený projekt. Vydávat zcela nový časopis a myslet si, že vám za tři měsíce vydělá miliony je nesmysl. Bez reklamy v médiích, bez sponzorů, zejména velkých, nadnárodních společností a politických stran, je to v dnešní době sebevražda. Přesto jsme do toho šli. Na jedné straně jsem si uvědomoval riziko ztráty, na druhé jsem byl vnitřně přesvědčen, že děláme dobrou věc, která si své čtenáře najde. Podnikání v žurnalistice je nadčasová věc. V podstatě máte dvě možnosti. Buď chcete rychle vydělat, nebo být slavný, takže vstoupíte do kolotoče reklamních agentur a sponzorů bez práva na vlastní názor. Nebo nesouhlasíte se zavedenými praktikami, v tom případě jste bez odměn od operátorů, zdravotních lobby nebo politických stran. Je to věc názoru.

Ve škole nás učili, že bez reklamy nelze podnikat

Ano, je to pravda, ale jen částečně. Co je to reklama? Prezentace produktu, který chci prodat ve velkém množství s co největším možným ziskem. V dnešních mediálních spotech proto neuvidíte kvalitní výrobky. Pravidlem se stává, že čím je produkt levnější, tím víc se objevuje v reklamách. Běžný spotřebitel je natolik ovlivněn masovou reklamou, že si druhý den, bez rozumného zvažování, tento výrobek koupí. Samozřejmě, většinou na úkor kvality. A přitom je to věc, na kterou si za pár dní ani nevzpomenete. Taková je skutečnost.

U většiny časopisů je to obdobné. Staly se z nich v podstatě reklamní prospekty bez obsahu. Čtenář prolistuje stránky plné barevných obrázků proložených jednoduchým textem o čemkoliv. Pak časopis odloží někam do police a za pár dnů neví, co v něm bylo. Takový časopis jsme dělat nechtěli.

Náš podnikatelský záměr proto nemohl být postaven pouze na příjmech z reklamy. Už svým zaměřením, není WM magazín vhodným plátkem pro některé výrobce. Pokud píšeme o škodlivosti elektromagnetického záření na lidský organizmus, nejsme přijatelní partneři pro výrobce mikrovlnek a mobilů. To samé platí u kosmetiky, potravinových doplňků, zdravotnických náhrad, energií a politiky. Vzpomínám jen ty oblasti, které dnes nejvíc inzerují. Na stránkách WM magazínu může být snad jen reklama na české pivo…

Dobře, a kolik taková reklama stojí?

Cena reklamy je úměrná množství vyrobeného produktu. Pokud vyrábíte sto kusů, nemá inzerce žádný smysl. Když chcete prodat tisíce kusů, musíte hodně zapřemýšlet. Prodejní kalkulace je jednoduchá. Výrobní náklady plus reklama, to celé se rovná konečné ceně pro spotřebitele. Náklady na reklamu jsou mnohem vyšší, než si běžný spotřebitel dokáže vůbec uvědomit. Proto se vyplatí inzerovat jen laciné věci. Kvalitní produkt masovou reklamu nepotřebuje.

Teď budu konkrétní. Když chci dostat WM magazín do prodeje v supermarketech, musím předem zaplatit za místo na regálu řádově stovky tisíc za rok. K tomu samozřejmě celoročně navýšit měsíční počet výtisků pro všechny pozice. Pak si možná časopisu všimnou reklamní agentury a osloví mě poptávkou na umístění reklamy, např. pro mobilního operátora. A to je problém. Pokud píšeme ve WM magazínu o škodlivosti záření, časopis žádnou takovou nabídku nedostane.

WM magazín není závislý na příjmech z reklamy. Naším cílem je nabídnout čtenáři kvalitní a nezávislý názor, který ho zaujme natolik, že zvolí předplatné. Nakonec, je to pouhých 648 korun za rok. Kolik zbytečně utratíte pod vlivem masových reklam v médiích?

Chcete mi tvrdit, že časopisy v regálech nejsou nezávislé?

Většina časopisů je sponzorována výrobci nebo ze státních dotací, dnes dokonce z Evropské unie. Udělejte si čas a prolistujte ty nejbarevnější magazíny. Budete se divit, kolik je v nich reklam nebo nic neříkajících textů. U časopisů dotovaných EU a politikou je situace ještě hrozivější.

U odborných magazínů je to podobné. Jsou sponzorovány příslušným vědeckým ústavem, a ten opět státním grantem. Odborník publikující článek musí loajálně respektovat názor zaměstnavatele. V opačném případě přijde o grant na výzkum, v horším případě o dobře placené místo. Kdo by se chtěl vzdát vytápěné laboratoře, nebo být vyškrtnut ze stáže v zahraničí? Tak to je.

První číslo WM magazínu vyšlo v prosinci 2001

V prosinci se shodou okolností konal v Praze třídenní veletrh záhad, kde jsme poprvé představili a pokřtili WM magazín. Najali jsme stánek, kde jsme vystavovali první a tedy zatím jediné číslo časopisu. Na notebooku běžela prezentace nových webových stránek, na zadní stěně pronajatého stánku asi tři krát tři metry visel velký plakát vyrobený svépomocí na domácím plotteru. Na pultu leželo několik nabídek na předplatné. Dnes mi to připadá docela úsměvné.

Pomoc s prezentací časopisu na Slovensku nabídla novinářka Katarína Jesenská, později vedoucí zahraniční redakce na Slovensku.

Jaký měl WM magazín ohlas u návštěvníků veletrhu?

Zájem návštěvníků byl velký. Za tři dny jsme poznali spoustu nových lidí, z nichž někteří s námi dodnes spolupracují. Kmotrem WM magazínu byl spisovatel Arnošt Vašíček.

Před zaplněným parketem jsme slavnostně pokřtili první číslo domácí slivovicí. Na podium nám přišlo popřát mnoho osobností. Vzpomenu například: Ing. Ivo Wiesner, spisovatel; Pavel Mészáros, vydavatel Skrytých skutečnosti; Ivan Mackerle, záhadolog a publicista, zabývající se výzkumem záhadných a neobjasněných jevů; Václav Urban, QAD, který se věnuje tématikou nevysvětlených záhad, esoterických směrů a alternativních informací. Je znalý v oblasti elektromedicíny a léčení pomocí biorezonance. Vašek Urban nám pak v prvních letech pomáhal organizovat setkání s čtenáři v Praze.

WM magazín s námi pokřtil také Pete Kaplan, který hrál v rocknrollové skupině Mefisto, spoluzakladatel kapely Olympic. Až do svého předčasného odchodu za Miky Volkem a jinými velikány s námi po celou dobu udržoval aktivní kontakt, a coby elektrotechnik se zúčastňoval každoročních setkání. Hodně úspěchů nám popřál Jirka Mašek, který si dnes říká Jiří Maria Mašek a věnuje se Osudu. Musím vzpomenout i Vaška Cihlu z Rakouska, experta na maltské Cart Ruts.

Doufám, že neurazím mnoho dalších přátel WM magazínu, které jsem nevzpomněl, jejich výčet by zabral několik stránek.

WM magazín vychází pravidelně od roku 2001?

Prvotní ohlas a zájem našich budoucích čtenářů byl pro celou redakci velkým závazkem. WM magazín vychází měsíčně od prosince 2001. Již po vydání prvního čísla u nás a na Slovensku jsme získali mnoho předplatitelů, prodej na stáncích byl také zajímavý.

V prvních letech jsme předplatné zajišťovali sami. Evidenci, příjem předplatného, rozesílání výtisků, to všechno vlastními silami. Donutil nás k tomu nezájem firem zajišťujících předplatitelský servis. WM magazín byl pro ně malým soustem. Stejný postoj zaujaly i tiskárny, kde jsem poptával cenovou nabídku na tisk. Mnoho z nich ani nereagovalo nebo kladly nesplnitelné podmínky. Doba se změnila. Dnes neuplyne týden, aby se některá neozvala s nabídkou na tisk WM magazínu.

Bylo to krušné období. Čtvrté číslo už jsme začali tisknout jinde, v Šenovské tiskárně, kde se tiskne dodnes.

Jak přijaly WM magazín Městské knihovny?

S veřejnými knihovnami mám až na malé výjimky špatné zkušenosti. Do stovek knihoven šly ukázkové výtisky, mnohé byly navštíveny osobně. Dopadlo to pokaždé skoro stejně. Podle vyjádření lidí, kteří mají na starosti příjem výtisků, nebyl WM magazín vhodným titulem pro „jejich“ knižní fond. Dodnes jsem nepochopil, proč se tak rozhodovali, zatímco v jejich regálech ležely mnohé informačně bezcenné „bulvární“ časopisy.

Ale nemohu postoj knihoven paušalizovat. V únoru 2002 proběhla beseda s čtenáři ve Zlínské Baťově knihovně, další roky následovaly další besedy v Třebíči, Jihlavě, Rožnově pod Radhoštěm a Havlíčkově Brodě.

Setkávali jste se s čtenáři také na Slovensku?

Nezájem veřejných knihoven nás donutil změnit strategii. Začali jsme besedy organizovat sami. Setkání probíhala ve větších městech, několikrát v Praze, Plzni a v Brně. Nejdál jsme besedovali v Košicích, Žilině a Bratislavě. Vždy s velkou návštěvností.

Každoročně probíhá setkání nejaktivnějších spolupracovníků WM magazínu.

Za co jste získali ocenění Zlatý balvan?

Zlatý balvan je svým způsobem zábavou českých akademiků za peníze daňových poplatníků. Komitét pro udělování bludných balvanů pracuje od roku 1995 v tomto složení: Martin Bloch [Učitel národů] Jiři Grygar [Strašný Sisyfos] Olga Kráčikova [II. Gracie] Věra Nosková [I. Gracie] Luděk Pekarek [Tajný rada] Pavel Vachtl [Dvorní rada] Čeněk Zlatník [Vědecký tajemník]. Již složení komitétu a funkce hovoří za vše. Český klub skeptiků Sisyfos uděluje cenu Zlatý balvan pro zvýraznění přínosu jednotlivců i různých spolků k matení české veřejnosti a rozvoji blátivého způsobu myšlení.

WM magazín obdržel cenu Zlatý balvan za rok 2002. V podstatě to byl velký úspěch. Po prvních dvanácti vydaných číslech už byl hodně čteným časopisem. Na diplomu je uvedeno: Komise pro udělování Bludných balvanů při Českém klubu skeptiků Sisyfos oznamuje, že v kategorii družstev získává Zlatý Bludný balvan 2002 WM magazín, pod vedením Jiřího Wojnara. A to za mimořádné úspěchy při zveřejňování a popularizaci všeho, co věda oficiálně odmítá: bezedných zdrojů energie zdarma, školáckých chyb v klíčových teoriích, spiknutí, cenzury a násilí za účelem udržení nepodložených vědeckých dogmat.

WM magazín se zajímá o nové technologie?

WM magazín navštívil laboratoře ATME, v nichž český vynálezce Antonín Šmíd se svými spolupracovníky úspěšně vyvinul technologii výroby speciální nízkotavitelné slitiny kovů, které mají minimální roztažnost a smrštivost, tedy vlastnosti určené zejména pro vytváření neuvěřitelně komplikovaných uzavřených či dutých výrobků, ať už metodou ztraceného modelu, patentovaným systémem tryskového nanášení materiálu, knotovým nanášením nahrazujícím svařování. Přímo neuvěřitelné možnosti nabízí kontinuální automatizovaný technologický proces umožňující například výrobu potrubí různých tvarů, včetně víceplášťových topných spirál, voštinových pevnostních profilů, zejména pro stavební průmysl, pneumatických a hydraulických logických obvodů, veškerých tvarových profilů a dalších výrobků podobného charakteru. Konstatuji, že kdybych některý z výrobků prezentovaných na fotografiích našel někde na louce, nedokázal bych určit způsob, kterým byl vyroben – ty věci skutečně vypadají jako součásti náležící k mimozemskému UFO. Zlaté české ruce.

Krátce po naší návštěvě pan Šmíd tragicky zahynul a o osudu jeho vynálezu včetně technologie nám není nic známo.

Články z WM magazínu kolují po internetu

WM magazín se věnuje tématům, které v běžných tiskovinách nenajdete. Nemá smysl přebírat články a názory z tiskových agentur. Když se dnes podíváte do kteréhokoliv časopisu nebo na zpravodajství v TV, slyšíte tytéž zprávy. Nevidím proto jediný důvod, proč by se měly objevovat i ve WM magazínu. Máme vlastní redakční zdroje a nabízíme čtenářům jiný pohled na aktuální události. Zní to jednoduše, ale věřte, že to zas tak jednoduché není.

Originalita článků otištěných v měsíčníku WM Magazín je také důvodem, proč kolují po internetu. Jsme rádi zájmu našich čtenářů. Na druhé straně to přináší i ztráty. Zpracovat, ověřit zdroje a publikovat článek je časově náročné. Zejména u překladů jde o hodiny strávené před monitorem. Pak vidím na internetu článek z WM magazínu bez uvedení zdroje. Netrváme za každou cenu na finanční odměně za použití, přesto je slušností uvést zdroj. Nabídli jsme pravidlo: zaplať předplatné a můžeš článek použít. Je to poctivá nabídka.

Setkali jste se v souvislosti s vydaným článkem s výhrůžkami?

Ano, stává se to. Když pominu odsuzování WM magazínu z řad některých odborníků, pak musím uvést alespoň dva úsměvné případy. Nějaký „doktor“ z našeho vládního aparátu zaslal na americkou ambasádu udání s upozorněním, že WM magazín píše proti Americe.

Zatím nejzajímavějším případem byl dopis od výrobce margarínů s výzvou k odstranění článku. Výrobce vyhrožoval soudem s případným nárokem na přiměřené zadostiučinění a náhradou škody. Článek jsme doplnili o přesné zdroje odborných studií potvrzující správnost zveřejněných textů a ve věci se rozhostilo hluboké ticho…

Jaké jsou další aktivity WM magazínu?

WM magazín není spolkem redaktorů sedících za kulatým stolem. Zveřejněné články a témata se snažíme doplnit o vlastní názory a výzkumy. Již několik let pracuje úzká skupina odborníků na využití tzv. volné energie. Dalším tématem a současně velkou výzvou pro nás je zdraví pro všechny. Víme, že existují alternativy jak bojovat s nemocemi tam, kde selhává oficiální medicína.

Kritickým okem se díváme na události, které ovlivňují život prostého občana. Pod pojmem globalizace se dnes skrývá nespočet aktivit, bohužel mnoho z nich slouží k vlastnímu obohacení. Příkladem může být strašení globálním oteplováním, globální epidemie a vakcinace proti nim. Ne všechno je tak, jak se na první pohled zdá. Ne všechno, co čtete nebo slyšíte v různých médiích je pravda.

Velkým tématem WM magazínu je historie lidstva, zejména ta nejstarší. Nad vývojem člověka a planety Země zůstává nespočet nevysvětlených otazníků. Nejstarší archeologické objevy jsou podle našeho názoru nepřesně vykládány. Pomocí nejmodernější techniky dochází k zcela jinému pohledu na objevy, které mohou doslova přepsat učebnice dějepisu. Takové nálezy spadají do oblasti zakázané archeologie.

Navštívili jsme mnoho nejzajímavějších historických lokalit. Porovnáváme oficiální výklad historických událostí se skutečností. Výsledek prezentujeme našim čtenářům na stránkách WM magazínu. Je jenom na nich, jaký si pak udělají vlastní názor.

Na místě samém prozkoumala expedice WM magazínu „objev“ tzv. „bosenských pyramid“ nedaleko Sarajeva. Kopce jsou pouhými přírodní útvary. Prošli jsme několik řeckých ostrovů, zmapovali nejstarší turecké stavby, prováděli dokumentaci kamenných Taul na Menorce. Expedice WM magazínu cestovala od egyptského Abu Simbel až k pyramidám v Gíze, projeli jsme severní část saharské pouště. Dopady údajného globálního oteplování jsme si ověřovali na norských ledovcích až k polárnímu kruhu.

Na ostrově Pag WM magazín jako první zdokumentoval velký kamenný trojúhelník. Tento evidentně umělý útvar zaujal nejen naše čtenáře, ale i cestovní kanceláře, které ho zařadily do svého programu. Jak už bývá dobrým zvykem v našich krajích, beze slova poděkování či byť i symbolického sponzorského daru.

S několika čtenáři jsme dokumentovali tzv. Cart Ruts na ostrově Malta. Maltské koleje jsou zajímavým tématem, a uvažujeme o další expedici. Tentokrát již s kvalitním filmařským vybavením. Druhým nejvýznamnějším tématem je objev tři pyramid v severní Itálii, kde plánujeme další výzkumy.

Novou aktivitou WM magazínu je právě vznikající malé filmové studio. Našim čtenářům nabídneme dokumenty z cest a rozhovory se zajímavými lidmi.

Jak se bude vyvíjet WM magazín dále?

Naše názory a zaměření WM magazínu měnit nebudeme. Časopis vychází v Česku a na Slovensku. Elektronickou podobu WM magazínu odebírají abonenti z celého světa.

Čtenáři najdou vždy nejnovější informace k aktuálnímu dění ve vědě, společnosti a oblasti zakázané archeologie. Témata většiny otištěných článků jsou nadčasová. O nebezpečí finanční krize jsme psali rok předem, tak jako o podvodech s globálním oteplováním. Problém s prasečími epidemiemi a následnou vakcinací jsme vysvětlili našich čtenářům s půlročním předstihem. V jiných záležitostech jsme měli před ostatními médii náskok až tři roky.

Další nadčasová témata nejdete na stránkách WM magazínu. Každoročně vydáváme CD s kompletními ročníky WM magazínu a zajímavými bonusy.


Během krátké doby spustíme nové webové stránky WM magazínu.
Úvodem nabídneme čtenářům tři stovky nejzajímavějších článků, fotogalerie nebo kompletní archiv starších ročníků ke stažení.
Novinkou bude e-shop WM magazínu.

Vše už brzy najdete na nové adrese: www.wmmagazin.cz


Zdroj: MWM.cz

apríl 29, 2010 00:55 dopoludnia
  • krát komentár

1 krát komentár

  1. Obrázok používateľa Anonym
    Anonymapríl 29, 2010 20:04 popoludní

    Komentár: 

    Uplne najlepsi casopis aky sa len da kupit!!! Uz sa tesim ako si predplatim na dalsi rok.

 

 

Top