Obrázok používateľa CEZ OKNO
Vedci zverejnili „mapu smrti“

Погода@Mail.Ru | Americkí vedci zverejnili „mapu smrti“, zostavenú na základe mnohoročných pozorovaní, prvýkrát spojených do jedného celku. Tento zvláštny dokument svedčí o tom, že najsmrtonosnejším prírodným javom je pre obyvateľov USA teplo – práve to zabíja Američanov častejšie než zemetrasenie, lesné požiare, uragány, chlad či snežné búrky. Výskumníci nezostavili mapu z čistej zvedavosti – dúfajú, že štúdia pomôže lepšie organizovať záchranné služby. V súlade so štatistickými údajmi predstavuje práve teplom vyvolaná smrť 19,6%. Príčinou sa zdajú byť prírodné kataklizmy. 18,8% pripadá na letné búrky, 18,1% na mráz a len menej ako 5% na zemetrasenia, lesné požiare a uragány spolu.


Za najnebezpečnejšie pre bývanie sú označené južné štáty (od North Carolina po New Mexico), pre ktoré je horúce počasie príznačné. Colorado, Wyoming, Montana, Južná a Severná Dakota sa tiež dostali na „čierny zoznam“ kvôli nečasom a veľkým výkyvom teplôt.

Bádatelia predpokladajú, že na formovanie takej mapy nemalou mierou vplýval aj vývoj súčasných technológií. Konkrétne práve vďaka výstavbe budov odolných voči zemetraseniu sa značne zmenšil počet obetí zemetrasenia, čo spravilo Kaliforniu dostatočne bezpečným štátom. Možnosť predpovedať uragány a tropické búrky, aj včasná organizácia evakuácie obyvateľstva, dovolila znížiť číslo postihnutých osôb dôsledkom živelných pohrôm.


V Rusku, podľa nedávno zverejnených údajov, dôsledkom prírodných katastrof na vysokom stupni trpí obyvateľstvo Jakutska, Stavropoľský aj Krasnodarský kraj, Prímorie. Podľa obyvateľov krajiny väčšie nebezpečenstvo než teplo predstavuje chlad - silné mrazy sú časté na väčšine územia. Každoročne na následky podchladenia umiera viac ako 1,5 tisíc ľudí, z ktorých väčšinu predstavujú muži starší ako 20 rokov.

Zdroj: pogoda.mail.ru

Preklad: Danica U.

exkluzívne.cez.okno

Sekcie: 
máj 06, 2010 12:11 popoludní

 

 

Top