ZAPOMENUTÁ VELKOMĚSTA (Nové objevy ve starém Egyptě 6/6)

Zapomenutá velkoměsta, která kdysi byla hlavními městy země. Pravděpodobně je to dáno souhrou několika příčin: ty většinou nevzhledné stěny z nepálených cihel skrývají dramatickou historii teprve výkladem egyptologa… na řadě míst pracují archeologické expedice, kterým je podle egyptských zákonů zaručen klid na práci… podstatné je i bezpečnostní hledisko, na žádné z míst jsme se nedostali bez silného vojenského doprovodu. Ale jsou to místa, která stojí za to. Zvlášť s výkladem prof. Miroslava Vernera, který je nepochybně zasvěceným znalcem. V dokumentu navštívíme pravděpodobně nejstarší osídlené místo na údolí Nilu, kam přišli Sahařané už v 5. tisíciletí př. n. l., v době, kdy jim v původní domovině vyschly zdroje vody.

OBŘI SE STĚHUJÍ (Nové objevy ve starém Egyptě 5/6)

Do Abu Simbelu na jižní hranici Egypta lze doletět z Luxoru za hodinu, dojet autem za čtyři hodiny nebo lodí za tři dny. Ta poslední varianta je samozřejmě nejpůsobivější: teprve na lodi si člověk uvědomí ty nekonečné vzdálenosti, neohraničenou moc faraonů, možná i jejich aroganci a neopakovatelnou sebestřednost. Jak jinak si vysvětlit ty kolosální chrámy hluboko v poušti? Prý jako hrozbu nepřátelům.

NEJCTIHODNĚJŠÍ Z MÍST (Nové objevy ve starém Egyptě 4/6)

Navštívit slavné chrámy v Luxoru a v Karnaku, prohlédnout si některé z hrobek v Údolí králů ve středním Egyptě - není dnes žádný problém. Vidět ovšem tatáž místa v doprovodu zasvěceného znalce, jakým je prof. Miroslav Verner, dlouholetý ředitel Českého egyptologického ústavu a vedoucí českých vykopávek v Egyptě, je opravdu něco jiného. Ty památky jsou totiž otevřenou knihou historie, kterou umí číst málokdo. Navíc, díky němu byly před štábem České televize otevřeny všechny dveře. Stál s kamerou před kolekcí nádherných soch, které byly po tisíciletí zasypány pod podlahou chrámu v Luxoru, což se zatím nikomu nepodařilo. Byl v plísní postižené hrobce nejslavnějšího ze slavných faraonů Tutanchamona, kde se už víc než deset let nesmí fotografovat. Egyptské památky jsou přebohaté na tajemství a příběhy, každý nápis zde oslovuje z propasti času... Mnohé o tom vypráví cyklus televizních dokumentů z cyklu Nové objevy ve starém Egyptě.

TAJEMSTVÍ PYRAMID (Nové objevy ve starém Egyptě 3/6)

I když se zpočátku zdálo, že dokumentární pohled na nejznámější, turisticky nejpřitažlivější památky starého Egypta nebude díky mnoha povolením složitý problém, nakonec si byrokratická omezení vyžádala natáčení realizovat v několika etapách. Jen díky vytrvalosti autorů se podařilo získat záběry v místech, kam se podle průvodců Egyptské památkové péče dostanou novináři a filmaři jen zcela výjimečně.
V dokumentu si prohlédneme nejstarší pyramidu, kterou postavil architekt Imhotep pro faraona Džosera v Sakkře i pyramidu poslední, kterou si nechal postavit Amenemhet III. v samém středu oázy Fajúm. Kamera měla možnost proniknout i do nepřístupných interiérů, které jsou před širší veřejností utajené. Přiznejme, že bez účinné pomoci žijící legendy české egyptologie, prof. Miroslava Vernera, by to ale bylo zcela vyloučeno.

Stránky

Top