Obrázok používateľa CEZ OKNO
Záhadný sibiřský kráter (+KOMENTÁR +VIDEO)

Záhadné krátery na Sibiři, které vědci objevili v létě tohoto roku (2014), opět upoutaly pozornost světových médií. Na veřejnost totiž pronikly fotografie z nitra kráteru, který přezkoumávají odborníci z Russian Centre of Arctic Exploration. Po tom, co sestoupili do hloubky asi deseti metrů a dosáhli dna, okamžitě popřeli spekulace o mimozemské aktivitě.


Ředitel ruského centra, Vladimir Puškarev, později poskytl rozhovor deníku The Siberian Times: "Shromáždili jsme všechny vzorky, které jsme chtěli a udělali všechny potřebné měření. Nyní vědci potřebují čas na zpracování všech údajů, až pak mohou vyvodit závěry. "V uplynulých měsících se však objevilo několik teorií, které by mohly objasnit vznik trojice kráterů.

Tunel na poloostrově Jamala na Sibiři mohl podle Andreje Plechanova vzniknout působením metanu. Horká léta v roce 2012 a 2013 způsobily, že se trvale zmrzlá půda (permafrost) rozmrazila a zhroutila, přičemž se uvolnilo velké množství metanu. Tento závěr odborníky znepokojil, neboť ložiska metanu by měla po uvolnění negativní dopad na životní prostředí a ovlivnila by globální oteplování.


VIDEO nájdete na tejto adrese.

"Prozatím v náhlém objevení se těchto děr nevidíme žádné nebezpečí, ale musíme je důkladně prostudovat, abychom se ujistili o jejich podstatě, pochopili je a nemuseli se jich bát," ozřejmil důvody bádání na dně kráteru Vladimir Puškarev.

Foto: Vladimir Puškarev/Russian Centre of Arctic Exploration

Huffington Post

Zdroj: http://www.tajemstvi.eu/

Článek podléhá licenci ›› Creative Commons 3.0

(+KOMENTÁR)
Množiace sa krátery?

očko: "Uverejňujeme tento článok z roku 2014 ako pripomenutie, keďže v súčasnej dobe je téma opäť v popredí a pripájame linky na aktuálne články. Budeme radi, keď do komentárov napíšete na celú záhadu svoj názor."


Súvisiace:

Záhadných obřích kráterů na Sibiři může být až 30. Nikdo netuší, kde se vzaly
www.novinky.cz/veda-skoly/363761-zahadnych-obrich-krateru-na-sibiri-muze...

Na Sibíri objavili ďalšie tajomné krátery
http://www.teraz.sk/magazin/sibir-kratery-objav/93032-clanok.html


marec 16, 2015 23:55 popoludní

 

 

Top