Pred 2200 rokmi pár šikovných etruských rúk vytvoril dosku, ktorá sa stala kľúčom k tejto pozoruhodnej civilizácii. Tento jedinečný bronzový artefakt je známy ako Tabula Cortonensis a okrem toho, že pomohol pri dešifrovaní strateného jazyka – ak čítate medzi riadkami – obsahuje aj nevypovedané tajomstvá etruskej civilizácie.
V Taliansku odhalili nevyplienenú etruskú hrobku so sarkofágmi a pokladmi
Archeológovia urobili zriedkavý nález blízko malého mestečka Città della Pieve, vedľa Perugie v Taliansku – objavili 2400 rokov starú zapečatenú a nedotknutú etruskú hrobku. Pohrebná komora obsahuje sarkofág a množstvo predmetov, poskytujúcich fascinujúci pohľad na záhadnú civilizáciu, ktorá zmizla asi pred dvomi miléniami.
Etruskovia v skratke
„Etruria – dvojča Grécka v diele európskej civilizácie...“
George Forrest
Kmeň Etruskov dlho pokladaný za záhadný a zvláštny obýval severozápadnú časť dnešného Talianska, ktorá zodpovedá oblasti súčasne známej ako Toskánsko. Najväčší rozkvet zaznamenávame medzi 7. a 4. storočím pred Kr. Etruskom sa ako kmeňu nikdy nepodarilo centralizovať vládu a preto skôr môžeme hovoriť o dvanástich etruských mestách, ktoré sa rozliehali po celej Toskánskej oblasti. Medzi tieto mestá patrí napríklad Tarquinia či Cerveteri, spojené boli len do akéhosi zväzku. Mestá boli však veľmi dobre opevnené a nachádzali sa na strategických lokalitách.
Podzemní pyramidy Etrusků
Před čtyřmi lety italští archeologové zjistili, že v rámci středověkého města Orvieto se nachází komplex podzemních pyramid. Nicméně, výzkumník Claudio Bizzarri smutně řekl: "Problém je, že nevíme, jak daleko musíme kopat, abychom se k nim dostali."