ČCHI – po stopách čínského léčitelského umění

Čínská medicína má kořeny v dávné minulosti, ale doba s výdobytky někdejších léčitelů trocha zametla. Autoři filmu se proto vydali na cestu do provincie Jünan s cílem zjistit, co znamená čchi (Qi) a zda jde o kouzla nebo jen nepoznanou životní energii. Rádi by totiž zjistili, co se z tohoto starobylého poznání dochovalo. Doktoru Juenovi je šedesát osm let a stále jezdí každé ráno přes celé město do práce. Pochází ze sedmé generace rodiny léčitelů používajících tradiční postupy.

Pyramidy v čínském jezeře Fu-sien

Na počátku našeho století objevili archeologové v nejhlubším čínském jezeře Fu-sien, v provincii Jün-nan na jihovýchodě Číny, podvodní stavby, které jsou staré tisíce let. Budovy jsou megalitické a jejich architektura se může rovnat i egyptským stavbám. „Navštívit“ město není jednoduché, nachází se v hlubině 81 metrů.

Aké boli stimuly stavieb pyramíd? 10: EXPEDÍCIA DO ČÍNY

Skúmanie pyramíd, ktoré vídame v rôznych kútoch našej planéty naznačuje, že ich charakteristika sa zdá byť len útržkom kedysi jednotných poznatkov o stavaní pyramíd. V priebehu storočí a tisícročí sa tieto znalosti postupne vytratili. V dnešných časoch, kedy bezohľadné reštaurovanie zmazáva aj posledné zachované stopy, sa zbieranie zachovaných úlomkov a ich spájanie javí ako jediná šanca, posledný pokus čo i len čiastočne oživiť dávne vedomosti.

Zakázaná hrobka

Pyramidy si většina lidí spojuje jen s Egyptem nebo Střední Amerikou, ve skutečnosti se ale nacházejí i na mnoha dalších lokalitách - často takových, kde byste je vůbec nečekali. Ty nejtajemnější jsou v Číně, kde na badatele zřejmě ještě čeká nejedno překvapení. Když se dlouho uzavřená Čína začala v 90. letech minulého století otevírat světu, jednou ze senzací té doby byly dosud prakticky neznámé pyramidy "říše středu". Většina se jich nachází v centrální Číně kolem města Xi´an. Patrně největší je takzvaná Bílá pyramida, která má být přibližně tři sta metrů vysoká - tedy téměř třikrát vyšší než Chufevova pyramida v Egyptě. Na rozdíl od ní však má nižší sklon stěn.

Stránky

Top