Obrázok používateľa CEZ OKNO
Vynárajúce sa detaily stratenej hrobky starovekej egyptskej kráľovnej

Český archeologický tím a profesorka AUC (Americká univerzita v Káhire) objavujú hrobku starovekej egyptskej kráľovnej na nekropole v Abúsíre juhozápadne od Káhiry. Pamiatky Egypta ako turistickej krajiny priťahujú veľa pozornosti turistov z celého sveta. Tajomstvo toho, ako boli postavené pyramídy a iné staroveké miesta zostáva záhadou, a majstrovstvo kresieb na stenách je stále dychberúce, dokonca aj po stáročiach.


Obr. Nápisy na hrobke identifikovali Kráľovnú ako „Kráľovu manželku“, ale aj „Kráľovu matku” (Foto: AUC)


Na svetlo vyšli nové poznatky ako súčasť práce, ktorú vykonala Salima Ikram, profesorka egyptológie a vedúca Sekcie egyptológie na Americkej univerzite v Káhire (AUC) a český archeologický tím.

Nálezisko hrobky kráľovnej, ktorú Česi vykopávali za posledných 55 rokov, teraz ponúka vhľad do chápania histórie kráľovskej rodiny v období Starej ríše.
„Na hrobke sú fascinujúce nápisy, pretože ukazujú, že toto je úplne nový člen kráľovskej rodiny 5. dynastie,” uviedol Miroslav Bárta, riaditeľ Českého egyptologického ústavu.

V rámci hrobky ju podľa tlačovej správy AUC nápisy identifikovali ako „kráľovu manželku”, ale tiež ako „matku kráľa”. Nápisy na jej pohrebnej komore tiež niesli meno „Chentkaus”, čo znamená „najprednejšia z jej duší”. Fakt, že dve predchádzajúce kráľovné mali to isté meno, spolu s predtým spomenutými nápismi indikuje, že žena, ktorá tu bola uložená na odpočinok, bola v skutočnosti kráľovnou.


Obr. Archeologický tím objavil 24 vápencových nádob, medených nástrojov a malých úlomkov kosti. (Foto: AUC)

Pridanie kráľovnej k rodokmeňu starovekej egyptskej kráľovskej rodiny z nej robí Kráľovnú Chentkaus III, ktorá, podľa Bártu, bola najpravdepodobnejšie vydatá za Kráľa Raneferefa kvôli blízkosti jeho hrobky.

Ďalšie skúmanie hrobky pomohlo archeológom pochopiť úlohu, akú mali ženy v starovekom Egypte.

„Ženy, obzvlášť v Starej ríši, mali významný podiel moci a prestíže” povedala Ikram.

Nápisy na hrobke Kráľovnej Chentkaus III indikujú dve hlavné fázy jej života. Najprv bola vydatá za kráľa, no potom porodila chlapca, ktorý sa neskôr sám stal Kráľom, najpravdepodobnejšie Kráľom Menkauhorom.

Objav tejto hrobky zo Starej ríše, ktorá sa datuje asi do roku 2450 p.n.l., sa udial začiatkom tohto roka. Hrobka bola objavená na malom cintoríne, ktorý bol domovom pohrebísk prestížnych starovekých, ktorí vládli ľudu.

Archeologický tím tiež dokázal objaviť 24 vápencových nádob a štyri medené nástroje. Objavené boli aj malé úlomky kosti.

„Domnievame sa, ak vezmeme do úvahy archeologický kontext, že kosti patria Kráľovnej Chentkaus III,” povedal Bárta.

Objav tejto hrobky pomohol výskumníkom pridať ďalší kúsok do skladačky odkrývania záhad, ktoré zahaľujú starovekých...

18. február 2015

www.dailynewsegypt.com/2015/02/18/details-lost-ancient-egyptian-queens-t...

Preklad: PH

Korektúry: Sokol

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

4 nedávne archeologické objavy v Egypte
www.cez-okno.net/clanok/4-nedavne-archeologicke-objavy-v-egypte

Egypt - aktuálne
http://www.cez-okno.net/rubrika/rubriky/egypt-aktualne


Sekcie: 
máj 14, 2015 18:31 popoludní
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top