„Najlepšie hory sú tie, na ktorých som ešte nebol“, spieval Vladimír Vysocký. V tomto prípade ide o tibetskú horu Kailás – najlepšiu z hôr, pretože na jej vrchol sa ešte nedostal žiadny smrteľník. Nedovolí nikomu, ani tým najchrabrejším, aby sa pokúsili o výstup.
Človek tadeto nemôže
Táto hora v tvare tetraedrálnej pyramídy so snehovou čiapočkou a hranami, zorientovanými so svetovými stranami, je posvätná pre prívržencov štyroch náboženstiev. Hinduisti, budhisti, džinisti a bönisti ju považujú za srdce sveta a zemskú os.
Tibeťania veria, že Kailás, rovnako ako polárna hora Meru z Indo-Árijských mýtov, združuje tri kozmické zóny: Nebo, Zem a podsvetie, a preto má univerzálny význam. Posvätný hindský text „Kailásh Samhita“ uvádza, že na vrchole hory, „Boh prebýva impozantný a milostivý – Šiva pojal všetky sily vesmíru, života generujúce pozemských tvorov a ničiaci ich.“ Budhisti považujú Kailás za príbytok Budhu. A preto posvätné texty hovoria: „Žiadny zo smrteľníkov sa neodvážil vystúpiť na horu, kde žijú bohovia, ten, kto vidí tváre bohov, musí zomrieť.“
Podľa legendy však ešte dvaja prebývali na vrchole: Tonpa Shenrab, zakladateľ náboženstva Bön, tu zostúpil z neba na zem a veľký tibetský učiteľ, jogín a básnik Milarepa, vyliezol na vrchol Kailásu a zachytil prvý ranný slnečný lúč.
Neúspešné výstupy
Avšak, to sú ľudia, ktorí sú legendárni. Pre obyčajných smrteľníkov zostáva hora nezvládnuteľná, napriek tomu, že nemá najvyššiu nadmorskú výšku, v porovnaní s himalájskou osemtisícovkou – „len“ okolo 6700 metrov (v rôznych zdrojoch sa údaje rozchádzajú). Hovorí sa, že pred odvážlivcami, ktorí sa rozhodli uskutočniť výstup, sa akoby zdvihne neprekonateľná vzduchová stena: zdá sa, že Kailás ich odtlačí alebo dokonca zhodí na dno.
Sú tu príbehy štyroch horolezcov, ktorí predstierali, že sú pútnikmi a robia koru – posvätnú púť okolo hory. V určitom okamihu tento rituál zanechali a vyrazili. Po chvíli sa k pútnickému táboru na úpätí hory vrátila štvorica špinavých, trpkých a úplne bláznivých ľudí so šialenými očami. Poslali ich na psychiatrickú kliniku, kde horolezci neuveriteľne rýchlo starli a zomreli menej ako o rok neskôr ako veľmi starí muži, ktorí sa nikdy nezotavili.
Je tiež známe, že v roku 1985 slávny horolezec Reinhold Messner získal povolenie od čínskych orgánov vyliezť na Kailás, ale neskôr bol nútený zanechať tento podnik z rozumných dôvodov. Niektorí hovoria, že mu bránili prudko zhoršené poveternostné podmienky, iní – že ten, ktorý dobyl všetkých 14 osemtisícoviek sveta, mal pred útokom na Kailás istú víziu...
Španielska expedícia, ktorá v roku 2000 získala za značné množstvo peňazí povolenie od čínskych úradov na to, aby túto horu pokorila, čelila veľmi reálnej prekážke. Španieli už založili základný tábor na úpätí, ale potom cestu zablokoval dav tisícov pútnikov, ktorí sa za každú cenu rozhodli zabrániť takémuto znesväteniu. Ich protest podporil dalajláma, OSN a niekoľko ďalších významných medzinárodných organizácií. Pod takým tlakom museli Španieli ustúpiť.
V septembri 2004 sa členovi ruskej akadémie prírodných vied, profesorovi Jurijovi Zacharovovi, podarilo bdelosť tibetskej verejnosti nejako uspať. Spolu so svojím synom Pavlom sa mu podarilo (bez povolenia orgánov) vyliezť na Kailás z juhovýchodu na značku 6200 metrov. Ale vrchol ešte nedosiahol. Zacharov to vysvetlil takto:
V noci sa Pavol zobudil a povedal, že na oblohe je úžasné svetlo prirodzenej elektrickej energie. Nechcel som úplne vyjsť zo stanu a nemal som silu, ale zvedavosť bola silnejšia – naozaj, každých 3 až 5 sekúnd sa na oblohe objavili guľaté svetlé záblesky, podobne ako tigle, ktorý Tibeťania vykresľovali v ikonografii – žiariace farebné sféry, veľkosti futbalovej lopty.
Je potrebné pripomenúť ďalší zaujímavý jav, ktorý je, z vedeckého hľadiska oveľa ťažšie vysvetliť – cez deň stačilo len zavrieť a otvoriť oči, pri pohľade na oblohu, a bolo jasne vidieť žiariace pruhy, ako obrovskú sieť, ktorá zakrýva všetko okolo a pozostáva zo stoviek – svastík. Tu je mystika, ktorú ak by niekto nevidel, neuveril by. Vo všeobecnosti sú to jediné nezvyčajné javy, ku ktorým došlo v Kailáse, s výnimkou prudkej zmeny počasia v čase výstupu.
Čím vyššie, tým horšie bolo počasie: snehová búrka, nárazy ostrého chladného vetra až zrážanie z nôh. Nakoniec sme museli ustúpiť.
-pokračovanie-
Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.
Zdroj: PARANORMAL NEWS
Preklad: Miroslava
Tento článok, ktorý sme pre vás preložili, má 648 slov.
Len vďaka Vašim darom môžeme ďalej prinášať informácie všetkým bezplatne a neustále sa zlepšovať. Ak chcete našu prácu oceniť a je to vo Vašich možnostiach,
prispejte prosím na ďalší chod portálu
Aktuálny STAV vidíte vľavo HORE
2401591699/8330 (DAR z SK) alebo 2401591699/2010 (DAR z CZ)
Číslo účtu pre dary zo Slovenskej republiky:
2401591699/8330 │ IBAN: SK5283300000002401591699 │ SWIFT (BIC): FIOZSKBAXXX │ │ Číslo účtu pre dary z Českej republiky:
2401591699/2010 │ IBAN: CZ4120100000002401591699 │ SWIFT (BIC): FIOBCZPP
Keď nemáte PAYPAL konto, prispejte cez bankovú kartu:
kliknite na DONATE a potom vo formulári na ›› Continue
Súvisiace:
Voda jako lidská bytost – zážitky z Tibetu
http://www.cez-okno.net/clanok/badanie/voda-jako-lidska-bytost-zazitky-z...
9.10.2013 vystúpili zrana na vrhol hory Kailas dvaja škotski horolezci formou prvovýstupu. Bol to Fowler a P. Ramsden. Dávam Vám uvedene na vedomie.
Odkiaľže odkiaľ čerpáte?
https://en.wikipedia.org/wiki/Mick_Fowler
tam to mate uvedene a najdete aj dalšie podrobnosti o uspešnom zdolani tejto hory....v tychto pribehoch sa vela prehana a pridava...
Ale tak no:) Veriť odslova doslova tomu čo je na Wiki nie je zrovna výhra:))
http://www.expedition.sk/clanky-azia/item/363-prvovystup-na-panensku-hor...
Ale no tak.....Je to všade na webe....stači troška hladať...mytus o tejto hore padol....
Všetci nakúpili na jednom mieste, nebolo to tak? ;) Samozrejme, že čo je na Wiki ľudia považujú za pravdu:) Ako veľmi si prajete, povedzme na stupnici 1-10, "zboriť mýtus" o tejto asi najposvätnejšej hore? ;) Milión?? :)))
Nikto ti nebrani strčiť hlavu do piesku a stale veriť že je tato hora nezdolana.....ale inteligentny človek chce objektivne informacie a nie myty. Ja som tomuto anonymovi vdačni ,odhalil klamstvo a nepresne informacie . Proste mytus padol....mame tu dosť dalšich zahad ....a tam je potrebne natočiť svoju pozornosť... oumuamua....
Takže milión:) Ašpirácie maximálne, ale kompetencia prakticky nulová. Ak to považuješ za vybavené, tvoja vec, natoč svoju pozornosť kam len chceš, vždy uvidíš to čo chceš vidieť a nájdeš si na to bezpochyby dôkazy:)
Oni tí horolezci spomínajú Kailash v Indii a ono to má patriť Čine - aj nadmorská výška nesedi
To akože je kopa posvätnych kopcov z rovnakym nazvom ? Zahady su zahadami dovtedy kym sa nerozluštia.....tak ako aj toto. Na tuto horu sa vyliezť da, nieje duta a nieje to pyramida....no a ? Je to krasny a užasny prirodny utvar a zasluži si obdiv .Padol mytus o nezdolatelnosti. Takto časom budu vysvetlene aj ostatne zahady ....ale dalšie pribudnu ...