Obrázok používateľa CEZ OKNO
Cudzinci z iného času spozorovaní na Zemi

KP.RU | Rádová fotografia z múzea Bralorne Pioneer Museum v kanadskej provincii Britská Kolumbia zhodila Internet. Začiatkom mája sa číslo odkazov na ňu priblížilo k 1,5 mil. A to dohromady za mesiac po náleze fotky vedychtivých občanov. Originálny snímok, ktorý sa stal takmer najrozšírenejším na svete, je vystavený na stránkach múzea ako exponát virtuálnej výstavy Their Past Lives Here. Čo zobrazuje? Pravdepodobne udalosť roku 1941 – otvorenie malomestského mosta South Fork Bridge, ktorý bol postavený ako náhrada za ten, ktorý odplavila povodeň. Uprostred zhromaždených stojí mladý človek. Vlastne aj priťahuje pozornosť internetovej spoločnosti a to svojím neobyčajným zjavom. Nie všetci no určite väčšina rozhodla, že tento mladík očividne nie je z tej doby ako okolití ľudia - ale z budúcnosti. A vydávajú jeho zostrih, tričko s tlačeným emblémom, sveter moderného strihu, prenosnú fotokameru a slnečné okuliare za modely 21. storočia. Vraj takýto vzhľad pred 70 rokmi v Kanade určite nebol bežný.

Dvaja „hostia“ sami priznali, že prišli z budúcnosti. Jeden je podozrivý


Snímku prezreli aj experti. Podrobili ju počítačovej analýze, ktorá porovnaním pozadia podozrivého objektu umožňuje preveriť, či bol použitý photoshop. Stopy „kopírovania“ neboli potvrdené. To znamená, že „cudzorodý objekt“ je pravý. Tento najmladší človek sa skutočne nachádzal uprostred zhromaždenia v momente vzniku snímky. To podľa stanoviska nadšencov svedčí len o jednom: cestovanie v čase je možné.

Podivín zo starej amatérskej fotky

Kým jedni rozmýšľali, na akom stroji času pricestoval, približne z ktorého časového obdobia a hlavne prečo, druhí vyjadrovali pochybnosti. Nedôverčiví skeptici začali skúmať mladíka pod lupou v snahe predsa len nájsť stopy zhody s rokom 1940. Fotoaparát? Firma Kodak napríklad už vtedy vyrábala dostatočne prenosné modely – skladacie, u ktorých sa objektív vysúval harmonikou. Zdá sa, že v rukách „cestovateľa“ je niečo podobné. No čo konkrétne nie je možné rozoznať.

Sveter mohla upliesť mama alebo babka. V tej dobe mnohí háčkovali. Posúdiť strih – do akej miery je moderný – je opäť ťažké. Celú postavu nevidíme.

Slnečné okuliare... Samozrejme, muži ich pred 70 rokmi skoro nenosili. A keď áno, tak nie takéto. Pozrite sa na ostatných zhromaždených – už žiadny človek v tmavých okuliaroch.

Ale samotný model... „Podozrivý“ má okuliare s koženým obložením na rúčkach prvkami chrániace oči proti vetru a bočnými lúčmi. Odborníci tvrdia, že podobné prevedenie bolo už koncom 30 – rokov minulého storočia bežné u alpinistov. Mimochodom alpinisti ctili aj pletené svetre.

Neprekonateľný problém vyvolalo tričko – zjavne bavlnené s vytlačeným emblémom. Podobnosť s tou dobou nebola zistená. Boli len svetre, opäť pletené s prišitými symbolmi.

Súhrn: z tých, ktorí videli tajomnú snímku a zareagovali na fórach, približne 60% predpokladá, že mladík pochádza z budúcnosti. Okolo 20% v ňom nevidí nič nadprirodzeného, aj keď priznávajú, že vyzerá ako čudák. Ostatní nevedia, čo si o tom majú myslieť.

Ja som z roku 2256


V decembri roku 2002 agenti FBI zatkli v New Yorku 44–ročného muža pre podozrenie z podvodu. Vraj pri hre na burze využíval informácie pre zasvätencov. Od manažérov spoločností, ktorí obchodovali s akciami, dostával finančné správy, vďaka ktorým mal veľký finančný úspech.

Disponujúc „počiatočným kapitálom“ celkovo 800 dolárov podozrivý za dva týždne zarobil 350 mil. Uskutočnil 126 obchodov – krajne riskantných, ale ako sa ukázalo nesmierne ziskových. Toto vyvolalo podozrenie Komisie pre trh s cennými papiermi USA.

Zatknutý sa predstavil ako Andrew Carlssin. Poprel obvinenia z trestného činu a povedal, že pracoval sám. A informáciu mal z... budúcnosti, odkiaľ vlastne aj prišiel na stroji času. Štartoval z roku 2256.

Taká je v skratke história „milionára z budúcnosti“, ktorá sa prvýkrát objavila v polovici marca roku 2003. O ňom písal Weekly World News a dokonca priniesol slová jedného z výskumníkov. Ten povedal, že pravdaže neverí básničke o stroji času, no jeho pokusy nájsť zmienku o človeku menom Andrew Carlssin neboli ovenčené úspechom. Vraj neexistuje žiadna informácia o tom, že existoval do decembra roku 2002.

Potom história dorazila na portál Yahoo so správami a začala sa šíriť po tisíckach stránok a blogov už bez zmienky o prameni. Mnohé fóra sa spestrili odozvami, vrátane maklérov z Wall Street. Podstata ich priviedla k tomu, že ani vďaka zasväteným informáciám nie je možné toľko utŕžiť. Takže „prišelec“ neklamal, prišiel z budúcnosti.

Podľa všetkého Weekly World News jednoducho vymyslel túto históriu. Vlastne vďaka podobným žartíkom je tlač slávna. Tí, ktorí verili v reálnosť Andrewa Carlssina o tom nevedeli. A pokladali za zdroj spravodajské servery.

História mimochodom pokračuje, hoci Weekly World News k nej už nemá žiadny vzťah. Niekto iný rozpráva, že vraj za zatknutého zložili zálohu do milióna dolárov. Ten vyšiel z väzenia a normálne sa stratil. A teraz neuveríte – skrýva sa v Kanade, v rovnakej provincii, v ktorej sa na fotku dostal „mladík z budúcnosti“.

A čo je rovnako zvláštne: na stránke Weekly World News neostalo ani stopy po Andrewovi Carlssinovi. Niet ho ani na Yahoo News. Všetky podrobnosti zostali len na kópiách a to vytvára podozrenie...

A ja som z roku 2036!


Meno Johna Titora je známe od 2. novembra 2000. Vtedy sa po prvýkrát objavil na Time Travel Institute – fóre nadšencov a teoretikov cestovania v čase. Prišiel pod nickom TimeTravel_0 a písal do marca 2001. Potom zmizol.

John oznámil, že rok 2000 mal po ceste. Zastavil sa pozrieť príbuzných na ceste „domov“ – do roku 2036.

Titor sa označil za amerického vojaka, ktorý sa zúčastnil vojenského projektu prenosu v čase. Rozprával, že bol vyslaný do roku 1975 za počítačom IBM 5100. Vraj je potrebný v budúcnosti kvôli dešifrovaniu počítačových kódov, nakoľko podporoval programovacie jazyky APL a BASIC.

Stroj času podľa Titora je vo vojenskom štýle. Najprv bol určený pre automobil Chevrolet Corvette s rokom výroby 1967, potom pre Geep z roku 1987.

„Americký vojak“ trúsil v pošte fyzikálne termíny týkajúce sa cestovania v čase a odpovedal na otázky. A referoval o významných udalostiach svojej minulosti a našej budúcnosti.

„Spomenul“, že v roku 2004 v USA začala občianska vojna a vyústila do celosvetovej jadrovej vojny. V roku 2015 vstúpilo do hry Rusko a zvíťazilo nad všetkými vrátane Európskej únie i Číny. Potom prišiel mier. Miesto USA vzniklo Americké federálne impérium.

John sa údajne úplne pomiatol. No tí, ktorí uverili v jeho „iný časový“ pôvod, ospravedlňovali dokonca aj takúto nadávku. Vraj časových línií môže byť veľa. V tej, ktorá je spojená s Johnom, sa udalosti mohli rozvíjať práve tak, ako to popísal. My sme jednoducho išli po druhej línii.

Ale poznatky cestovateľa čo sa týka IBM 5100 sa ukázali presné. Odborníci tvrdia: tie podrobnosti o tejto mašine, ktoré Titor oznámil v roku 2000, boli známe až v roku 2007. Toto posilňuje pozíciu „vojaka“ a ničí to, čo neuvážene povedal – že v roku 2036 fotoaparáty nebudú digitálne ale filmové.

Titorovi verilo nie menej ako tisíc užívateľov internetu, keď s ním komunikovali. A mnohí veria doteraz. No a? Existuje skutočne veľa ľudí, ktorí veľmi túžia, aby cestovanie v čase bolo reálne.

Vladimir Lagovskij

Zdroj: kp.ru

Preklad: Danica U.

exkluzívne.cez.okno

máj 20, 2010 15:24 popoludní
 • krát komentár

14 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymmáj 20, 2010 17:00 popoludní

  Komentár: 

  U toho človeka stmyy okuliarmy mi pripada ako keby na tom tričku mal pismeno "M". Nezda sa i vam ?! :)
  Len by ma zaujimalo prečo mal vlasy vtom starom štyle ked oblečenie je moderne a ako vydno tak tem pulover mal naschval prehodeny aby moc nekričal !

 2. Obrázok používateľa Kybernaut
  Kybernautmáj 21, 2010 01:00 dopoludnia

  Komentár: 

  Weekly World News je málo dôveryhodný zdroj, čítaval som niekedy český Blesk alebo našu Bosorku, samé keci tam boli. Moc dôveryhodne mi nepripadá tento článok, jedine tá posledná veta "Existuje skutočne veľa ľudí, ktorí veľmi túžia, aby cestovanie v čase bolo reálne." mi je sympatická.

 3. Obrázok používateľa Marek76
  Marek76máj 21, 2010 12:27 popoludní

  Komentár: 

  Když si odmyslím ten pletený svetr navrchu, tak si to "M" na spodním svetru dokážu představit jako klikatý vzor kolem celého trupu...

 4. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymjún 18, 2010 12:54 popoludní

  Komentár: 

  A ten človek sa líši od ostatnách vekom. Na snimke sú starší ľudia. Od všetkých je o hlavu väčší. Žeby zlá fotomontáž ?

 5. Obrázok používateľa aj0
  aj0september 29, 2010 20:05 popoludní

  Komentár: 

  Mas pravdu. pani, ktora je pred nim, je v rovnakej vzdialenosti od fotoaparatu autora tohto zaberu, a predsa ma o tretinu mensiu hlavu, ako nas "podozrivy". Ma ju dokonca o nieco vacsiu, ako pani po jeho lavici, ktora je "k nam" este blizsie. To je jedine, co je na snimke podozrive.
  Uces je dobovy, rovnako ako vrchny sveter. Ak by nim chcel maskovat ten pod nim, sotva by si ho rozopinal do takej miery. Ako tu kolega tvrdi, vyzera to na normalny cikcakovity pleteny vzor, nic nedokazuje ze to je potlacene pismeno M. Okuliare tohto typu, ako sme sa dozvedeli, mali vtedy alpinisti. Preco by ich nemohol mat aj clovek na fotke. Snad neboli zakazane nosit na ulici. Ked si obujem v zime alpinisticke ci vojenske topanky, alebo hodinky, nikomu sa nebudem zdat ako "podozrivy". To, co je udajne fotoaparat z buducnosti, moze byt cokolvek. Udajny popruh na krk neprekryva sveter, teda moze to byt aj nejaka cast oblecenia. Samozrejme, teoreticky to popruh byt moze, ale aky zmysel by malo, aby siel z krku pod sveter a na spodu zase von aj s fotoaparatom. Na kompaktny fotak to je aj na dnesnu dobu pomerne velke, nieto este na buducnost. Skor mi to pripomina jednooku zrkadlovku typu Flexaret, ktore sa vtedy pouzivali. Nieco podobne moze mat aj ten pan vpredu.
  Proste nic nevysvetlitelne. Ale kto chce psa bit, palicu si najde.

 6. Obrázok používateľa Ahim
  Ahimmáj 20, 2010 20:30 popoludní

  Komentár: 

  Čas nie je dôležitý, dôležitý je život.

 7. Obrázok používateľa Leftie_SK
  Leftie_SKmáj 20, 2010 23:00 popoludní

  Komentár: 

  Pozorovateľ z Fringe? ;-)

 8. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymmáj 21, 2010 01:19 dopoludnia

  Komentár: 

  Čas stojí, to my sa pohybujeme a meníme v čase. Existuje iba prítomnosť. Iba v myšlienkach dokážeme vidieť budúcnosť a vrátiť sa do minulosti. A ak funguje zákon príčiny a dôsledku, tak dôsledok sa nemôže vrátiť pred príčinu. Život nebeží ako film, ktorý sa premieta v čase a kde sa dá niečo vsunúť alebo odobrať. Život je nekompromisný, čo sa stalo už sa neodstane.

 9. Obrázok používateľa sanngetal
  sanngetalmáj 21, 2010 10:13 dopoludnia

  Komentár: 

  děláte z komára velblouda, tyhle brýle se nosili už od 30. let 20. století. Nemáte žádný důkaz že triko je potisknuté, spíš mi podle lemů přijde pletené. A navíc cestování zpět v čase není možné, jde "cestovat" pouze vpřed, takže je to buď Atlanťan, nebo příslušník kanadské armády na opušťáku(ty brejle se používaly hlavně v armádě).

 10. Obrázok používateľa Iva
  Ivamáj 21, 2010 10:19 dopoludnia

  Komentár: 

  To je totalna blbost, ten mladik na fotke ma nemoderny uces, okuliare stareho typu a sveter zodpoveda tej dobe. mozno tricko ma pribuzne dnesnym, ale nie je to nic neobvykle. ludia uz pisu uplne bludy, a chcu mat senzaciu za kazdu cenu,´. to je moj nazor.

 11. Stránky

 

 

Top