Obrázok používateľa CEZ OKNO
Záhadný záblesk nad Uherským Hradištěm

Záhady podivných záblesků na území České republiky nejsou zcela ojedinělé. Pojďme se však nejprve podívat na neobvyklý záblesk, který se odehrál nedávno, v noci ze sobotu na neděli, tedy z 12. 9. na 13. 9. 2014 v okolí Uherského Hradiště, východně od Brna. Uprostřed noci (podle svědeckých výpovědí kolem 1.00 hodiny ranní) vyděsila obyvatele neobvykle velká rána, kterou doprovázela žlutá záře na obloze.


Nejprve se objevil blesk a po několika vteřinách ohromná rána. Tato rána připomínala hrom, ale podle svědků to typický hrom nebyl. Ohlušující rána vzbudila obyvatele ve Veselí nad Moravou (jižně od Uherského Hradiště) a v Polešovicích (jihozápadně od Uherského Hradiště), kde se dokonce třásly domy.

Podivný úkaz okamžitě vzbudil mediální pozornost díky záplavě příspěvků nejrůznějších svědků na sociálních sítích, kde všichni řešili, co to v okolí Uherského Hradiště vybuchlo. Svědci na komunikačních sítích uvádějí, že daná rána musela být slyšet v okruhu 10 až 20 km. Podivné pozorování potvrzují i obyvatelé vesnic Vnorovy a Žeraviny, jihozápadně od Uherského Hradiště. Na sociální síti napsal svědek Miroslav Náplava z Moravského Písku dokonce i to, že na mapě, která detekuje blesky, údajně žádná bouřka není hlášena. Podivil se, že by jen hrom vzbudil půlku okresu. Svědci tohoto úkazu se nejčastěji shodují na tom, že mohlo jít o nějaký meteorit.

Redakce TV Nova TN.cz se v rámci objasnění této záhady obrátila na Astronomický ústav Akademie věd. Pavel Spurný z „oddělení meziplanetární hmoty“ uvedl: "Za nás mohu prohlásit, že to určitě nebyl meteorit ani bolid. V tu dobu sice panovalo špatné počasí, ale máme čidla schopná pracovat i v něm. Podle popisu toho jevu vylučuji, že by to mohl být meteorit nebo bolid…Nezachytily ho speciální kamery a jeho výbuch by musel vypadat jinak než popisují svědci.“ V místě výskytu popisovaného jevu je i hvězdárna: „Nezpochybňuji svědectví těch lidí, ani tu ránu. Co ale zpochybňuji, je ten popisovaný záblesk. My totiž máme přímo ve Veselí nad Moravou, odkud to jedno svědectví také pocházelo, hvězdárnu. A v té hvězdárně je bolidová kamera. Samozřejmě záleží, jaké intenzity by ten případný záblesk byl, ale naše kamera nic nezachytila. Teď jsem to porovnával se snímky z doby té události. A nic tam není, takže to meteor ani bolid být nemohl."

Vysvětlení ze strany odborníků jednoduché asi nebude. Pavel Spurný pak také upozornil na jeden detail ze svědectví, které popisovalo záblesk a po několika vteřinách i silný výbuch. "Takhle se meteority nechovají. To je základní fyzika. I u toho silného výbuchu loni v Čeljabinsku to trvalo mezi zábleskem a zvukem výbuchu více než minutu. Takové objekty se rozpadají ve výšce třeba kolem dvaceti kilometrů. Proto ta dlouhá prodleva mezi světlem a zvukem," vysvětlil astronom Pavel Spurný a dodal, že mohlo jít o zvuk hromu, nebo stíhačky, také navrhuje běžný blesk.

Zpravodaj České exopolitiky z Bzence (jihozápad od Uherského Hradiště), Štefan Széleš, předložil své vyjádření:

O bouřku rozhodně nešlo, jelikož v ten den bouřka u nás ani v okolí nebyla. Záblesk jsem neviděl, protože jsem spal, ale vzbudila mě v noci obrovská rána. V tom spánku jsem si ale myslel, že soused prásknul bránou do dvora a nějak jsem tomu v tu chvíli nevěnoval pozornost. Došlo mi to až další den, kdy jsem si četl článek na netu. Ale uvědomil jsem si, že to byla opravdu obrovská rána, jelikož se nám i trochu zatřásl dům. Když se na mapě podíváte na všechna města kde to bylo slyšet, zjistíte, že je to velký okruh, ve kterém to spoustu lidí vzbudilo. Rozhodně blesk nemůže vydat takovou ránu. Ptal jsem se pár lidí z okolí a většina z nich to pouze slyšela. Viděla to však kamarádka Markéta D.: „Bylo to kolem 1.00 hod v noci, byla to strašná rána, jak když je velká bouřka, ale hrozná pecka a pak záblesk - přes celou oblohu se to rozzářilo.“ Markéta D. viděla tuto záležitost s kamarádkami ve Veselí nad Moravou. A ještě jsem zjistil, že to slyšeli lidé i ve Strážnici a okolí (jihozápad od Uherského Hradiště).

Vzhledem k množství svědectví, pocházejících z jihozápadního směru od Uherského Hradiště, je možno odhadovat, že domnělé „epicentrum“ celé události mohlo být mezi Kunovicemi (je tam letiště) a Uherským Ostrohem - někde nad Ostrožskými jezery.

Na začátku článku jsem naznačoval, že to nebylo poprvé, co se tento podivný úkaz v Čechách objevil. V roce 2012, 21.12., pozorovalo několik lidí v České Třebové kolem 1.00-2.00 hodiny ranní podobný výjev. Záblesků však bylo několik, ale bez doprovodného hluku.

Pokud byl někdo ze čtenářů svědkem dané události v UH, ozvěte se nám do redakce: karel.rasin@yahoo.com, rasin.k@seznam.cz

Karel Rašín

Zdroj: http://www.exopolitika.cz/


Súvisiace:

Seriál: UFO nad...
http://www.cez-okno.net/rubrika/serial-ufo-nad


Autori: 
október 05, 2014 18:53 popoludní

 

 

Top