Ako sa pije čaj po očovsky...

MÁTE RADI ČAJ, DOBRÝCH ĽUDÍ A SKVELÚ ATMOSFÉRU? TAK POTOM ROZHODNE ČÍTAJTE ĎALEJ!
Súťažilo sa v troch kategóriách: ´Čajový kvíz´, ´Čajovňa roka´ a ´Zásielkový obchod roka´
Večerom sprevádzali manželia Ondejčíkoví, Maokova hudba a obrázky čajových záhrad sveta. Dlho, veľmi dlho sa nám nechcelo prerušiť ticho. Čaj voľne pre všetkých a tombola tak bohatá, že asi nik neodišiel s prázdnymi rukami. Hlavné ocenenie - putovná soška Čajomila, ktorou je každý rok ocenená najväčšia osobnosť, alebo čin v čajovom svete, už má svojho držiteľa...

Delenie čaju

Pri zbere rozdeľujeme čajové lístky na: jemný fleš, stredný a hrubý fleš. Všeobecne platí, že čím je fleš jemnejší, tým je čaj kvalitnejší. Vo vyššie položených oblastiach, kde rastie kvalitnejší čaj, sa takmer vždy zbiera jemný fleš. Čajové kry žijú dlhé roky. Assamica sa dožíva v priemere 40 rokov avšak Sinensis môže rodiť až 100 rokov. Podľa veľkosti lístkov sa čierny čaj rozlišuje na listový (Leaf), zlomkový (Broken), čajový výsevok (Fannings), prachový (Dust), vyrábané metódou CTC (Crushing-Tearing-Curling) a vyrábané metódou LTP (Lawrie Tea Processor). Čaje listové a zlomkové sa používajú na výrobu sypaného čaju, čajový výsev sa používa do nálevových vrecúšok.

Čajovník, pestovanie a zber

Čajovník čínsky je vždyzelená nepadavá rastlina z čeľade Theaceae. Najznámejší rod je Camelia. Hlavné odrody tohto čaju sú camellia sinensis sinensis a camellia sinensis assamica.
Camellia sinensis dorastá – pokiaľ ju nikto nestrihá a neotrháva - do výšky 2 až 3m a darí sa jej v Číne, Tibete a Japonsku. Je odolná proti chladu a môže dávať 5cm dlhé listy až 100 rokov.

Stránky

Top