Obrázok používateľa CEZ OKNO
Záhadný Budínsky labyrint: Tajomné staroveké jaskyne pod hradom 2

Ďalšie legendy hovoria, že Turci zakopali svoj poklad v labyrinte a tiež vyberači daní zo stredoveku skrývali svoje bohatstvo niekde v priestoroch paláca a v tuneloch a šachtách, ale zatiaľ ich ešte nikto nenašiel. Pri vstupe do záhadného labyrintu vítajú návštevníkov čudné postavy, staroveké umenie, symboly, studne a fontány, ako aj kamenné súsošia s ľudskou podobou, ktoré evokujú starovekú históriu jaskýň. Steny v duchu väzenskej minulosti lemujú mučiace nástroje a železné tyče.

Tí šťastnejší návštevníci, ktorým sa podarí dostať cez temné tunely, mdlé svetlá, hmlu, a desivú hudbu môžu naraziť na skrytú (a pravdepodobne najtajomnejšiu jaskyňu), kde víno voľne vyteká z fontány porastenej viničom. Prečo víno neprestajne tečie a prečo vôbec tá fontána existuje zostane tajomstvom.


Vínna fontána kráľa Matyáša hlboko v labyrinte, Obr. zdroj «

Temná história jaskýň

Pripisuje sa to kráľovi Matyášovi Korvínovi, ktorý pokračoval v stavbe obrovského kráľovského hradu. Legendy hovoria, že ho otrávila vlastná žena, Beatrice. Návštevníkov často povzbudzujú, aby z toho vína ochutnali, samozrejme ak sa odvážia.

V chodbách sa nachádzajú čudesné sochy s ľudskou podobou, pričom jedna z najpôsobivejších sôch je socha šamana s dvoma tvárami.


Šaman dvoch tvárí, aby mohol sledovať všetky strany, Obr. zdroj «

Strašidelná, bledá vosková figurína v dobovom kostýme porozpráva príbeh o nedávnej histórii tejto oblasti, a žiarivej ríši a bohatstve nájdenom v paláci.

Päť oddelených zatočených labyrintov zahŕňa celkovo 10 chodieb.

Náhle uzavretie labyrintu

Labyrint bol povestný ako záhadný a priťahoval neustále prúdy turistov, ktorí chceli prebádať históriu a starovekú kultúru Budapešti. 29. júla 2001, však zostali návštevníci a personál šokovaní, keď polícia údajne vtrhla do jaskýň a všetkých násilne vykázala von. Ľudia si vtedy mysleli, že to bolo kvôli teroristickému útoku, alebo mimoriadnej situácii. Všetkým odporučili, aby si rýchlo zobrali svoje veci a okamžite opustili miesto a bolo im povedané, že budú po celý čas pod neustálym dohľadom. Akonáhle však ľudí evakuovali a dvere zapečatili, nevyskytla sa žiadna mimoriadna situácia a ľudia nedostali žiadne vysvetlenie, prečo ich odtiaľ vyhnali.

Nasledujúce dni sa správcovia labyrintu snažili dostať odpovede od úradníkov, ale tí im nedovolili vrátiť sa späť do jaskýň. Tvrdí sa, že vymenili aj personál. Niektoré informácie z prvej ruky tvrdia, že návštevníci môžu stále vstúpiť do bludiska a zdá sa, že online zdroje organizujú prehliadky, ale stále nie je jasné, či sa jaskyne otvoria, alebo budú od roku 2011 odrezané od sveta. Stále sa objavujú špekulácie o tom, čo sa vlastne stalo 29. júla a čo zapríčinilo, že polícia musela jaskyne náhle vypratať a zatarasiť vstup. Čo hľadali úradníci v hĺbke starovekých kobiek? O čudesnom a záhadnom labyrinte v Budíne zostáva stále veľa otázok nezodpovedaných.

Pri návšteve podzemného labyrintu v Budapešti zistíme, že to nie je len impozantné a znepokojivé bludisko, ale tiež spletitá a zložitá cesta, ktorá spája skrytý, staroveký svet so svetom moderným.

-koniec-


Všetky časti nájdete na tejto adrese.

Liz Leafloorová

Zdroj: http://www.ancient-origins.net/ancient-places-europe/mysterious-labyrint...

© Ancient Origins, Všetky práva vyhradené

Úvodný obrázok: "Axis sveta" v labyrinte Budínskeho hradu, Obr. zdroj «

Preklad: Magdaléna

exkluzívne.cez.okno

Referencie:

“The Labyrinth of Buda Castle Is Permanently Closed.” 2011. Budavari Labirintus[Online]: http://www.labirintus.com/splash_details_en.php
“An Underground World in Budapest.” 2012. 77 Eve Labirintus. [Online]:
http://labirintusbudapest.hu/exhibitions.php
Walker, J. 2014. “Dracula’s Chamber: The Dark Legend of Buda Castle Labyrinth”. AtlasObscura [Online]:
http://www.atlasobscura.com/articles/dracula-s-chamber-the-dark-legend-o...
Longley, Darren, N. 2010. “The Rough Guide to Hungary”. Published by Rough Guides; 7th Revised edition.
“Budapest, including the Banks of the Danube, the Buda Castle Quarter and Andrássy Avenue”. 2012. UNESCO [Online]:
http://whc.unesco.org/en/list/400
“Welcome to the Labyrinth”. 2015. Labirintus. [Online]:
http://labirintus.eu


Súvisiace:

Labyrinty
http://www.cez-okno.net/search/node/labyrint


september 16, 2020 18:49 popoludní

 

 

Top