Obrázok používateľa CEZ OKNO
Zaslúžiš si Seba (Návrat dnu, časť 3)

NÁDEJE A SNY

S tretím dielom série prichádza otázka „Ako ďalej“ a „Prečo vlastne?“

Pochopiteľne. Obzvlášť v tejto dobe, ktorá prehnane vyčerpáva našu pozornosť, je jednoduché stratiť svoje ciele a ideály z dohľadu. Blikajúci bilboard naľavo, siréna napravo, plný mobil správ a štyri ranné budíky...
To dá zabrať každému.

Keďže ste čitateľom nášho magazínu, istotne ste už zachytili termín „Nástenka vízii.“

O nej sa však budeme rozprávať iba okrajovo, keďže existujú mnohé iné spôsoby, ktoré sú jednak efektívnejšie, a druhak nie sú omieľané dookola a dookola. Keďže, hej, súbor papierikov na chladničke asi ťažko niečo zmení, ak k tomu nepridáme štipku aktivity.

Dačo okrem mýtickej nástenky?!

Samozrejme. Obrázky na stene sú len jednou maličkou fazetkou toho, ako viete smerovať vašu myseľ. Žiaľ, ako sú populárne, tak sú aj málo efektívne.
Tým, že je celý proces pasívny (iba sa dívate a poviete si „ok“), nedochádza ku žiadnej vnútornej zmene.
Preto je oveľa vhodnejšie písanie, ktoré v tejto sérii môžte vidieť často.

Pri písaní totiž mozog zapisuje a vníma oveľa viac. Taktiež musí byť skutočne sústredený, aby vám umožnil napísať správne tvary písmen a podobne. Aj preto je písanie rukou v tomto efektívnejšie, než ťupkanie do klávesnice.

Písanie ešte umožňuje priamu obchádzku systémov mozgu „To je výmysel.“ Keďže hlavnú časť hlavy zamestnávate písaním a druhá sa venuje rozvíjaniu predstáv a zamýšľaniu sa nad vašimi ideálmi a víziami, nič neruší ten skvelý transformačný efekt.

Ešte lepšie však je, že spojením vizualizácie a sústredenej aktivity učíte váš mozog (a tým pádom vás,) že je normálne vyvíjať úsilie smerom k tomu, čo reálne chceme.
Cool, však?

Hľadanie zmyslu

Akákoľvek započatá činnosť, najmä ak sa jedná o zmenu, vyžaduje istý základ. Bez základu, ktorým môže byť ideál, cieľ alebo vízia do budúcna, neudržíme úsilie v tej činnosti.
Tento jav môžme najčastejšie pozorovať v januári. Ľudia chodia do fitcentier preto, lebo si myslia, že by mali.
To ale nemá nič s ich vnútrom, tak po pár dňoch a prinajlepšom týždňoch to celé padá.

Ak sami nevnímate akýkoľvek zmysel za danou vecou, je zbytočné ju vykonávať. S takým mindsetom aj tak nepríde úspech, a nebude to ani zábava.
Môžme ostať pri tom cvičení. Môžte to robiť iba tak pre zábavu a odreagovanie každý deň po práci, kedy si nabudíte telo, nakreslíte hrubú čiaru za pracovnou časťou dňa a dodáte telu nových síl.
Nepotrebujete mať fotky vyšportovaných ľudí na stene, keďže vás to nezaujíma. Vy sa tým bavíte a aktívne oddychujete. Tam to končí. Tým pádom sa vám aj viac darí, viac experimentujete, beriete to s nadhľadom a nemôže sa vám stať, že akokoľvek pôjdete proti vášmu telu a jeho možnostiam. Dôležitá je pre vás zábava!

Ďalšou skvelou správou je to, že 10-35 minút takejto zábavy denne bohato stačí aj na znateľné zdravotné výsledky!

Podobný princíp môžme využiť pri úplne všetkom. Zmysel nemusí byť iba nejaký konkrétny cieľ, peňažný obnos, číslo priateľov na narodeninovej oslave či nejaký výsledok, pri ktorom strnulo zamietame akékoľvek odchýlky.

Zmysel v činnosti môže byť len ten, že vám pomáha si oddýchnuť a zároveň tým pre seba dačo spravíte, ste aktívny. Zmysel môže byť iba potešujúci pocit, ako napríklad vnútorná harmónia pri staraní sa o kvety.
Akonáhle vás daný pocit napĺňa, buduje sa stabilná základňa pre pokračovanie v danej činnosti. Veď predsa, človek je tvor emocionálny. A aj keď logika je skvelá vec, väčšine z nás nie je až tak blízka vo vnútornej sfére.

Vízia – formovanie budúcnosti

Bez vízie môžme chodiť stále dookola, a ani si to nevšimneme.

Najjednoduchšie nájdenie vízie presne pre nás je, že... si vymyslíme ideálnu budúcnosť-prítomnosť, ktorá s nami zároveň vnútorne rezonuje.
Teraz tu nejde o také tie ciele typu „Mal by som“ ako napr. Svaly po strop, peňazí sa vagón a 3 domy. Taktiež skúste nemyslieť na „čo ak...“ a „moja teta chce/očakáva odo mňa toto...“
Ide tu o vás, o vaše vnútro a to, čo vnútri dnu cítite, že je pre vás možné. Aký je ten život, ktorý vás napĺňa? Ten, v ktorom sa skutočne cítite, že ŽIJETE?

Cvičenie: Ideálny deň

Áno zlatíčka, ďalšie písanie. Toto konkrétne cvičenie doporučujem robiť každý deň a potom raz za týždeň, aby ste stále mali čerstvý ukazateľ smeru. Veď čo iného je život, než činnosti, ktoré robíme počas dňa?

Tákže, ľudia zlatí, ideme na to. Odpovedajte z duše, priamo zo srdca. Nechajte von vyjsť celú odpoveď, tak ako vyjsť chce. Akonáhle odpoviete na otázku, znova sa ju spýtajte a choďte hlbšie. Prežívajte toto písanie. Pravdepodobne sa stane, že si zároveň začnete aktívne vizualizovať – a to je dobre.

1. Dávam si povolenie tvoriť svoj ideálny deň a život?
2. Ako ráno začínam deň? Ako sa budím, prípadne s kým?
3. Čo robím hneď po zobudení? Mám aktívne rána kedy na sebe pracujem, alebo pohodové a progress príde postupne?
4. Ako prebieha môj ideálny deň?
5. Ako sa stravujem?
6. Ako sa obliekam? V čom mi je pohodlne A cítim sa v tom famózne?
7. S kým sa stretávam, ak sa stretávam?
8. Ako vyzerá môj domov? Je tam chaos, poriadok, aké farby a estetika prevládajú?
9. Aké aktivity pre seba robím v ideálny deň?
10. Ako prebieha môj večer?
11. Kedy, ako, a čo večeriam?
12. Ako trávim čas pred spánkom? Prácou na sebe, časom s rodinou, či meditáciou?
13. O koľkej idem spať, a ako zaspávam?
14. Na čo sa teším na zajtrajší, taktiež ideálny, deň?
15. Ako z dneška vytvorím o trochu viac ideálny deň?

Čo s tým?
Jednoducho. Porovnajte si váš ideálny deň a váš terajší deň.
Kam viete vložiť čo najviac z vášho ideálneho dňa do dní bežných?

„Nemám čas“

Hlúposť, a ešte k tomu korunovaná. Každý z nás má presne 24 hodín denne. Mínus 6 až 8 hodín denne na výdatný spánok.
Rozloženie vášho času je, zas a znova, IBA VAŠOU VOĽBOU.
Často býva problémom, že si vôbec ale že VÔBEC nevážime svoj čas. Neviem, či ste túto možnosť zvážili – ale rozhodne môžte odmietnuť robiť zbytočnosti pre ľudí, na ktorých vám ani nezáleží (alebo pri ktorých viete, že by pre vás horko-ťažko preložili nohu cez nohu.)
Nikto vám nemôže čokoľvek vyčítať.

Takto získaný čas lepšie využijete čítaním rozprávok pre vaše deti, alebo príjemným časom stráveným či už s rodinou, priateľmi, alebo prácou na sebe. Aj obyčajná prechádzka má vyššiu dôležitosť, ak vám robí radosť a prospieva na duši.

Týmto sa pekne dostávame ku nasledujúcej téme;

3 Prvé Kroky k Sebaúcte

Porozprávam tu o najjednoduchších, základných veciach, ktoré prospievajú každému. Prospejú aj vám, ak ich zakomponujete do vášho života v tej správnej miere a forme.
Tá je, samozrejme, iba na vás.

1) Povedzte NIE
Samozrejme. Ak to s vami nerezonuje, pokúste sa to vyradiť. Vybavené.
! Pozor – nerezonovať je odlišné od „nechce sa mi.“ To je len ohavná lenivosť, je tam obrovský rozdiel. Tak či tak, na to, čo vám neprospieva vždy môžte povedať nie.
Máte právo rozhodovať o svojom živote, aj keď možno máte dojem, že nie. To právo viete využiť každú sekundu.
Navyše, vždy sa dá prísť ku kompromisu.

2) Urči si Hranice
Viaže sa na prvý krôčik. Určovať si hranice, čo spravíte pre cudzích ľudí. Najmä, čo sa týka láskavostí, požičiavania a podobných vecí. Taktiež doporučujem mať hranice aj na to, nakoľko vedia ostatní ovplyvniť vaše emócie.
Áno, aj tie sú iba vo vašich rukách a zvádzanie ich zmien na ostatných je vedomým odmietaním vašej vlastnej moci a hodnoty.

3) Denne venuj 30 minút IBA Sebe
Čo viac k tomu dodať? Rob 30 minút denne čokoľvek ťa baví a pri čom sa aktívne zrelaxuješ. Kniha, beh, hranie sa so psom, štúdium, prechádzka, upratovanie (áno, z toho môže byť mindfulness meditácia), opravovanie – tuná sa medze skutočne nekladú.
Sami viete najlepšie, aké máte záľuby a čo vás vnútorne najlepšie upokojí a zharmonizuje.
Podstatná je pol hodina denne, keďže pri všetkom ide predovšetkým o pravidelnosť. Ak si denne vyhradíte 30 minút, každý deň, o pár týždňov si všimnete obrovské pokroky vo vašom vnútornom cítení a aj v reagovaní na vonkajšie podnety.

Ďakujem za pozornosť, verím, že vás tento článok obohatil! Na budúci týždeň prichádza finále, štvrtý diel, kde nasmerujeme našu pozornosť ešte viac dovnútra. V mene vás a všetkého, na čo máte ako bytosť právo.

Prajem príjemný deň!

Malgery Aldaine

›› malgeryaldaine.com

exkluzívne.cez.okno


Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.›› PÍŠEME:)

AJ VY?

›› POŠLITE NÁM TO;)


Súvisiace:

DUŠA
https://www.cez-okno.net/dusa

Seriál: SLOVO DO ŽIVOTA
https://www.cez-okno.net/rubrika/serial-slovo-do-zivota


február 24, 2019 01:13 dopoludnia

 

 

Top