Obrázok používateľa CEZ OKNO
Vyplatí se v dnešní době ještě investovat do kryptoměn?

Možná byste se divili, jak vcelku jednoduchá otázka dokáže rozvířit nekonečnou debatu, kde zastánci ›› kryptoměny obhajují a kde je na druhé straně odpůrci odsuzují. Na čí straně je pravda?

Těžko soudit, povaha kryptoměn je už zkrátka taková, buď jim věříte anebo ne. Nemůžete ani soudit podle toho, na čí straně jsou chytřejší lidé, resp. větší odborníci. Obě strany jsou v tomto ohledu vyrovnané.

Skeptik vám bude radit, abyste za žádných okolností do kryptoměn neinvestovali, protože trh kryptoměn je hodně volatilní a můžete tak rychle o své peníze přijít. Zatímco zastánce kryptoměn vám bude radit, abyste kryptoměny nakoupili, protože kryptoměny jsou budoucnost a trh je hodně volatilní a vaše investice se tak může rychle zhodnotit. Stejný důvod, proč nakoupit či nenakoupit, ale už naprosto odlišné „protože…“.

Obě strany věří. Pochybovač věří v nejhorší, zatímco zastánce v to nejlepší. Je potřeba se na celou věc koukat ze všech možných úhlů a při investování do kryptoměn myslet na všechny možné scénáře. Ale kde hledat relevantní odpověď? Jak si kryptoměny v dnešní době tedy stojí a vyplatí se do nich investovat?

Co je to vlastně investice do kryptoměn?

Jaká je vlastně vaše představa o investici do kryptoměn? Chcete je koupit a držet, obchodovat s nimi anebo je těžit? Důležité je mít jasno v tom, proč do kryptoměn vlastně investujete.

Investice do kryptoměn je v dnešní době velmi populární a mnoha lidem kryptoměny vydělaly spoustu peněz, stejně tak jako hodně lidí na kryptoměnách prodělalo nejen v důsledku nezvládnutí svých vlastních emocí, ale především pak kvůli nedostatečnému, ne-li žádnému, vzdělání.

Studijních materiálů o kryptoměnách je dnes už i v češtině obrovské množství, proto je možné se v této oblasti konstantně vzdělávat. Například magazín o investování a obchodování Finex.cz se o kryptoměny zajímá se všech možných úhlů a je tak skvělým výchozím bodem pro každého nováčka.

Před tím, než si pořídíte první kryptoměnu, byste měli mít utvořený svůj vlastní názor, zda je výhodné do kryptoměn investovat anebo ne. Tento váš názor by měl být vytvořený na základě vašich znalostí a osobních názorů. Neměl být v žádném případě utvořen na základě přesvědčení někoho jiného.

V budoucnosti, ať už bude jakákoli, kryptoměny svou roli mít bezesporu budou. Jak ale velkou, to pochopitelně nikdo neví, nicméně o technologii, která za kryptoměnami stojí, tedy o blockchainu, uslyšíte ještě hodně. A také kryptoměnách. Málokdo totiž ví, že kryptoměny nejsou jen pouhými platidly, ale mají také další funkce, které s velkou pravděpodobností rozpoutají revoluci ve službách.

Kdy je nejlepší doba na investici do kryptoměn?

Spousta lidí tvrdí, že už je nyní pozdě a, že ta úplně nejlepší doba na investici do kryptoměn, byla před deseti lety, kdy vlastně o existenci Bitcoinu nikdo příliš nevěděl a vše teprve začínalo. Ten, kdo nakoupil tehdy Bitcoiny za zlomek dolaru, se koncem roku 2017 možná topil v jen těžko představitelném bohatství. Pokud je tedy až do té doby držel.

Jenomže čas vrátit bohužel nejde, a říkat si „co kdybych tehdy nakoupil“ moc nemá význam. Možná si teď když se ›› kurz Bitcoinu pohybuje okolo 8 tisíc dolarů říkáte, že počkáte, až zase klesne na 3 tisíce dolarů. Přeci jenom by to bylo lepší, nebo ne?

Teoreticky ano, ale prakticky to vyjít nemusí a zřejmě ani nevyjde. Je docela úplně možné, že těch 8 tisíc dolarů je právě teď to minimum, za které půjde Bitcoin koupit, než zase poroste nahoru. Vzhledem k tomu, že střízlivější predikce na růst ceny Bitcoinu přesahují částky 50 tisíc dolarů, i kdybyste jej koupili za jeho maximum, 20 tisíc USD z roku 2017, pořád byste na jeho růstu vydělali.

I když se tedy může zdát aktuální cena bitcoinu jako vysoká, v budoucnu to může být pouhý zlomek z ceny. Stejně tak jako tomu bylo před pár lety.

Kryptoměny ještě neukázaly, co umí

Kryptoměny stále ještě zdaleka neukázaly svůj potenciál, přičemž do hry ještě pořádně nezasáhly ani velké instituce, u nichž se dá očekávat, že tak v horizontu několika málo let učiní, jakmile budou na kryptoměny po stránce zabezpečení připraveny. Pro instituce totiž není tak jednoduché nakoupit kryptoměny jako pro jednotlivce.

Než se kryptoměny stanou globálními platidly a zcela vystřídají klasické fiat peníze, ještě dlouho potrvá. A kdo ví, jestli k tomu vůbec dojde. Nutno však poznamenat, že většina transakcí se stejně odehrává online, platebních metod pomocí kryptoměn na e-shopech přibývá. Platby a obecně akceptace kryptoměn už není budoucnost ale realita.

Otázkou jen zůstává, zda je to skutečně pořád Bitcoin, do kterého má smysl investovat, a ne nějaká jiná kryptoměna, která má do budoucna větší potenciál, a ještě pořád není tak drahá jako Bitcoin. Ethereum, Litecoin, Monero.

Na otázku, zda se stále vyplatí investovat do kryptoměn vám bohužel nikdo přesnou odpověď nedá a je pouze na vás zvážit rizika a potenciální zisky této investice. Mějte ale na paměti! Nikdy byste neměli investovat peníze, které si nemůže dovolit ztratit. Jaký je váš názor na investici do kryptoměn? A do které byste investovali vy osobně?


august 15, 2019 02:06 dopoludnia

 

 

Top