Nanoroboti môžu v budúcnosti liečiť choroby

Aj keď je táto technológia stále vo vývoji, podľa jedného z vedúcich inžinierov by sa mohla dať použiť už za štyri až päť rokov. Mikroskopickí roboti by mohli za pár rokov vyhľadávať a ničiť choroboplodné zárodky ešte pred vypuknutím choroby samotnej...

Nanočástice: Technologický zázrak, nebo hrozba pro lidské zdraví?

Česká republika vyniká ve vývoji nanotechnologií. Úspěchy v oblasti nanovláken se na mezinárodní úrovni může chlubit nejen například Nanocentrum Technické univerzity v Liberci, ale i řada ústavů Akademie věd ČR a vysokých škol. Nanočástice jsou všude okolo nás: používají se při výrobě kosmetiky, sportovních potřeb, ve stavebnictví i v potravinářství.

:::film::: Trans-Formation (titulky CZ)

"...Země, náš domov - planeta překypující životem. Místo velké krásy a velkého údivu. Svět, ve kterém se spojuje ekosystém v rámci dalšího křehkého ekosystému a vytváří komplexní a jemně vyváženou síť života. Sympatická síť, v rámci které harmonický stav každého organismu, závisí zcela na stavu zbytku. Síť, ve které přežití každého jemného vlákna, spočívá na jeho symbiotickém vztahu k životnímu prostředí, ve kterém existuje. Samozřejmě, pavučina života byla vždy křehká, a přesto, tisíciletí to fungovalo perfektně, protože jako všechno v něm, mělo svoje jedinečné místo a jedinečný účel. V této pavučině přebývá také lidstvo..."

Stránky

Top