Obrázok používateľa CEZ OKNO
Zastúpenie v parlamente stále v nedohľadne

„Medové motúzy“, by sme mohli nazvať sľuby predsedníčky maďarského Parlamentu, ktoré zazneli na „Fóre maďarských národných a etnických menšín“. Parlamentné zastúpenie menšín zakotvené v maďarskej Ústave nie je od r. 1992 naplnené a zrejme tak skoro ani nebude! Demokratickej Európe to ku podivu nevadí. Žiadna z materských krajín týchto menšín tento deficit demokracie v Európskom parlamente permanentne nepranieruje! Vrátane Slovenska.Predsedníčka parlamentu Katalin Szili zvolala tieto dni prvé zasadnutie „Fóra maďarských národných a etnických menšín“. Pani Sziliová hovorila o „novom letopočte“ vo vzťahoch parlamentu k 13 menšinám krajiny. Možno sa zdá, že vytvorenie tohto Fóra znamená krok vpred, otázka o parlamentnom zastúpení menšín však zostáva naďalej otvorená.

Otto Heinek, predseda krajinskej samosprávy nemeckých Maďarov, pripomína v rozhovore z budapeštianskymi novinami to, že sa pritom jedná o porušenie ústavy. Parlamentné zastúpenie menšín je zakotvené v Ústave, avšak od r. 1992 sa strany nevedia dohodnúť na tom „ako“. Heinek je presvedčený, že táto otázka nebude môcť byť riešená dokonca až do 2014. Musí byť totiž reformovaný volebný zákon – s požadovanou dvojtretinovou väčšinou. V súčasnej vnútropolitickej situácii, jeden rok pred nasledujúcimi parlamentnými voľbami, sa s tým určite nedá rátať.

Heinek požaduje otvorenosť

Heinek, hovorca druhej najväčšej menšiny po cigánoch, žiada jasno od strán: tieto by sa mali otvorene vyjadriť, či sú pripravené riešiť túto záležitosť alebo nie.

Heinek zároveň považuje založenie nového Fóra za užitočné. Medzi iným sa plánuje, že zástupcovia menšín sa budú môcť zúčastňovať na zasadnutiach parlamentných výborov s poradenským hlasom. To značí, že pri mimoriadne dôležitých otázkach pre menšiny, ako je rozpočtová politika, vzdelávanie, alebo zahraničná politika, môžu predkladať svoje želania.

Dúfa sa na všeobecnú podporu

Fórum má zasadať dvakrát ročne za predsedníctva predsedu parlamentu a za účasti všetkých frakcií. Už na ustanovujúcom zasadnutí boli účastní vedúci parlamentári všetkých frakcií. Ako zdôraznil Heinek, bol to aj jeden z predpokladov: menšiny sa chcú držať na dištanc od straníckych bojov a dúfajú na všeobecnú podporu svojich požiadaviek.

Autor: András Heltai-Hopp

Parlaments-vertretung in weiter Ferne

http://www.budapester.hu/index.php?option=com_content&task=view&id=4346&...

Zdroj: protiprudu.info


Rubriky: 
máj 05, 2009 12:15 popoludní

 

 

Top