Kamenné koule v Bosně

Byly kamenné koule v Bosně uměle vyrobeny, nebo je to jinak? V Bosně bylo objeveno 40 kamenných koulí. Největší nálezy jsou u města Zavidoviči, které navštívila expedice WM magazínu. Cestou jsme se setkali s autorem projektu Bosenské údolí pyramid, Dr. Samem Osmanagičem, který nám poskytl krátký rozhovor.

Záhadné obří koule z Kostariky

VEĽKÁ EPOCHA | Když dělníci z firmy United Fruit Company začali ve 30. letech minulého století mýtit kostarickou džungli, aby zde založili banánovou plantáž, objevili něco zvláštního. Narazili na početné kamenné koule. Některé z nich byly hodně velké a jen tak si seděly v džungli.

Šesť záhadných objavov, ktoré súčasná veda nedokáže vysvetliť (#3 Obrie kamenné gule v Kostarike)

Kamenné gule na Kostarike predstavujú súbor viac než 300 kamenných guľovitých útvarov na Kostarike nachádzajúcich sa hlavne v oblastiach Diquis Delta a Isla del Cano. Miestne sú známe pod názvom Las Bolas. Gule sú obyčajne prisudzované zaniknutej Diquiskej kultúre a sú niekedy aj označované názvom Diquiské gule. Tieto skalné útvary sú najznámejšími v celej Istmo-kolumbijskej oblasti. Gule sa pohybujú v rozmedzí veľkosti od niekoľkých centimetrov až cez dva metre (6,6 stopy) v priemere a dosahujú váhu až 15 ton.

Top