Vedci zrekonštruovali, ako tvorcovia pôvodne nafarbili dnes „fádne“ červenohnedé hlinené sochy vojakov z hrobky prvého čínskeho cisára. Oznámil to päťčlenný tím, ktorý viedol Hongtao Yan (Jen Chung-tchao) a Jingjing An (An Ťing-ťing) z Northwestern University v Si-an (Čína).
Objav paláca prvého čínskeho cisára
Čínski archeológovia objavili palác prvého čínskeho feudálneho vládcu, známeho vďaka svojej terakotovej armáde, ktorá stráži jeho hrobku. Čínske štátne médiá informovali o tom, že archeológovia odkryli palácový komplex cisára Čchin Š’-Chuang Ti v blízkosti náleziska terakotových sôch vojakov v životnej veľkosti pri čínskom meste Si-an.
V Číne odkryli 114 nových terakotových bojovníkov
Podľa informácií v štátnych médiách, archeológovia v Číne objavili nových 114 terakotových bojovníkov v pohrebnom komplexe dynastie Čchin blízko mesta Si-an ležiacom v provincii Šen-si. Ako uviedol China Daily, sochy z ktorých sa mnohé našli iba v úlomkoch, boli pestrofarebne pomaľované a ležali vedľa keramických nádob, zbraní a ďalších predmetov. Výskumné tímy tiež našli dôkazy spálených miest na hline, svedectvo o tom, že v jame bol na nejakom mieste založený oheň.
Zmysel existencie života na Zemi
Z Š´Chuangových pokladov je zrejmé, že sa jednalo o duchovného vodcu, ktorý poznal pravý zmysel existencie života na zemi. Rovnako ako ostatní veľbohovia i on vedel, že zmyslom pozemskej existencie je očistenie duše pred životom po živote. Veľbohovia učili, že očistenie prichádza skrze obeť. Každý jednotlivec deň čo deň musí zvádzať boj sám so sebou v nekonečnom zápase uspokojovania malicherných životných potrieb. A to je tiež pravý význam terakotových bojovníkov pripravených na boj.