ORGASMICKÝ POROD

Americký dokument, nazvaný poněkud provokativně, nehledá žádné senzace, je naopak uceleným pohledem na porodnictví a nabízí množství názorů čerstvých rodiček a jejich partnerů. Všem zúčastněným jde především o to, aby si žena tento výjimečný okamžik mohla prožít tak, jak sama cítí, bez často zbytečných rutinních zásahů.

ČAS MĚSÍCE: Ženské posvátné cykly

Ženské cykly, stejně jako cykly přírody, přílivů a odlivů, měsíce, jsou po dlouhou dobu uctívány jako zdroj tajemné síly. V současné době se ženy po celém světě vracejí k starověkým rituálům. Vznikají ženské kruhy, aby vytvořily spřízněnost mezi tisíci podobně smýšlejícími sestrami. Tyto kruhy jsou pro ženy oporou, aby se mohly vyjádřit a odblokovat, aby mohly být smutné, když potřebují, aby znovu získaly kontrolu nad svými těly, nad strachem, který přichází s každodenní hrozbou rakoviny prsu a sexuálně přenosných nemocí.

CARGO KULT

Český překlad slova “cargo” znamená “náklad”. Kult pochopitelně znamená to, co znamená. Raději se však budu držet anglického originálu, jelikož některé výrazy tak lépe zní. Co tedy znamená cargo kult? Jedná se o situaci, kdy příslušníci méně vyspělé kultury, národa, kmene přijdou v daný historický okamžik do styku s vyspělejší civilizací (především technologicky). Tento kontakt trvá jen po určitou dobu a posléze dochází ze strany zaostalejší kultury ke vzniku určité formy tradice, rituálu, uctívání, nebo chcete-li náboženství (i když s tímto termínem musíme být opatrní).

Stránky

Top