Čo máme ešte spoločné

Stretol som sa viac krát s názorom o nápadnej podobnosti medzi Slovákmi a Španielmi. Začína to už krásnymi ženami, v čom sú Bratislava a Sevilla skutočne rovnocennými súpermi. Obe krajiny majú vynikajúce vína, ale kým Španieli paradoxne preferujú pivo (spomeňme si na ich horúčavy), u nás vedie „tvrdé“ ( spomeňme si na naše zimy). V Galíciou dokonca pália pravú slivovicu pod menom „Orujo“ a sú nesmierne hrdí na tento „svoj“ vynález. Aj Španieli sa napríklad obdobne ako my čudujú zvolaním "fíha-te" a tiež majú občas zo všetkého „galimatias“.

Semana santa

V Španielsku existuje jeden sviatok, ktorý svätia všetci naraz, po celý týždeň a hovoria o ňom po celý rok. Je to tzv. Semana santa, alebo tiež „Svätý týždeň“. Koná sa v prvý aprílový týždeň, na ktorý sa sústreďujú a pripravujú všetci, veľkí i malí, celé dni a týždne dopredu. Už od polovice februára nacvičujú kapely pod mostami a v parkoch do noci pochodové skladby. Svätý týždeň je totiž týždňom veľkých procesií, kedy sa zo všetkých kostolov mesta vynášajú sochy jednotlivých patrónov a svätých na veľkých zdobených nosidlách a zvlášť vybraní muži ich nesú celým mestom do katedrály, kam vstupujú len na túto príležitosť otvorenou hlavnou bránou. Všetko je to silne poznamenané náboženským symbolizmom, až mysticizmom.

Pouličná veselica

Prvou príležitosťou roka na veselicu je v Španielsku karnevalový týždeň, ktorý približne zodpovedá našim fašiangom. Celý týždeň vrcholí cez víkend veľkými sprievodmi alegorických vozov a skupín rôzne pestro zdobených masiek. Najpovestnejší je karneval v Cádize, kde je počas víkendu taká tlačenica, že krčmári púšťajú hostí len po jednom, aby zvládli situáciu pred i za pultom. Mestom prechádzajú skupiny masiek a spievajú vlastné, spontánne skomponované piesne s veľkým elánom a nemalým vtipom. Toto je tá pravá karnevalová atmosféra, kedy je „všetko“ dovolené.

Férie, fiesty, karnevaly

Jedna vec, ktorú nemôžete za dlhšieho pobytu v Španielsku prehliadnuť, je ich vášeň k oslavovaniu. Oslavujú, z pohľadu cudzinca, takmer všetko a tým vlastne, z pohľadu básnika, oslavujú život. Oni si ho totiž vedia naozaj užiť. A príležitostí je naozaj dosť. Predovšetkým sú to rôzne pamätné dni a výročia. Španielsko, provincie, mestá, dediny, armáda, školy, inštitúcie a dokonca aj profesie majú svoje pamätné dni, kedy je príležitosť oslavovať.

Stránky

Top