Nová studie zveřejněná v magazínu the Science Translational Medicine[1] předhazuje pochybnosti nad vědeckou platností téměř všech náhodných, dvojitě slepých a s placebem srovnávajících výzkumů léků, které jsou prováděny u lidí. Ukazuje se totiž, že mnoho léků působí jen proto, že to lidé očekávají a nikoliv proto, že by vyvolávaly jakýkoliv „skutečný“ chemický účinek v těle. Jak se budete moci v tomto příspěvku dočíst, bylo prokázáno, že pokud je testovaným subjektům sděleno, že nedostávají léky proti bolesti - a ve skutečnosti je dostávají - pak se taková léčba stává prokazatelně bezcennou.
Ďábelské farmaceutické testy na zvířatech nijak nepomáhají humanitě
Mnozí považují testy na zvířatech za nezbytné k tomu, aby se mohly vyrábět moderní zázraky medicíny, na kterých pak lidé bývají závislí. V případě zvířat zde ale můžeme dokonce mluvit o krutém zacházení. Všechny léky, které se dnes prodávají, prochází testováním na zvířatech, aby se potvrdila jejich bezpečnost. Přesto však mnoho léků stále vykazuje u lidí mnoho nežádoucích vedlejších účinků a některé musí být kvůli tomu i stahovány z trhu.
Naše zdraví: jakou roli v něm hraje glutaman sodný?
Glutaman sodný, v Evropě označovaný jako E621 a v Americe jako MSG (monosodium Glutamate) je koncetrovaná sůl, přidávaná do jídel, aby zvýraznila jejich chuť i vůni. Tato sůl pocházející z kyseliny glutamové, jež patří mezi aminokyseliny, které si lidské tělo umí produkovat i samo. Avšak E621, kterou nacházíme v regálech obchodů je průmyslovým výrobkem a pochází z fermentované cukrové řepy. A protože jde o umělý produkt, může způsobovat nepříznivé reakce, ke kterým patří např. kožní vyrážky, svědění, kopřivka, nevolnosti, zvracení, migréna, astma, srdeční nepravidelnost, deprese a dokonce i záchvaty[1].
Vjemy a skutečnost
Naše vjemy vypovídají o stavu našeho vědomí a o stavu našeho mozku. Mozek s klidným limbickým systémem a klidnými emočními centry produkuje racionálnější úvahy, než mozek s nadměrně aktivním limbickým systémem, který má sklon k úzkosti a depresím. Zvýšená činnost levé hemisféry bývá spojována se šťastnými a optimistickými vjemy, zatímco nadměrně aktivní pravá hemisféra (nebo nedostatečně aktivní levá hemisféra) souvisí se strachem a negativním myšlením. Jak pracuje náš mozek, tak vnímáme své okolí.