Bronzový úsmev Karola Duchoňa

Galanta je v sobotu popoludní takmer ľudoprázdne mesto, na Hlavnej ulici nevidieť človiečika. Máme ešte dve hodiny času, a tak vchádzame s fotografkou Jankou na kávu do cukrárne v akomsi podchode. Obsluhuje nás mladé dievča, podľa prízvuku maďarskej národnosti. Je sympatická, preto sa stáva prvým objektom mojej zvedavosti: „Viete, čo sa dnes v Galante chystá?"

NENÁPADNÁ LÚPEŽ STOROČIA (Kam sa podeli miliardy spoločného federálneho majetku?)

Po rozdelení ČSFR to novovzniknuté Slovensko nemalo ľahké. Vyplývalo to z nerovnoprávneho delenia majetku. Rozdelenie Československa je skončený príbeh od 25. novembra 1992, keď Federálne zhromaždenie prijalo ústavný zákon o zániku ČSFR. Ten nadobudol platnosť o polnoci z 31. decembra 1992 na 1. januára 1993. Rozdelenie majetku spoločnej republiky bolo však aj po tomto historickom dátume ešte sedem rokov jablkom sváru.

Hlavy v piesku

Slovenský kozmonaut Ivan Bella na otázku denníka Pravda, čo sa dá vidieť z vesmíru, odpovedal:
„Dá sa toho vidieť pomerne dosť. Napríklad západná Európa je popretkávaná bielymi pásmi, ktoré zanechávajú lietadlá, vyzerá to ako pavučina."

PRAVDA O DISKRIMINÁCII

Ulice Dunajskej Stredy sú ako rozpálená vyhňa. Zaparkovali sme oproti baru Fontána, kde sa pred dvanástimi rokmi odohrala prvá masová mafiánska vražda na Slovensku, pravdepodobne najväčšia v Európe, ktorá smutne preslávila toto žitnoostrovné mesto. Na terase povestného baru posedáva zopár ľudí a zaháňa smäd pri obligátnom pive, hoci je čosi pred desiatou predpoludním. Chceme navštíviť Dom Matice slovenskej a pýtame sa okoloidúcich na Jesenského ulicu. Asi máme smolu, na území Slovenskej republiky sa nevieme dohovoriť po slovensky.

Stránky

Top