Obrázok používateľa CEZ OKNO
Sódovka a polotovary urýchľujú starnutie organizmu

KP.RU | Sýtené nápoje a polotovary obsahujú veľké množstvo fosforečnej kyseliny, ktorá môže urýchľovať starnutie organizmu. Fosforečnany sa pridávajú do nápojov, aby vyvolali reakciu s hydrouhličitanom sodným a docielili vylúčenie uhličitého plynu. Okrem toho sa používajú ako konzervačné, aromatizačné a zlepšovacie prostriedky vonkajšieho vzhľadu pekárenských výrobkov, produktov z mäsa a syrov.

Pracovníci zubného lekárstva Harvardskej univerzity (USA) sa rozhodli vyjasniť, ako vplývajú fosfáty na naše zdravie. Urobili experimenty na myšiach.

Zvieratá podelili do 3 skupín:

- u jednej vylúčili gén KLOTHO, absencia ktorého vyvoláva kumuláciu fosforečnanu v organizme hlodavcov do toxickej úrovne;

- druhú zbavili dvoch génov – KLOTHO a NaPi2a, čo viedlo k zníženiu koncentrácii fosforečnanov;

- tretej tiež chýbali dva gény, ale tieto myši kŕmili potravou s vysokým obsahom fosforečnanov.

Zástupcovia:

- prvej skupiny prežili od 8 – 15 týždňov,

- druhej 20 týždňov

- a tretej 15 týždňov.

Toto umožnilo vedcom vyvodiť záver, že sú fosforečnany pre myši toxické: oni nielen urýchľujú proces starnutia, ale aj vyvolávajú ochorenia súvisiace s vekom, takých ako chronická ľadvinová nedostatočnosť.

Pravdepodobne podobným spôsobom fosforečnany vplývajú aj na iných cicavcov vrátane človeka. Ale toto ešte len bude nutné dokázať.

Sveta Kuzina, 29. 4. 2010

Zdroj: blog.kp.ru

Preklad: Danica U.

exkluzívne.cez.okno

Sekcie: 
apríl 29, 2010 13:53 popoludní

 

 

Top