Obrázok používateľa CEZ OKNO
Za podfuk s cholesterolem může věda

Prášky snižují cholesterol, ale mnozí výzkumníci už vůbec nejsou přesvědčeni, že by to pacientům nějak pomáhalo vyhnout se dalšímu infarktu. Opět jedna teorie plná děr se vyklubala za rozšířenou vírou, že „špatný cholesterol" (cholesterol LDL) je hlavní příčinou srdečních chorob, a že léky snižující jeho hladinu mohou chránit proti osudným infarktům.


Léky nazývané „statiny“ jsou nejpředpisovanějšími prášky v historii humánní medicíny. V roce 2007 činil celosvětový obrat z jejich prodeje 33 miliard dolarů. Obzvlášť populární jsou samozřejmě v USA, kde je bere na 18 milionů Američanů. Gigantický kšeft…

Gigantický kšeft s cholesterolem

Mysleli jsme si, že víme jak tyto skvělé léky účinkují. Ale když pak firma Merck/Schering Plough konečně zveřejnila deprimující výsledky klinických zkoušek s lékem Zetia, cholesterol snižující drogou předepsanou zhruba miliónu lidí, nevycházel lékařský svět z údivu.

Primář kardiologického oddělení na Clevelandské klinice Dr. Steven E. Nissen diplomaticky označil zveřejněné výsledky za „šokující“. Ukázalo se totiž, že přestože Zetia snižuje hladiny cholesterolu, studie nevykázala žádné znatelné léčebné výsledky. Toto oznámení způsobilo, že se (někteří) lékaři a (některé) sdělovací prostředky (nezávislé na příjmech z farmaceutické reklamy) konečně pustili do zkoumání původu všeobecně přijatého názoru tvrdícího, že „špatný cholesterol“ hraje hlavní roli jako příčina srdečních chorob.

Pak se někdo odhodlal pustit tchoře do cukrárny, a v titulním článku Business Week se objevila do té doby naprosto nepřístojná otázka:

„Jsou léky proti cholesterolu vůbec k něčemu dobré?"

„Je to tak,“ říká Dr. Jon Abramson, klinický lektor na Harvardské lékařské fakultě a autor knihy Overdosed America, „že statiny sice vykázaly zřetelný prospěch pro skupinu lidí pod 65 let, kteří už prodělali infarkt nebo ty, kteří trpí cukrovkou. Ale nemáme k dispozici žádné studie dokládající, že tyto léky ochrání i pacienty nad 65 nebo mladší, kteří zatím cukrovkou nebo zjištěnou srdeční chorobu před fatálním infarktem netrpí. Přesto 8 nebo 9 miliónů pacientů patřících do této kategorie pravidelně bere tyto léky. To ovšem znamená, že jsou zbytečně vystavení riziku, které s braním statinů souvisí, riziku jenž může zahrnovat prudké bolesti svalů, ztráty paměti a sexuální dysfunkci.“

Nakonec, a to je přímo omračující, se ukazuje, že nemáme žádný jednoznačný důkaz toho, že statiny snižováním hladin cholesterolu vůbec nějak pomáhají první skupině. Je sice pravdou, že se jim daří snížit cholesterol, ale mnozí výzkumníci už vůbec nejsou přesvědčeni, že by to pacientům nějak pomáhalo vyhnout se dalšímu infarktu. Nyní se jeví jako pravděpodobnější, že pouze redukují záněty. Jinými slovy, tyto velmi drahé léky, jak se zdá, účinkují jako prostý aspirin.

Někteří lékaři mnohokrát zpochybnili souvislost mezi vysokým cholesterolem a onemocněním srdce už v minulosti. Konec konců, jak řekl Dr. Ronald M. Krauss, vedoucí výzkumu aterosklerózy na Oakland Research Institute: „Když se díváte na pacienty se srdeční chorobou, jejich cholesterolové hladiny nejsou zase tak [o moc] vyšší než u lidí bez srdečních chorob. ... Porovnejme si například některé země. Španělé mají hladiny LDL podobné jako Američané, ale méně než polovinu případů srdečních chorob. Švýcaři mají hladiny cholesterolu v průměru dokonce vyšší, ale i tam je srdečních chorob méně. Naproti tomu australští domorodci, kteří mají nízký cholesterol, srdečními chorobami velmi trpí.“

Proč tehdy jsme všichni tak přesvědčeni, že LDL cholesterol vede k fatálním infarktům? Pravdou je, že si tím vůbec nejsme až tak „naprosto“ jistí. V lékařské profesi, zejména v Británii, byli vždy skeptici. Zato všichni velcí guru kardiologie v USA, soustředění kolem American Heart Association a College of Cardiologist, s historkou o cholesterolu od počátku souhlasili a trvali na ní jako na faktu tak dlouho, až se z ní nakonec stalo dogma. A co doporučuje imperiální medicína, to samozřejmě musí bez reptání a dalšího zkoumání převzít i celý vazalský svět. To je věda!

Jak nedávno špičkoval spisovatel Gary Taubes v New York Times:

„Představa, že cholesterol hraje klíčovou roli u srdečních chorob je do myšlení moderních lékařů tak zažraná, že už se nepovažuje za diskutovatelnou.“ Taubes, jehož práce se objevila v American Science Writing, Magazínu Science, a New York Times Magazine, to vysvětluje takto: „Lékařské autority k cholesterolové hypotéze vždy přistupovaly jako k otázce veřejného zdraví a ne jako k vědeckému problému. Opakovaně insistovali, že by neměla být zpochybňována. Že infarkty každoročně zabíjejí stovky tisíc Američanů a statinová terapie může zachránit životy, a že by skepticismus mohl být chápán jako důvod k zpožděné léčbě. Proto věřte našim předpokladům, necháme lidi změnit stravu a vsadíme ty s vysokým rizikem na statiny a další cholesterol omezující drogy.“

Taubes poukazuje na to, že věci měly podle vědeckých měřítek běžet úplně jinak: „Věda doporučuje odlišný přístup: rigorózní test hypotézy a zjistit, zda vydrží. Ale když se podíváme na cholesterolovou teorii zjistíme, že to se nikdy nestalo.“ Kampak s vědou na obchodníky.

Pokračování: ›› Za podfuk s cholesterolem může pochybná věda - II.

Zdroj: http://www.wmmagazin.cz/


Súvisiace:

CHOLESTEROL
http://www.cez-okno.net/search/node/cholesterol


Sekcie: 
február 18, 2015 20:02 popoludní

 

 

Top