Pijeme drogy a lieky: Z kohútikov tečú omamné látky

Analýzy odpadových vôd na Slovensku odhalili veľký problém. Niektoré látky čističky nedokážu odstrániť! Pred rokom v marci bolo v jedenástich slovenských mestách rušno. Vedci z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity celý týždeň hľadali v odpadových vodách stopy drog a liečiv.

Také berete preventivně statiny na zlý cholesterol?

Pak by vás mohly zajímat výsledky pokusu na potkanech. Podáváním běžných léků jim lipoprotein o nízké hustotě úspěšně klesl. Bohužel v jednom ze dvou případů spolu i s pamětí. Jisté pochybnosti o ne zcela přátelských účincích statinů se již v minulosti vyskytly a tak v loňském roce americký Úřad pro potraviny a léčiva (FDA), začal trvat na tom, aby všichni výrobci ve výčtu vedlejších účinků uváděli, že mohou ovlivnit kognitivní funkce.

6 skupín liekov, na ktoré si dávajte pozor

Aj keď máte predpis na liek od lekára, nemusí to znamenať, že tento liek bude pre vás bezpečný na užívanie. Ako sa zistilo, veľa populárnych liekov na predpis má vážne vedľajšie účinky – od krátkodobej nevoľnosti, cez bolesti hlavy, až po chronické zápaly, myopatie a srdcové choroby, či horšie. Táto dôležitá informácia je často mimo pozornosti spoločnosti.

Top