Obrázok používateľa CEZ OKNO
Zrekonštruovaný chrám Nočného slnka kráľovnej Hatšepsut bol sprístupnený

Od smrti kráľovnej Hatšepsut sa Zem otočila okolo vlastnej osi približne 1,2 milión krát, no jej nasledovníkom sa ani zďaleka nepodarilo vymazať ju z histórie. Ešte aj dnes, skoro 3500 rokov po jej smrti, sa snažia odborníci oživiť spomienku na túto panovníčku starovekého Egypta rekonštrukciou a renováciou rozľahlého chrámu v tébskej nekropole neďaleko mesta Luxor.


Vo februári 2015 úrady sprístupnili časť jej chrámu, na ktorom nedávno dokončili stavebné práce – chrám Nočného slnka, kde starovekí kňazi vzývali mocné slnečné božstvá starého Egypta – okrem iných aj bohov Ra a Amon-Ra.


Poľskí a egyptskí archeológovia spolu s miestnymi úradmi slávnostne otvorili komplex Slnečného kultu
v chráme Hatšepsut, ktorý zrekonštruovali poľskí reštaurátori

Hatšepsut bola najdlhšie vládnúcou faraónkou známa ako „žena, ktorá bola kráľom“. Egyptská ekonomika za jej vlády prekvitala. Nariadila výstavbu a opravu mnohých budov, pamätníkov či chrámov. Po jej smrti sa však nasledovníci trónu snažili vymazať akúkoľvek zmienku o nej zo zemského povrchu, no tieto pokusy iba podnietili túžbu moderných civilizácií spoznať ju viac.


Kráľovná Hatšepsut, ktorá vládla Egyptu pred približne 3500 rokmi

Jej budovy sa považovali za impozantnejšie ako tie, ktoré postavili jej predchodcovia, a preto si ich veľa jej nasledovníkov chcelo privlastniť. Najpozoruhodnejšou z budov kráľovnej Hatšepsut je určite zádušný chrám v komplexe Dér el-Bahrí vybudovaný na západnom brehu rieky Níl a považuje sa za jeden z najväčších architektonických divov starého Egypta.

Miestne úrady spolu s poľskými a egyptskými archeológmi nedávno slávnostne otvorili časť chrámového komplexu, ktorú zrekonštruovali poľskí odborníci a reštaurátori.

„Pokúsili sme sa obnoviť pôvodný vzhľad nádvoria Slnečného oltáru. Údajne sa na ňom nachádzal obetný stôl a dva obelisky,“ píše sa na stránkach ›› Science & Scholarship in Poland (Veda a vzdelanosť v Poľsku), ktoré citujú tlačovú správu.

Na stránke sa uvádza, že „Slnečný kult tvorí skupina miestností v severnej časti hornej terasy, ktorá pozostáva z kaplnky Nočného slnka, nádvoria Slnečného oltára a svätyne boha Anubisa. Je to miesto uctievania boha Amon-Ra, ale aj boha Raharachteja a Atum-Amuna, predstavujúcich ďalšie dve podoby slnečného božstva. Kaplnka Nočného slnka sa nachádza vo východnej časti komplexu a predstavuje myšlienku znovuzrodenia slnka na východnom horizonte, kde sa vynorí z podsvetia po nočnej plavbe na člne. Ozdobné skulptúry v kaplnke znázorňovali jeho nočnú púť. Oltár je podľa egyptských zvykov umiestnený na otvorenom priestranstve, aby sa životodarné lúče slnka k nemu dostali bez prekážok. Počas obradu kňazi vystúpili po schodoch až na vrchol oltára, kde ponúkli slnku obeť.“

Hatšepsut zomrela pred dovŕšením päťdesiatich rokov okolo roku 1458 p.n.l. – dvadsaťdva rokov po prevzatí faraónskeho žezla. Pochovali ju v Údolí kráľov medzi kopcami za Dér el-Bahrí. Spolu s ňou premiestnili do hrobky aj sarkofág jej otca, aby mohli odpočívať v pokoji bok po boku. Po smrti Hatšepsut si trón nárokoval jej nevlastný syn Thutmose III., ktorý vládol tridsať rokov po jej smrti. Thutmose požadoval, aby boli zničené všetky dôkazy o vláde Hatšepsut. Postaral sa o to, že zo všetkých chrámov a pomníkov zmizla jej kráľovská podobizeň. Pravdepodobne chcel zničiť dôkazy o tom, že Egyptu vládla mocná žena. Preto až do roku 1822 n.l., kedy bolo rozlúštené hieroglyfické písmo na stenách Dér el-Bahrí, vedeli odborníci o Hatšepsut len veľmi málo.

Po objavení dôkazov o jej živote sa dlho uvažovalo nad miestom jej posledného odpočinku. V roku 1902 archeológ Howard Carter našiel jej sarkofág, no bol prázdny. O mnoho rokov neskôr začal doktor Zahi Hawass hľadať múmiu Hatšepsut. Prehľadal niekoľko hrobiek a napokon našiel ženskú múmiu bez zubu, ktorej dokonale pasoval zub nájdený v sarkofágu. Prebehlo niekoľko testov a vďaka pokroku v modernej forenznej vede sa v roku 2007 preukázalo, že sa skutočne jedná o múmiu Hatšepsut. Teraz je oveľa slávnejšia ako jej syn, ktorý sa ju snažil vymazať z histórie.


Pozostatky kráľovnej Hatšepsut identifikované 28. 5. 2007 –
Kľúčom k vyriešeniu jednej z najväčších záhad starého Egypta sa stal DNA test jediného zubu

Mark Miller

http://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology/reconstructed-te...

© Ancient Origins, Všetky práva vyhradené

Preklad: Homer

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Hatšepsut
http://www.cez-okno.net/hatsepsut


Sekcie: 
marec 14, 2015 20:33 popoludní

 

 

Top